meteosensibilitate?

29-05-2009
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
Am 57 ani, spondiloza cervicala si dorsala de ceva ani care ma supara dimineata la sculare si la schimbarea vremii.durerea este localizata mai mult intre umeri si, de obicei, cedeaza la masaj cu un unguent antiinflamator(fastum gel, voltaren)...ceea ce ma necajeste insa cel mai mult, este senzatia de ameteala, senzatia de pierdere de echilibru, parca de slabire a vederii.(desi controlul oftalmo n-a evidentiat acest lucru). Toate aceste stari, imi creeaza o stare proasta, chiar de panica si de fobia strazii, a locurilor aglomerate.
Mentionez ca nu pot lua preparate intiinflamatorii pentru ca am o gastrita hieper acida.
Toate analizele imi sunt normale, la fel si controlul neurologic si fundul de ochi.
In prezent, urmez un tratament cu vitamine(complex B, vit A+D2, vit E, calciu Sandoz forte, , concor 5mg dimineata, 1/2 calmepam seara, )...la nevoie, daca se instaleaza si cefaleea iau nurophen sau efferalgan.
Dar cand cerul se acopera de nori sau urmeaza sa se acopere, nimic nu-mi ajuta, pur si simplu sunt nevoita sa stau in pat.
Daca cineva s-a mai confruntat cu aceasta problema si cunoaste si alte remedii, rog mult sa-mi spuna.
Va multumesc mult!
2 comentarii
0
29-05-2009, ora 15:58
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
doamna Lucie, eu am 33 de ani si am meteosensibilitate severa. cand se schimba vremea ( de exemplu ieri) am tensiunea mica, imi vine sa lesin, zac in pat sau sunt foarte agitata.
e adevarat ca eu sunt bolnava de nervi de 16 ani si ceva si fac tratament psihiatric.
Unii oameni sunt mai meteosensibili ca altii, se zice ca orasenii se adapteaza mai greu la schimbarile acestea de vreme in comparatie cu taranii care sunt mai caliti.
Chiar mi-am facut hemoleucograma completa ieri si mi-a iesit buna.
Toti oamenii simt schimbarile acestea dar nu toti sufera asa.
Au inceput sa fie si schimbari bruste de vreme si de presiune din cauza incalzirii globale si oamenii sufera ca nu sunt obisnuiti,
Cgiar ma indispune si pe mine ca depind asa de vreme.
Mie imi e rau tare si inainte de ciclu dar cred ca dvs sunteti deja la menopauza.
Totul este sa stiti cand raul e de la vreme si sa nu intrati in panica.
Eu deja stiu cu cateva zile cand se va schimba vremea.
sanatate, Doamne ajuta!
0
29-05-2009, ora 18:06
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
Draga Anastasia,

Imi pare tare rau de problemele pe care le ai, mai ales ca tu esti si foarte tanara. Stiu cat de dificila este dependenta asta de starea vremii.la mine s-a accentuat in aceasta primavara in urma unei viroze urate care mi-a dereglat tot. Pentru c-ai fost atat de draguta si mi-ai raspuns, as dori sa-ti dau si eu un sfat pentru diminuarea tulburarilor tale in general :se stie ca sunatoarea este un f bun antidepresiv...acum au aparut si capsule de sunatoare si sunt mai usor de luat decat prepararea ceaiurilor. Poti lua à la long, chiar luni de zile.chiar dau rezultate in calmarea nervilor si, in plus, nu sunt nici toxice precum medicamentele clasice. Tot f buna pentru tine este si miscarea.la varsta ta, inca iti poti permite orice sport si sigur te va ajuta. Si nu in ultimul rand, autosugestia, rugaciunea fac si ele minuni.
Iti doresc multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.