mici taieturi pe langa vulva... Urgent!

28-02-2008
laurina
Nu este medic/terapeut
laurina
22 ani, F, in urma unui tratament cu antibiotice puternice(cred ca claritromicinase numea medicamentul), am obesrvat un prurit intens pe labiile mari(care duce pana la descuamare), apoi usturimi la nivelul labiilor mici si la nivelul vulvei, apoi roseata locala si mici taieturi de aprox 0, 5-1 cm care se vindeca spontan(am observat ca aceasta stare se inrauteteste in timpul menstruatiei).usturimea persista tot timpul, mai ales daca am pantaloni stramti si mi-a aparut o secretie galbuie, branzoasa care mai apoi se intareste si se farmiteaza, nu are miros specific.la contact sexual si imediat, am usturimi si a doua zi observ taieturile care nu sunt multe(2-3).am obesrvat si o accentuata fatigabilitate manifestata general.imi este frica ca am herpes genital si nu am curajul sa merg la medic.am facut o lama si am fost diagnosticata cu vulvo-vaginita in urma unei inflamatii vaginale, am urmat tratamen cu ovule, dar nimic.am partener stabil de 3 ani si sunt foarte riguroasa in igiena mea intima.nu stiu ce sa mai fac.va rog, dati-mi un sfat cat mai urgent!multumesc
12 comentarii
0
13-08-2008, ora 00:00
deea11
Nu este medic/terapeut
deea11
buna laurina. de cateva zile am exact aceleasi simptome descrise de tine mai sus. momentan nu ma aflu in tara si sunt cam speriata. te-as ruga frumos sa-mi spui si mie ce deznodamant a avut situatia ta: diagnostic, tratament, cum ai raspuns tratamentului si daca se poate recomandare unui medic bun.
multumesc anticipat
0
02-09-2008, ora 00:00
adricutza
Nu este medic/terapeut
adricutza
buna, Deea. Am si eu aceleasi simptome, care se accentueaza intr-adevar in timpul menstruatiei. Eu insa nu am prurit vaginal, ci doar usturime si chiar durere la atingerea acestor mici taieturi. Nici eu nu sunt in tara asa ca nu pot merge la un control. Daca afli ceva mai edificator intre timp, te rog sa scrii. Sanatate multa.
0
25-05-2009, ora 14:30
iea
Nu este medic/terapeut
iea
eu am o usturime la intrare in vagin de ani de zile, am facut toate analizele in ani cateodata am avut candida si am tratat-o dar in cele mai multe cazuri cum sunt si acum toate analizale inclusiv PAPA NICOLAU sunt bune si usturimea persista, este f deranjant, doctorii (multi) ridica din umeri. astept sfaturi
0
14-03-2012, ora 00:17
cristina cris
Nu este medic/terapeut
cristina cris
si eu am o usturime la fel ca si laurina si in special la contactul sexual...nu stiu ce sa ma fc mi-e frica sa merg la ginecolog..nu am fost in viata mea..as dori si eu niste sfaturi va rog.
0
02-04-2012, ora 16:16
verde-n_ fata
Nu este medic/terapeut
verde-n_ fata
Observ ca din ce in ce mai multe femei se confrunta cu aceeasi problema: "mici taieturi la nivelul labiilor, uneori mancarime si usturime". De cateva zile, spre finalul perioadei de mentruatie, mi-a aparut si mie o taietura mica de acelasi tip. M-am gandit ca ar putea fi o alergie din cauza absorbantului, dar, acum, ma indoiesc ca ar putea fi din aceasta cauza deoarece au trecut deja 3 zile si inca nu mi s-a vindecat. Ba, dimpotriva, a mai aparut inca o taietura si a inceput sa ma usture mai tare. Sa fie oare din cauza alimentatiei, a clorului din apa, o alergie de un anumit tip? Va rog, poate incearca cineva sa ne dea un raspuns avizat. De la igiena precara nu poate fi vorba, anticonceptionale nu folosesc, sunt casatorita, eu si sotul meu n-am avut niciodata contact sexual cu alti parteneri. Cred ca aceste taieturi au alte cauze, banuiesc ca apa pe care o folosesc la igiena intima, (bogata in clor) pentru ca la o ora dupa ce ma spal ma ustura ingrozitor si se adancesc taieturile. Am 33 de ani si pana acum n-am avut nicio problema ginecologica. As putea sa merg la un medic, insa ma tem ca voi lua de acolo cine stie ce micoze si alte boli. O sa spuneti ca frica mea este neintemeiata, dar au mai fost cazuri si nu putine. Chiar eu am patit ceva asemanator cu pisicuta mea pe care am dus-o, ca de obicei, la control veterinar si la vaccin si dupa o zi-doua i-a aparut o micoza la urechiuse, pe care am tratat-o foarte greu, cam 3 luni am chinuit-o cu tratamentele. Medicii de acolo si-au asumat raspunderea - avusesera, inainte sa ajung eu la cabinet, un "pacient" cu ciupercuta respectiva. De aceea, nu vreau sa risc si sa contractez o boala mai grava. Va rog tare mult, daca exista un medic care ne poate da cateva sfaturi, ne-ar ajuta foarte mult. Eu incerc ca, de astazi, sa ma spal intim cu apa imbuteliata sa vad daca se simte vreo diferenta. Intuiesc ca ar putea fi de la clor, pentru ca si mainile mi se usuca si ma ustura dupa ce ma spal pe maini. Ar mai putea fi un exces sau o deficienta a vitaminei A?
