microtie? ce presupune aceasta boala si cat este de grava?

14-09-2010
marianabadea31
Nu este medic/terapeut
marianabadea31
Buna seara! Sotul meu s-a nascut fara urechea stanga.Singurele investigatii l-a care a fost supus, au fost cele din primii ani ai copilariei, dupa care nu s-a mai acordat atentie bolii. Am facut cercetari si cred ca sufera de MICROTIE. Asa este? daca da, ce presupune acesta boala si cat de periculoasa este pentru un individ care deja a trecut de anii copilarieie si este un membru activ al societatii? Se poate recurge la interventii chirurgicale pentru refacerea urechii
5 comentarii
0
15-09-2010, ora 06:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sigur ca DA.
mergeti la ORL.. pentri investigatii a aparatului auditiv dupa care la chirurgie plastica
0
15-09-2010, ora 11:31
marianabadea31
Nu este medic/terapeut
marianabadea31
Va multumesc!
0
06-02-2012, ora 19:46
catanole
Nu este medic/terapeut
catanole
buna seara! am si eu o problema, am o fetita de 10 luni care s-a nascut cu microtie, partea stinga si atrezie de conduct auditiv la ambele urechi. copilul se pare ca aude, dar nu se shtie cit de bine, reactioneaza la sunete, zice citeva cuvinte dar ma ingrijoreaza faptul ca ambele canale sunt astupate. care sunt consecintele unei interventii chirurgicale si daca e posibila in acest caz???? va rog sa-mi raspundeti. merci anticipat!
0
06-02-2012, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa investigatii in clinica orl, specializata, unde se fac potentiale evocate, otoemisiuni acustice
o sa aveti un raspuns concret, cat aude copilul pe nervul auditiv si daca se merita interventia chirurgicala sau copilul nu aude si e cazul de impant cohlear
0
07-02-2012, ora 21:39
catanole
Nu este medic/terapeut
catanole
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Microtia

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: