mi se intuneca ochii cateva secunde care este cauza?

16-06-2009
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
am 23 ani am fost diagnosticata cu astigmatism am fost operata ptr micsorarea dioptriei cand eram mai mika si sa redus la minus 3.misa spus ca ochilul nu fixeaza bine pe retina obiectele iar acum la un ochi a crescut dioptria la -4.mi se intuneca ochii cateva secunde dar nu mereu vad negru in fata ochilor
10 comentarii
0
16-06-2009, ora 21:41
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Daca ai astigmatism cu o valoare mare, ne gandim si la keratoconus; iti recomand topografie corneeana pentru un diagnostic cert; daca se confirma acest diagnostic, ne vom orienta catre o terapie specifica;in plus, un regim alimentar bogat in fructe si legume proaspete, in fiecare zi, un fruct proaspat sau o leguma proaspata, sirop de afine, suc de morcovi, odihna suficienta, corectie optica adecavata; evita excitantele( pe baza de cola, cafeaua in exces) si cura cu Mirtilene Puro-1 cpr pe zi, 1 luna, cura repetata la 3 luni;
0
16-06-2009, ora 21:44
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi bine de asemenea, pentru un diagnostic corect, sa faci si investigatii sangvine: HL( anemie???), VSH, glicemie(manaci suficient si regulat????, daca nu, ne putem gandi si la crize de hipoglicemie), TGP, TGO, uree, creatinina, sideremie, calcemie, examen sumar urina;numai bine
0
17-06-2009, ora 13:18
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
ce se intelege prin keratoconus?este grav?cand am fost operata mi s inlocuit corneeea din cate stiu eu era prea subtiat si puteam sa imi pierd vedrerea prin 94 95 asa am fost operata.
0
17-06-2009, ora 13:28
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
operatia se numeste scleropatie nu stiu daca am spus corect.unde se poate face topografia la orce cabinet oftalmologic?
0
17-06-2009, ora 13:42
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
si cam cat ar costa?
0
17-06-2009, ora 13:42
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
si cam cat ar costa?
0
17-06-2009, ora 13:54
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
eu ampus posibilitatea ca as avea - 4 ptr ca o doctora asa ma diagnosticat si am mai fost laa alta si a ramas la -3 ambii ochi.mi sa spus ca ochiul drept este mai slab decat cel stang vede mai prost.si a recomandar mirtilene.ce efect au aceste pastle?eu am luat si afine din padure cura de afine am facut sa inteleg ca are efecte ?
0
17-06-2009, ora 14:53
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
am gresit eu acum mam uitat p fisa medicala si nu este astigmatism este ceva legat de rotatia ochiului mistagnaus rotator nu stiu cum este corect ptr ca nu inteleg ce scrie p fisa exact.as vrea sa imi spune ti ce reprezinta diagnosticul
0
17-06-2009, ora 15:30
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
in cazul de fata ramane valabil in legatura cu topografia corneeana?asta ar ajuta sa gasesc cauza ptr care mi se intuneca ochii?
0
03-07-2009, ora 10:06
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Ok, deci ai facut scleroplastie; in cazul asta, pentru a stabili un diagnostic, iti recomand: CV computerizat, curba tonometrica, pahimetrie, gonioscopie, tomografie retiniana Heidelberg, eventual angiofluorografie; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: