mici leziuni

28-04-2015
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
buna ziua

am 38 de ani si am observat de vreo 2 ani ca o data la 2-3 luni inainte, in timpul sau dupa ciclu ma ustura in zona genitala (zona vulvei mai exact, si in partea stanga mai mereu).Dupa cate pot vedea e vorba de mici leziuni mai rosiatice - arata ca si o zgarietura mica rosiatica sau ca un cos micut pe care l-as fi zgandarit...(poate fi 1, 2 sau 3, depinde ).Inafara de disconfort -mai exact, usturime nu am alte simptome ; apar in preajma menstruatiei sau, uneori, imediat dupa act sexual cand simt zona genitala uscata si snesibila, de la 1-2 ore la 1 zi dupa contact, dar nu inttodeauna.
Credeti ca poate fi herpes? Am pus si galbenele alifie dar nu pare sa ma ajute...Ce as putea folosi local pentru a-mi diminua usturimea ? E foarte, foarte neplacut.

multumesc frumos.
4 comentarii
0
28-04-2015, ora 17:30
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Pot fi recidive de herpes, dar ar trebui sa va vada un dermatolog, atunci cand aveti bubitele. In acest caz se poate face tratament supresiv de lunga durata cu aciclovir sau valaciclovir, daca recidivele sunt frecvente - mai multe de 6-8/an sau preventiv inainte de ciclu sau doar cand aveti eruptia.
Dar prima data la medic.
0
28-04-2015, ora 23:09
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
Deci, spuneti ca este ok sa ma consulte un dermatolog ?! pentru zona intima? sincer, as prefera dermatologul, dar nici sa fie surprins neplacut pentru ce m-am dus acolo...
Imi amintesc ca la un consult ginecologic aveam leziunea respectiva dar dr a zis ca nu e nimic...poate lipsa lubrefierii, a adaugat.

p.s. de fapt, ar fi mai bine deoarece am unele probleme si cu tenul (multe puncte mici, unele albe, mai mult palpabile si vizibile doar de foarte aproape, senzatie zgrumturoasa la atingere localizate pe mijlocul obrajilor- sub pometi si pe linia maxilarului...poate e hormonal?!

multumesc frumos.
0
29-04-2015, ora 07:27
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
mergeti cu incredere la dermatolog, si zona genitala are piele
0
29-04-2015, ora 18:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Luati vreun fel de medicament, ceaiuri sau anticonceptionale ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.