0
26-04-2012, ora 00:57
ioana_mla
Nu este medic/terapeut
ioana_mla
Buna ! Si eu am avut aceeasi problema. Am avut 3 ani la rand o candidoza de care nu am putut sa scap foarte usor, iar din cauza secretiilor abundente am inceput sa folosesc absorbante zilnice.Am facut o gramda de tratamente si aceasta candidoza tot nu trecea ! Acum doua luni am fost din nou la ginecolog pentru consultatie si mare mi-a fost mirarea cand mi s-a spus ca nu am nici o urma de candidoza. Totusi aveam prurit vaginal, aveam secretii abundente, aveam usturimi si acele taieturi dureroase, plus ca pielea parea ca mi se cojeste.
Mi s-a spus sa nu mai folosesc sapunuri pentru igiena intima si cel mai important sa renunt la absorbantele zilnice. Din cauza absorbantelor zilnice bacteriile sunt retinute in zona genitala, mediul acela favorizeaza o secretie mult mai abundenta, plus ca folosite pe termen lung pot duce la infertilitate.
Mi s-a recomandat sa evit o perioada pantalonii (organele genitale se vindeca mult mai repede daca sunt lasate "libere"), in locul hartiei igienice in aceea zona tamponam cu dischet de bumbac + ulei de masline.Cel mai ciudat mi s-a parut cand mi s-a zis sa evit contactul des cu apa pentru o perioada(eu fiind obisnuita din cauza acestei probleme sa ma spal de 3 ori pe zi cel putin), m-am rezumat doar la dus si atat. Si sunt foarte bucuroasa pentru ca a trecut !!!! Sper sa fi fost de ajutor !
0
20-05-2012, ora 18:08
roxxanna28
Nu este medic/terapeut
roxxanna28
buna, fetelor!
si eu ma confrunt cu aceasta problema; de 2 ani!!!! nu mai stiu pe unde sa merg si ce sa fac. 3 dermatologi, 4 ginecologi; toti imi spun ca e doar o iritatie, dar ustura rau si imi afce viata un chin; imi apar taieturile astea in diferite parti si sunt extrem de dureroase, mai ales la contact; ma abtin cateva zile, imi trec, apoi la urm contact, aceeasi pb; sunt maritata, sunt cu sotul meu de 5 ani, am un copil si pana cum 2 ani nu am avut pb; am incercat cu nu stiu cate creme, geluri ovule; am facut nu stiu cate analize; paps de cateva ori, secretie, alergie latex, pana si hiv si sifilis; in afara de o inflamatie la pap, gr 2, nimic altceva:( sunt tare speriata, sincer si extrem de deprimata; am avut contact cu 2 barbati doar de cand ma stiu, am 30 de ani, n am umblat aiurea si colac peste pupaza, am facut o si cu prezervativ.
