metropatie hemoragica preclimaterica

12-08-2011
M.brasai
Nu este medic/terapeut
M.brasai
Buna ziua,

Mama mea, avand varsta de 53 de ani a suferit in ultima perioada modificari menstruale, sangerari in exces.
A consultat medicul, i sa facut un chiuretaj..se presupune ca este in perioada de premenopauza.
la externare a primit urmatorul diagnostic: metropatie hemoragica preclimaterica cu urmatoarele specificatii: fragmente de endometru cu unele glande de tip proliferativ, altele de tip secretor, altele de tip indiferent si altele cu metaplazie tubara, corion partial predecidualizat cu infiltrat neutrofilic focal si cu mici vase cu pereti grosi aglomerati in 'buchete'.Suspiciuni polip endometrial.

Urmare acestui diagnostic a urmat un nou val de sangerari, si i sa zis ca este negesar ca isi faca analizele de sange, mai precis CA 125.

Azi am primit rezultatele analizelor de laborator care suna asa: electrochemiluminiscenta 9, 4U/mL
unde valoarea de referinta este sau egal cu 35.

Va rog sa imi spuneti ce inseamna asta, am tot citit de cancer in situatia asta, si sunt putin speriata.
Va multumesc,
1 comentarii
0
12-08-2011, ora 18:10
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
stati linistita, CA 125 este in limite normale(daca era peste 35), dupa rezultatul biopsiei, pare a fi un polip, asa ca mergeti la medicul care a facut chiuretajul.ar trebui sa-i dea ceva hemostatic(vit.K...)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.