miastenia gravis se trateaza cu acupunctura?

20-01-2007
cristiany
Nu este medic/terapeut
cristiany
Va rog sa-mi spuneti daca miastenia gravis se poate trata prin acupuncura?Nu pot inghiti alimente solide decat daca folosesc Miostin/Mestinon
7 comentarii
0
21-12-2008, ora 22:49
steluta.drambu
Nu este medic/terapeut
steluta.drambu
Am facut 50 de sedinte de acupunctura, inainte sa aflu ca am miastenie. Mi-am pus toata increderea in acest tratament, dar nu m-a ajutat. Dupa ce am ajuns la medicul neurolog am inceput tratamentul cu Miostin si am reusit sa ma misc. Sunt si tratamente naturiste, am gasit pe internet.Tratament naturist: in bolile musculare grave, de mare ajutor e tinctura de traista-ciobanului proaspata, taiata marunt si pusa 10 zile la soare, intr-o sticla cu rachiu de secara. Se frictioneaza locurile afectate, de cateva ori pe zi. Totodata, beti 4 cesti cu ceai de cretisoara pe zi. Se pune o lingurita cu varf de planta la 1/4 apa clocotita. Se lasa 5 minute la infuzat, se strecoara si se indulceste cu miere poliflora sau Sucrazit. La fiecare ceasca puneti 5 picaturi Bitter suedez sau 10 picaturi branca-ursului. O data pe saptamana, faceti o baie completa de 30 minute in care adaugati o galeata de ceai in care ati pus 4 maini de cretisoara proaspata. Pentru intarirea sistemului nervos central, folositi suplimente naturiste: Tre-En-En, Cal-Mal, Wheat, Germ Oil. Consumati zilnic cereale integrale. Folositi zilnic 3 capsule de Spirulina (1+1+1). Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
0
01-02-2010, ora 21:49
adah
Nu este medic/terapeut
adah
Am miastenie de 20 de ani. Acum iau doar mestinon si miostin, le combin in asa fel incat sa ma simt bine. Am incercat tot felul de tratamente care sa ma ajute sa pot merge singura pe strada, sa nu mai fac atac de panica si sa am incredere in fortele mele. Am reusit sa obtin toate astea cu ajutorul acupuncturii. E adevarat ca fac acupunctura din 2005, cate 10 sedinte de 4 ori pe an. Dar la mine a mers. Cel mai bine e sa gasesti tratamentul potrivit tie. Miastenia este o afectiune care se trateaza diferit la fiecare pacient - ma refer la doze de medicamente, la suplimente alimentare etc. Nu pot sa spun ca nu mai iau tratament, dar acupunctura a ajutat ca medicamentele sa-si faca efectul mult mai bine si de la 6 mestinon/zi sa iau doar 3/zi.
-*

(*modificat de administrator)
0
09-05-2010, ora 12:11
octavian1987
Nu este medic/terapeut
octavian1987
ma numesc nastase anca am miastenia gravis de la varsta de 6 ani pot sa spun ca sant o norocoasa, nu mi-a afectat decat ochi.am o intrebare la dv:-de ceva timp am probleme cu dantura, xilina simpla, cauzeaza la miastenia gravis?urmez si tratament cu predinson.
0
09-05-2010, ora 12:55
adah
Nu este medic/terapeut
adah
Eu am avut extractii dentare - masea de minte - si mi s-a facut anestezie locala. Nu mi-a afectat miastenia. Cel mai bine este sa spuneti dentistului ca aveti miastenie. Lidocaina (Xilina) administrata intravenos poate agrava miastenia, dar local se poate administra fara riscuri. Sanatate multa si succes.
0
12-05-2010, ora 22:43
octavian1987
Nu este medic/terapeut
octavian1987
am o rugaminte la dumneavoastra, puteti sa-mi dati adresa cabinetului unde ati mers d-tra?am mers la mai multe cabinete si cand au auzit ca am miastenie nau vrut sa se bage, multumesc.
0
24-05-2010, ora 23:15
octavian1987
Nu este medic/terapeut
octavian1987
va rog datimi si mie o adresa la un cabinet stomatologic unde vor sami faca extracti dentare, la ce cabinete merg nimeni nu vrea sa se bage pt ca am miastenia gravis si nu vor sa riste.
0
25-05-2010, ora 09:48
adah
Nu este medic/terapeut
adah
Cabinetul stomatologic este la adresa bd. Averescu nr. 1, bl. 1 sc. 1 - la parterul unui bloc, tel 0212242401. Doctorita care m-a ratat pe mine este in concediu de maternitate, dar cred ca si ceilalti medici de acolo vor fi receptivi si vor incerca sa te ajute. Important, cred eu, este sa ai si tu o atitudine de incredere, sa le spui de miastenie si sa le spui si ca anestezia locala nu este contraindicata. Din experienta mea, medicii tineri isi asuma "riscul" de a trata o persoana cu miastenie.
Scuza-ma ca nu ti-am raspuns imediat.
Sanatate multa si astept vesti bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Acupunctura poate ajuta persoanele care suferă cefalee cronică tensională
  • Acupunctura poate fi o terapie utilă pentru prevenirea diabetului de tip 2
  • Acupunctura poate reduce simptomele sindromului intestinului iritabil, fără riscul unor efecte adverse
  • Beneficiile acupuncturii în reducerea incidenței accidentului vascular cerebral ischemic
  •