microtie-copil un an si jumatate

22-03-2009
andrei2007
Nu este medic/terapeut
andrei2007
Buna ziua!Am un copil de un an si jumatate care s-a nascut cu microtie pe partea stanga.Ii lipseste pavilionul, este de fapt o piele care acopera canalul auditiv.La 6luni i-am facut RMN si tomograf, urechea interna e in regula dar oscioarele nu se vad a fi bine diferentiate.Am fost la d-l. dr. Pascu sa-i faca teste si are auz normal si la aceasta ureche.Acum a inceput sa vorbeasca si spune foarte multe cuvinte corect.Dar, totusi, cat aude, asta e intrebarea mea.Toti doctorii care l-au vazut spun ca nu-i trebuie niciun aparat.De ce?Se va descurca cu auzul de la o sg. ureche?Are si asimetrie faciala pe partea stg., maxilarul e mai scurt.Dati-mi un sfat, va rog, in legatura si cu aceasta problema si cu plastia urechii.Va multumim din suflet si asteptam parerile si sfaturile dvs.
6 comentarii
0
22-03-2009, ora 18:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. este un caz suficient de complicat..
un aparat auditiv trebue undeva pus.. intra auricular sau retroauricular.. alta modalitate de a aplica un aparat auditiv nu prea exista!
Inrest conduita terapeutica difere de la caz la caz.
se pot face cateva interventii chirurgicale pentru refacerea conductului auditiv si pavilionului urechii...
numai medicul ORL.. din clinica poate sa va spuna daca isi asuma riscul acestor interventii si de la ce varsta este mai indicat!.
Cu varsta o sa fie clar.. daca urechea interna este functionala ! si daca se poate face ceva chirurgical cu urechea medie. !!. o sa auda fara aparat. !!!. Iar daca NU o sa se poate reface timpanul si osicioarele.. atunci o sa fie cazul de aparat auditiv !
0
25-03-2009, ora 22:51
andrei2007
Nu este medic/terapeut
andrei2007
Multumesc pentru raspuns, nu stiu cat de corect m-am exprimat, cred ca ar fi trebuit sa va dau concluziile RMN-ului:pe secventa CISS, aspect normal, bilateral al nervilor vestibulo-cohleari, cohleei si canalelor semicirculare;CAE stg. atrezic si lipsa de pneumatizare a mastoidei stg;la nivelul urechii medii si trompei lui Eustachio de pe partea stg, hipersemnal T2 dat de acumulare lichidiana.La TOMOGRAF:atrezie completa CAE stg., portiune membranoasa si osoasa;ureche medie de dimensiuni reduse, opacifiata fara evidentierea celor 3 oscioare.Se poate face in tara sau in strainatate ceva pentru auzul urechii stg. si ce operatie si la ce varsta?Din cate am inteles, ar fi foarte posibil ca in timpul operatiei sa fie atins nervul facial.Rmn-ul si tomograful le-am facut acum 1an, se poate sa se fi schimbat ceva intre timp?Intr-adevar copilul aude bine si spune foarte multe cuvinte corect pentru varsta lui, dar de ce toti doctorii ne spun sa-l lasam in pace ca i-am putea face mai mult rau decat bine.Este un copil pe care l-am asteptat cu foarte multa dragoste si suntem disperati, vrem doar sa fie un copil normal.Va multumim.
Vrem sa luam legatura si cu alte familii care trec sau au trecut prin asa ceva pentru a discuta.
1
16-04-2009, ora 14:41
aedina
Nu este medic/terapeut
aedina
Andrei, noi avem un baietel de un an, microtie partea dreapta. Poti sa imi scrii -
0
24-04-2009, ora 23:06
andrei2007
Nu este medic/terapeut
andrei2007
Aedina, nu reusesc sa-ti trimit email pe adresa -, trimite-mi un mesaj pe adresa mea -.Multumesc.
0
10-06-2012, ora 03:06
catanole
Nu este medic/terapeut
catanole
Buna ziua! am o fetita de un an si 2 luni cu atrezie de conduct auditiv bilateral si malformatie a urechei stingi. am fost cu ea la spital pentru a verifica urechea interna si mi-a zis ca nu e posibil deoarece canalele sunt complet astupate, i-au facut doar un test cu sunete si fata reactioneaza dar nu se stie nivelul auzului, ei spun ca undeva 40% fetita nu aude. medicii spun ca noi singuri trebuie sa ne ocupam cu ea ca sa se dezvolte auzul. va rog sa-mi dati un sfat in legatura cu situatia data, poate exista vreo modalitate de a verifica nivelul auzului... Multumesc!
0
11-06-2012, ora 13:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in clinici orl spital universitar, unde se fac implanturi cohleare.. exista modalitatea investigatiilor mai sofisticate a urechii interne
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.