mi se infunda nasu noaptea

11-12-2012
corina33
Nu este medic/terapeut
corina33
de ceva vreme mi se infunda nasu mai ales noaptea nu am nici sinuzita ni ci alte probleme de ORL acum 13 ani mi-a zis ca am o rinita alergica am pus si ceapa noaptea in acmera ca cica desfunda nasu degeaba va rog daca puteti sa ma ajutati multumesc
2 comentarii
0
11-12-2012, ora 13:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult ORL..si o radiografie SAF o sa te ajute sa afli ce ai
aici pe forum gasesti mii de sfaturi cum se fac inhalatiile, spalaturile nazale, aromoterapiea si alte tratamente care ajuta la desfundarea nasului
0
12-12-2012, ora 12:26
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
daca este rinita alergica trebuie sa consultati un medic alergolog pentru a vedea exact la ce sunteti alergica si a va prescrie tratament in acest sens.
E foarte bine ca ati fost la ORL si ca ati exclus alte probleme care pot da nas infundat.
In rinita alergica se foloseste un spray in nas cu rol antiinflamator (Nasonex /Avamys 2 puff/nara/zi timp de 1 - 2 luni) si asociat acestui spray va mai trebuie un medicament antialergic si pentru maxim 10 zile un decongestionant nazal, inainte de a lua spray-ul antiinflamator. Spray-ul antiinflamator usuca putin nasul si e indicat sa va ungeti nasul cu vitamina A uleioasa dupa folosirea lui.
Atentie spray-ul antiinflamator nu desfunda imediat nasul ca si decongestionantele el intra in actiune dupa cateva zile, iar rolul sau este sa reduca inflamatia de natura alergica din nas.

Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.