mialgin

07-12-2007
doinita12
Nu este medic/terapeut
doinita12
Mama are angina pectorala, am fost la TG MURES, nu se poate interveni chirurgical, mi s-a spus ca are vasele de sange prea infundate, a avut infarct de 3 ori, are foarte des crize, si este mai mult la spital.Acum mi s-a recomandat mialgin pentru calmarea durerilor.Intrebare:nu exista niste pastile, pentru ca nu are cine sa-i faca injectiile, mai ales ca are crize mai mult noaptea?Are tratament cu:plavix, preductal, metropolol, enap, mononitron, simvacard si nitroglicerina la nevoie dar nu isi mai face efectul!Crizele apar de 2-3 ori pe zi si se manifesta prin durere de mana, in piept.Medicul mi-a zis ca este depasita de orice tratament. Ce sa fac?luni vine acasa de la spital si mi-e frica ca o sa faca crize si trebuie sa chem din nou salvarea.mentionez ca este foarte greu trasportabila intrucat nu are voie nici un fel de efort. daca poate cineva sa-mi dea un sfat. Va multumesc!
1 comentarii
0
09-12-2007, ora 00:00
Dr. Halpern Rafael
Chirurgie vasculara, Bucuresti
Dr. Halpern Rafael
Din pacate nu exista pastile cu un efect similar cu cel al mialginului. Insa din fericire administrarea se poate realiza intravenos. Asta presupune ca mamei dumneavoastra sa i se monteze o flexula (branula, cateter venos periferic) si puteti sa ii injectati si dumneavoastra LENT mialginul DUPA RECOMANDARILE EXACTE ALE MEDICULUI CARE O EXTERNEAZA.
Montarea branulei sau a unui cateter se poate face la externarea din spital.
Deasemeni daca se infunda branula aceasta poate fi schimbata la 3-5 zile de catre o asistenta.
Nitroglicerina sublingual nu ia?
Cati ani are mama dumneavoastra?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.