mielodisplazie

23-12-2009
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Sotul meu a fost diagnosticat cu mielodisplazie, suntem in Londra, are parte de toata atentia medicilor, inca nu a inceput un tratament doar transfuzii de sange, pt ca spun medicii dupa 1 ian.au o reuniune a medicilor hematologi si vor discuta printre altele si acest caz, in functie de vechimea bolii, lucru pe care probabil au metode cum sa-l stabileasca, vor hotara ce tratament sa-i aplice.In general ne-au explicat cam in ce consta acest tratament, unde se poate ajunge, in final chiar la transplant de celule stem, insa nimeni nu ma lamureste, poate pt ca nici nu am abordat aceasta problema fiind prea socata de cele aflate. La controlul de azi, analiza sangelui arata o scadere a hemoglobinei, de la 9.2 la 7, 3 in 4 sapt de la ultima transfuzie.Medicul spune ca nu e prea mult, si ca celulele albe au crescut fata de cat erau la ultima analiza ininte de externare, fara nici un taratment, ceea ce inseamna ca inca maduva are resursele propii de a produce celule.Asa am inteles eu.Poate cineva de specialitate sa-mi mai spuna cate ceva despre acest sindrom?exista sanse de vindecare complecta?sau macar de viata normala ?Are doar 51 de ani si e perfect sanatos din toate celelalte puncte de vedere, niciodata nu a avut probleme de sanatate.Va multumesc !
2 comentarii
0
24-03-2010, ora 22:14
liliana82
Nu este medic/terapeut
liliana82
buna ziua nu pot sa va dau mai multe detalii, dat ce va pot spune ca si mama mea afost diagnosticata cu mielodisplazie si are 49 de ani, ceea ce stim noi este, ca nu exista tratament pentru asa ceva.Daca dumneavoastra sunteti la Londra poate aflati ceva mai mult despre aceasta boala si va rog din suflet sa imi si mie.Va multumesc.
0
08-04-2010, ora 14:11
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
liliana,
Imi cer scuze ca nu am raspuns mai repede, dar coplesita de probleme si de evenimente mei mult sau mai putin placute, nu am mai intrat pe forum.Acum insa pot sa-ti dau mai multe informatii despre aceasta boala si despre tratament.Prin urmare, mielodisplazia este o boala care genereaza in leucemie, nu vreau sa te sperii, dar asta este adevarul si nu am de ce sa-ti ascund asta.Ar insemna sa te mint si atunci tot ceea ce-ti voi spune, nu ar avea nici o relevanta.La inceput asa i s-a spus si sotului meu"mielodisplazie", dar la un examen mai amanuntit al analizei meduvei, s-a ajuns la concluzia ca existe si celule leucemice.Chiar daca mamei tale nu i-au aparut aceste celule in analize, sa stii ca tratamentul pt mielodisplazie, este acelasi ca pt leucemie.A facut un ciclu de chimioterapie de 10 zile, urmat de 3 sapt de recuperare, in care se asteapta ca nivelul celulelor sa revina la normal, deoarece chimioterapia nu distruge numai celulele bolnave ci si pe cele sanatoase.Dupa asta a urmat o alta biopsie de maduva, si s-a constatat ca tratamentul nu a fost destul de eficient, asa ca au mai urmat inca 5 zile de chimio.mult mai puternic,..urmat de 4 sapt de recuperare.Trebuie stiut ca dupa al doilea ciclu de tratament, care este si mai puternic, maduva este oarecum afectata si celulele ajung undeva la 0.asta se si urmareste de fapt, pt a da mai multa siguranta ca acele celule bolnave s-au distrus si ele.Au urmat 4 sapt de asteptare ca maduva sa inceapa sa produca din nou.Am ajuns din fericire pt noi la remisie completa, fapt foarte imbucurator, pt ca asa vom putea face transplantul de celule stem, cu sora sotului ca donator, compatibilitate 100%.Asa se trateaza si mielodisplazia.Evident multe depind de varsta, de starea de sanatate in general, , de cum reactioneaza organismul, si nu in ultimul rand, de vointa pacientului de a se face bine si a familiei care sa il sprijine in momentele grele.Dumnezeu sa va ajute, asa cum si noua ne-a ajutat pana acum, pt ca fara ajutorul lui, nici medicii nu au putere mai mare, As indraznii sa spun sa faceti investigatii, si sa incepeti tratament cat mai repede.
Noi suntem norocosi ca suntem aici.Aveti grija, si rugati-va la Dumnezeu.Nu e usor deloc.Curaj mult.Astepta vesti.Cu stima si din toata inima, succes, Maurica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.