mi-e rau noaptea! greata de la stomac, senzatie de voma!

16-09-2011
Dana M.
Nu este medic/terapeut
Dana M.
buna ziua! va rog mult, ajutati-ma!!! de ceva timp, imi este foarte rau noaptea! ma trezesc cu greata, cu o senzatie de voma, sunt slabita...
am incercat, crezand ca e de la mancare, sa mananc cat mai sanatos sau chiar sa nu mai mananc seara..indiferent ce as face, tot rau imi e..numai noaptea, ziua totul e ok.
mentionez ca am 25 ani, iau anticonceptionale Logest de 2 ani, ciclul e regulat.
De mica am avut probleme cu stomacul, in sensul ca daca mancam cu pofta, mi se facea rau, mi se "apleca" cum se spune la tara... dar mereu ma "lecuiam" cu Triferment, e prietenul meu cel mai bun in privinta asta! acum parca nici el nu ma mai ajuta...
6 comentarii
0
16-09-2011, ora 20:02
ionut29
Nu este medic/terapeut
ionut29
am avut contact sexual protejat cu iubita pe data de 14-09-2011, si sa rupt prezervativul. i-am cumparat o pastila, nu mai stiu exact cum se cheama, dar cred ca e ceva bun ca am cumparato din farmaciea din maternitate, si a costat 98 lei noi. va rog sa-mi spuneti daca poate sa ramana insarcinat sau nu. va multumesc
0
16-09-2011, ora 23:42
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Dana M, intreaba medicul de familie daca poti sa schimbi trifermentul si sa iei fiobilin. Poate ai bila lenesa si de aceea ai stari de greata. dar faptul ca sunt numai noaptea... nu cumva sa fi gravida. Se poate si cu pastile.
0
16-09-2011, ora 23:52
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Triferment contine enzime pancreatice. Ti-la recomandat un doctor?
Daca tu ai acum probleme cu o fiere mai groasa, este firesc sa nu mai functioneze pastila asta.
Poate este fierea groasa si pancreasul de vina, iar pentru asta trebuie sa iei ceva de fluidificat bila.
Intreaba doctorul, nu mai lua pastile asa oricum.
0
16-09-2011, ora 23:57
tema
Nu este medic/terapeut
tema
ionut29, in general, pastila de a doua zi, daca asta ti-a dat la frmcie - probabil postinor- functioneaza si nu sunt probleme. dar trebuia luata in primele 24 de ore ca sa fie mai sigur. Pe prospect scrie ca se poate lua in primele 72 de ore.
Vezi ca nu poate lua asa ceva decat maxim de 2 ori pe an, asa ca, ai si tu grija.
0
17-09-2011, ora 00:00
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Dana M., acum mi-am dat seama ca tu iei anticonceptionalele seara.
Nu cumva sa fie de la ele, ca prea iti este rau doar noaptea ! poate ar trebui sa le schimbi.
Vezi intai sa iei ceva pentru fluidificat fierea si daca tot iti este greata mergi la ginecolog sa ii spui.
0
17-09-2011, ora 01:51
tema
Nu este medic/terapeut
tema
ionut29, poate nici nu era la ovulatie prietena. Nu ramane insarcinata asa oricand.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • 10 recomandări pentru un stomac sănătos
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  •