mi-e teama sa nu fie ceva grav, m am gandit sa-mi fac hpv, dar niciunul dintre dr nu mi-a spus ca ar fi nevoie, pt ca pap e ok
si e aiurea ca apare doar dupa contact, ma irit peste tot in zona genitala unde se, freaca' piele pe piele; va spun sincer ca si cu degetul, si imi cer scuze, dar si asa ma irit si rup. resimt o senzatie de uscaciune, intr-adevar, dar la exterior doar, vaginul e lubrifiat
imi e greu sa cred ca din atatia medici, unul macar nu mi-a prescris un tratament care sa aiba efect (triderm, colpotrphyne, cicabio, tetraciclina, canesten, crema de galbenele, multygin, propolis, baneocin si multe altele, plus ovule pt candida, care de altfel nu mi a iesit nicodata la analize), o dr chiar mi a zis, , doar pt asta te agiti?'. asta ca asta, dar ustura de am seaca:(
ma ajutati si pe mine cu un sfat, va rog? o incurajare? mi-e teama de un cancer de piele sau ceva grav, oricum:(
0
20-05-2012, ora 21:11
Larisa90
Nu este medic/terapeut
Larisa90
Spuneai ca ai mancarimi. Poate te scarpini si de aceea iti apar taieturile. In orice caz, la o analiza de lama ai sa vezi si ce fel de ciuperca/bacterie iti provoaca scurgerile. Eu am avut aceleasi caracteristi la secretie in urma unei colpite micotice, insa ciupercile astea sunt diverse si inselatoare. Mi-a fost administrat doar un tratament local, facut in paralel cu un tratament cu laser pentru inflamarea colului, si mi-au fost administrate ovule Klion D 100, un unguent intern(nu mai stiu cum se numeste) si clotrimazol (extern) impreuna cu spalaturi zilnice timp de o saptamana.
Insanatosire grabnica!
0
23-05-2012, ora 19:54
verde-n_ fata
Nu este medic/terapeut
verde-n_ fata
@roxxanna28 Nu sunt in masura sa ofer sfaturi medicale. De regula, ma abtin sa fac acest lucru. Iti pot spune, in schimb, cum am reusit eu sa scap de problema iritatiei, mancarimilor si taieturilor. Am facut spalaturi exterioare (nu vaginale) cu o solutie de bicarbonat de sodiu - 1-2 linguri de bicarbonat de sodiu dizolvate intr-un litru de apa fiarta si apoi racita pana la o temperatura la care poate fi folosita. Am stat in aceea solutie timp de 20-25 minute. Rezultatul imediat a fost incetarea mancarimii/usturimii; mai tarziu, taieturile s-au vindecat si nu au mai aparut. Spalaturile au fost facute timp de 3 zile consecutiv, apoi o zi pauza intre spalaturi, pana am simtit ca pielea s-a vindecat complet. Dupa fiecare contact sexual, cand zona poate deveni mai sensibila, imi iau masuri preventive si ma spal cu solutia aceea. Bicarbonatul de sodiu are rol de reglare al PH-ului, iar in cazul meu a dat rezultate foarte bune. Un alt lucru foarte important care trebuie facut in toata perioada asta si nu numai sunt exercitiile Kegel. Acestea fiind un adjuvant in tratarea unor afectiuni medicale. Cauta articole despre efectul exercitiilor Kegel si modul in care trebuie executate. Eu le fac zilnic si destul de des iar rezultatele sunt vizibile foarte repede. Sper ca si la tine sa dea rezultate. In rest, am fost mai atenta in alegerea absorbantului care poate fi destul de iritant daca nu este fabricat din bumbac. Despre alimentatie ar mai trebui putin vorbit, legumele crude si iaurtul natural nu trebuie sa lipseasca din hrana zilnica. Incearca sa consumi mai putine arahide, migdale, alune - acestea pot fi iritative in afectiunea aceasta.
P.S. Solutia de bicarbonat de sodiu mi-a fost recomandata de un medic homeopat.
@ ioana_mla Sfaturile tale sunt bune si de folos. Iti multumesc. :)
0
24-05-2012, ora 14:36
ioana_mla
Nu este medic/terapeut
ioana_mla
@ verde-n_fata : Ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor ! Iti doresc o zi minunata :-)
0
06-03-2018, ora 23:10
Bohoho
Nu este medic/terapeut
Bohoho
Buna! Am aceeasi problema. Taieturi mai ales in zona dintre vagin si anus, ustura si cu mancarime, dar rar, mai mult ustura si doare. Am fost si la medic, chiar 2, mi-am.facut o gramada de analize, nu am candida sau alte boli. Am incercat cu toate cremele posibile, am un sertar intreg cu tot ce se gaseste la farmacie, nu imi trece. Se vindeca una apare alta. E cumplit, imi afecteaza viata si fizic si psihic. Ati avut vre-un rezultat cu ceva? Doctorii ridica din umeri.Va rog ajutor!
0
24-08-2018, ora 06:36
Contaija
Nu este medic/terapeut
Contaija
Buna! Mă confrunt cu aceiași problema pe care o ai și tu. Ai reușit să o rezolvi într-un fel ? Te rog frumos sa îmi răspunzi că efectiv nu mai știu ce să fac
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Potrivit unui nou studiu, cupele menstruale sunt o opțiune excelentă pentru gestionarea igienei menstruale
  •