micoza sau sifilis?

03-05-2008
oli88
Nu este medic/terapeut
oli88
Acum circa un an am avut un contact sexual neprotejat! Dupa o perioada de o luna si jumatate mi-au aparut in zona genitala niste pete rosii rotunde care provocau mancarimi. Am trecut pe la doctorul dermatolog care mi-a spus ca este o micoza si mi-a dat o crema( nu mai stiu numele exact). I-am spus ca merg la bazin si la sala de fitness si a dat verdictu ca dinacele locuri am luat bacteria( precizez ca am o piele foarte sensibila si am multe alunite pe suprafata corpului). Folosind acea cream cateva zile petele au diparut...Alta problema este ca in urma cu 3 sapt mi-au aparut pe umeri si pe zona bicepsului si a tricepsului niste pete mici abundente, insa nedureroase.asta ma ingrijoreaza!!
INTREBARE:
Putea doctorul dermatolog sa confunde micoza cu sifilisul???Este necear sa un VDRL???
Daca, Doamne fereste, este un rezultat pozitv la analize, cum fac sa ma vindec???
4 comentarii
0
03-05-2008, ora 00:00
oli88
Nu este medic/terapeut
oli88
Precizez ca pe suprafata penisului nu am avut nici o pata sau ceva de genul acesta
0
05-05-2008, ora 00:00
oli88
Nu este medic/terapeut
oli88
Astept sa-mi raspunda si mie cineva la aceasta intrebare!!!!
0
07-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Nu cred ca medicul a pus un diagnostic gresit.Pentru linistea dumneavoastra puteti face un VDRL.Daca iese pozitiv va trebui sa urmati un tratament cu Moldamin.
Toate cele bune.
0
24-02-2010, ora 23:30
rudolf
Nu este medic/terapeut
rudolf
am si eu o problema.la inceput mi-au aparut niste alunite in zona organelor genitale la barabati.cu timpul s-au inmultit cred ca au ajuns cam la 10 alunite.nu ma dor dar am brobleme cand ma rad in zonele intime.alunitele sun pe testicole.si parca la inceput cand au aparut erau mai mici acum sunt mai mari.va rog ajutatima si sfatuitima ce sa fac sau ce tratament sa fac va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un nou studiu relevă beneficiile testării acasă pentru sifilis
  • O posibilă renaștere a epidemiei de sifilis
  •