mi.e rau.raspuns urgent va rog

28-02-2009
user36146
Nu este medic/terapeut
user36146
neata...va rrog frumos dak poate cineva sa imi raspunda repede...mi.a fost rau toata noaptea...am vomat de 5 ori(nici nu stiu ce k mananc putin)..aseara am mancat cartofi prajiti si ou si m.am chinuit sa mananc tot k de obicei mananc putin...si mi.a venit rau si am tinut.o asa pana pe la 4 dimineata...am vomat ceva super AMAR...:(( cred k de la fiere..e 9 dimineata si tot mi.e greata sa nu mai vad oua in fata ochilor!!! mi.am facut ceai sa beau sa mi.e ff sete! Ce Sa Fac Sa Nu Imi Mai Fie Atat De greata k nici nu mai am ce sa scot afara din mine...:(( va rog...
14 comentarii
0
28-02-2009, ora 10:03
axenya
Nu este medic/terapeut
axenya
Daca ai varsaturi, dureri abdominale si febra..cu siguranta este o infectie..deci ceva grav. Daca sunt doar greturi..poate fi o deranjare la stomac..o sarcina.. Daca continui in ritmul asta risti sa te dezhidratezi si sa ai complicatii gen..ameteli si pana la lesin. Mergi la medic daca greturile continua, mi se pare ca deja ai vomitat de prea multe ori!!!
0
28-02-2009, ora 10:24
user36146
Nu este medic/terapeut
user36146
sunt numai greturi...sarcina nu are cum sa fie...si cred aproape sunt sigura ca de la mancare..ce.i drept manac ff putin si nici sanatos..si am gresit ca m.am fortat sa mananc...acuma sunt slabita, am baut ceai de sete si nu mai pot bea lapte, macar mai tinea ceva la stomac!altceva nici sa nu vad in fata ochilor..nu imi trebuie nimic am mancat paine prajita si parca imi vine iar sa o dau afara..sper sa imi treaca! Dak am luat azi.noapte un gluconat de calciu, apoi l.am dat afara, acum pot sa mai iau unul, poate imi mai revin! ce spui?
0
28-02-2009, ora 10:52
Mjöllnir
Nu este medic/terapeut
Mjöllnir
Te doare capul? Ai febra? Te doare pe undeva? Ai scaune moi diareice?
Posibil sa fi patit o toxinfectie alimentara.
Oameni buni, foarte mare atentie, nu mancati oua seara sau noaptea, cel tarziu la pranz! In combinatie cu cartofii prajiti ti-ai atacat ficatul. Amar e de la fiere, pentru ca mancarea a fost grea si s-a suprasolicitat pentru a ajuta la digestie.
Ti-e sete pentru ca te-ai deshidratat de la varsaturi. Fara sucuri, dulciuri, prajeli, fara sare sau carne de orice fel. E cazul de stat la regim cu orez fiert simplu fara alte asezonari, legume fierte cum ar fi morcovi, radacina de patrunjel, telina (fara rosii sau alte alimente cu seminte) ; din astea se pot face supe usoare. Paine prajita fara sare. Mai poti face compoturi de fructe (apa si fructue; in principal mere decojite pentru ca se gasesc mai mult la noi). Si cel mai important, trebuie sa bei multe lichide cel putin 2 litri pe zi (apa plata, ceaiuri de menta si sunatoare). Daca nu este apa plata, atunci apa de la robinet e buna daca pui si suc de lamaie proaspat stors in ea. Trebuie lasata cel putin doua (2) ore.
Regimul il faci cateva zile, pana cand crezi ca e nevoie. Reiei cu mancarea normala treptat, nu deodata. O greseala de acest gen te poate tine si doua saptamani.
Dupa ce-ti revii, trebuie sa ai foarte mare grija la alimentatie, pentru ca odata ce-ai patit asa ceva organismul ramane sensibil la mancaruri grele.
Sanatate!
0
28-02-2009, ora 10:59
Mjöllnir
Nu este medic/terapeut
Mjöllnir
P.S. Fara lapte si branzeturi, fara grasimi. Gluconatul de calciu nu il iei oral in astfel de conditii, il iei intravenos.
Si hai sa fiu putin dur cu tine: Esti mama de copii, cum te poti proteja daca nu te protejezi pe tine? Dintr-o astfel de problema de neglijenta in alimentatie am stat si eu in spital la terapie intensiva, temperatura de 35, cianotic.
Mancarea te poate si ucide daca nu ai grija ce ingerezi, deci foarte multa atentie in alimentatie! Nu te lua dupa faptul ca altii rezista, fiecare om este diferit si nu are acelasi nivel de toleranta la orice fel de stimul ca si un altul.
0
28-02-2009, ora 10:59
user36146
Nu este medic/terapeut
user36146
Va multumesc mult de tot ! nu ma doare capu si nici febra..sunt doar slabita..imi amortesc putin mainile si imi sunt reci dar cunosc simptoomele astea pt k am o lipsa de calciu mare in organism si am mai avut pb, dar trec cu o fiola de calciu...ma gandeam ca pot manca carne fiarta..parca de la asta nu mi.e greata..dar nu mananc dak nu e voie..am va imi iau compot si lamaie sa imi fac limonada, si mancarea de baza va fi supa cel putin azi si maine...stiu ca nu e bine sa manac asa seara..dar vreau sa ma mai ingras putin si am crezut ca dak mananc gras seara se pune ceva si pe mine...
0
28-02-2009, ora 11:00
Mjöllnir
Nu este medic/terapeut
Mjöllnir
Corectura de rigoare: "Cum ii poti proteja daca nu te protejezi pe tine?"
0
28-02-2009, ora 11:00
user36146
Nu este medic/terapeut
user36146
nu sunt mama am doar 20 de ani..;))
0
28-02-2009, ora 11:08
user36146
Nu este medic/terapeut
user36146
aaa si dak beau apa minerala are ceva...de obicei nu beau apa plata, suna ciudat dar am impresia ca nu imi trece setea..dar dak ai zis plata iau plata..numai sa fie bine...
0
28-02-2009, ora 11:14
Mjöllnir
Nu este medic/terapeut
Mjöllnir
Nici lipsa de calciu nu trebuie neglijata. Amortelile la maini sunt semn de hipocalcemie (adica o lipsa destul de mare de calciu). Cu aceasta problema, calciul s-a mai diminuat din putinul cat este. Trebuie facut intravenos un gluconat de calciu pe zi vreo doua trei zile cel putin. Pentru administrare orala ce mi s-a recomandat in perioadele reci din an, deci fara soare, este Osteocare pentru ca vine impreuna cu magneziu, zinc si vitamina D care ajuta la asimilarea lui. In lunile cu soare (primavara, vara) se ia calciul lactic. Toate acestea bineinteles ca trebuie utilizate ca suplimente pe langa alimentatia bogata in calciu (acum a aparut si la noi broccoli, avem morcovi, lactate (branza de vaci, lapte dulce, etc.).
0
28-02-2009, ora 11:15
Mjöllnir
Nu este medic/terapeut
Mjöllnir
Bauturile carbogazoase de tot felul trebuiesc evitate printre care si apa minerala.
0
28-02-2009, ora 11:20
user36146
Nu este medic/terapeut
user36146
pfff m.am saturat de baut pastile...si calciu..acum beau magneB6..trebuie sa il termin pe asta...
0
28-02-2009, ora 11:22
user36146
Nu este medic/terapeut
user36146
bine...iti multumesc mult ca mi.ai raspuns...ma duc sa imi cumpar ce trebuie.multumesc mult de tot
0
02-03-2009, ora 00:35
user36146
Nu este medic/terapeut
user36146
iti multumesc mult mjollnir..am mancat ce mi.ai spus tu..ma simt mult mai bine..apoape mi.am revenit! iti multumesc si tie axenya ca mi.ai dat acel sfat!! sincer multumesc!
0
02-03-2009, ora 14:39
lulutzik
Nu este medic/terapeut
lulutzik
buna ziua! va rog da ti mi si mie un sfat.si eu sunt in aceiasi situatie k " numai_eu" numai k eu nu pot sa beau apa, sau ceva lichid pt k vars, de mankre nici nu se discuta si culmea mai sunt si racita si iau antibiotice( am racit intre timp). orice mananc vars si m am saturat:( nu mai pot, am ceva zile de knd tot continua acest chin si mai rau e k am frik de doctori:(( pt k am ramas cu traume din kuza unui "doctor"
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: