metastaze multiple la ficat

91 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
17-02-2010, ora 18:33
stefd
Identitate neconfirmată
stefd
Lucica,
Sunt cateva aspecte de comentat cu privire la postarea ta:
1. In postarea ta faci o expunere sumara a istoricului bolii soacrei tale, folosind termenul generic de "cancer" ca apoi sa intrebi cat poate trai fara tratament. De la inceput am sa transez problema si am sa-ti spun ca nimeni nu poate sa-ti spuna "cat poate sa traiasca fara tratament" cand in descriere folosesti termenul de "cancer". "Cancerul" poate fi de mai multe feluri in functie de tipul de celula de la care pleaca... asa incat si agresiviatea lui poate fi diferita. Pe de alta parte, in durata supravietuirii unui bolnav oncologic intervin si alte boli sau conditii patologice colaterale, cum ar fi o boala de inima, o boala de plamani etc pe care le avea pacientul inanite de descoperirea "cancerului". Daca vrei un raspuns la intrebarea ta trebuie sa vorbesti cu un medic oncolog, avand toate documentele medicale ale soacrei tale pe masa.
2. In privinta dosarului de la Ministerul Sanatatii. daca astepti sa se rezolve de la sine, fara presiuni si fara vizite regulate... inseamna ca nu ai trait destul timp in Romania...Trebuie sa te duci, sa te interesezi de soarat dosarului, sa faci presiuni, cereri, audiente etc. Ar putea ajuta si intrarea in legatura cu liderii asociatiei pentru protectia bolnavilor oncologici.. Ei ar putea ajuta cu rezolvarea acestei probleme! Sper ca raspunsul meu iti este de folos...
0
13-03-2010, ora 21:00
aneea2208
Nu este medic/terapeut
aneea2208
Buna seara!
Din cate observ, unii sunt in stare sa faca orice pentru cativa banuti in plus, inclusiv sa induca in eroare niste oameni disperati sa gaseasca un leac pentru boala lor sau a rudelor lor. Am 23 de ani si nu mai cred in miracole, asta dupa ce am luptat 3 ani de zile pentru mama mea sa se vindece.
In iunie 2006 a fost operata de neoplasm mamar in stadiul II, operatie in urma careia a ramas fara sanul stang. Au urmat sedintele de chimioterapie, stari de rau...A slabit aprx 15 kg atunci, i-a cazut parul, era cu moralul la pamant. Pana la urma, dupa 6 sedinte de chimio, s-a pus pe picioare si a inceput sa se simta bine. A inceput sa bea sucuri de sfecla rosie, varza, morcov si mar, sa ia medicamente protectoare pentru ficat si a inceput sa urmeze un regim alimentar strict (fara carne de porc, vita, maruntaie-ficat, pipote etc, fara dulciuri, conservanti si E-uri). Tot ce manca era cat mai natural.
Totusi, dupa un an si jumatate de la operatie, in decembrie 2007, a fost diagnosticata cu metastaze hepatice multiple. A inceput imediat chimioterapia si a urmat un tratament cu produse naturiste de la Deva. Nu mai spun cate ceaiuri "miraculoase" a baut (antitumoral, de galbenele, salvie...). A mancat zeci de kg de fructe, salate...
In august 2008 i s-a mai dat doar o luna de trait (fara ca ea sa stie). Arata intr-adevar rau, slabise foarte mult. De la colegele ei de salon a auzit de o ciuperca numita Chefir indian, care se prepara cu lapte si rezulta un fel de lapte batut. A inceput sa bea zilnic, timp de 2 luni. S-a pus din nou pe picioare, insa a renuntat sa mai bea ca sa poata sa bea iarasi sucuri (nu vroia sa bea si chefir si suc de fructe si legume). Dupa un an de la diagnosticul de o luna, si-a facut marker-ul tumoral care i-a iesit in limite normale. Dupa cateva zile si-a facut o ecografie si a rezultat ca a inceput sa i se formeze lichidul ascitic. In cateva zile s-a umflat foarte tare in burta, abia se putea misca. I-au extras lichidul de 4 ori, 10 litri in total. Dupa o luna fara 3 zile de la acea ecografie, mama mea s-a stins din viata. Acum au trecut aproape 6 luni de la tragedie si inca ma gandesc ca poate nu am facut tot ce trebuia pentru ea. Sunt ferm convinsa ca, daca ar fi baut acel chefir in continuare, ea traia si acum (nu cred in vindecare, dar ameliorare exista cu siguranta). A fost singurul tratament la care a reactionat foarte bine.
Eu chiar nu vreau sa-i fac reclama, ba din contra. Daca este cineva din Constanta sau din imprejurimi care ar vrea sa incerce asta, eu ofer ciuperca gratuit. Tot ce va rog este sa va interesati foarte bine despre ea si sa nu ezitati sa imi cereti daca doriti.
Sper din tot sufletul sa fie cat mai putine persoane in situatia mea si a familiei mele si sa-i ajute Dumnezeu pe cei aflati in situatii grele.
0
17-03-2010, ora 18:11
pisicalori
Nu este medic/terapeut
pisicalori
cma sunt in aceiasi situatie ca si tine si nu mai cred in nici un tratament nimic, asta dupa ce acum 8 ani mama mea a avut fibrom si a facut cancer osos, in 11 luni a murit(s-a uscat complet in chinuri groaznice cu tot cu morfina), cu toate ca am incercat toate metodele posibile(operatie, cobatoterapie, citostatice, homeopat, biserica etc), in august 2007 tatal meu a fost diagnosticat cu cancer pulmonar.La sfarsitul lunii august l-am dus la Bucuresti la spitalul Marius Nasta unde i-a fost extirpat plamanul drept si dupa la oncologie Fundeni timp de 3 luni a facut citostatice.Acolo a primit si "termenul" de viata 2 ani.L-am adus acasa unde a urmat analize lunar si citostatice nenumarate dar de jumatate de ani s-a extins la ficat, glanda suprarenala, splina. A mai facut 2 luni citostatice si de atunci face lunar dextametazona cate 10 zile.Pana saptamana trecuta in care a facut ultima cura de dexta se simtea bine aproximativ 3 saptamani, acum e aproape gata.A facut metastaze cerebrale, azi dimineatza la ora 5 30 a facut prima criza in care delira si nu putea vorbi, i s-a umflat limba si buzele si abia respira(harcaie), dupa 3 ore de criza si-a revenit complet, a dormit 2h dupa care s-a trezit, a stat de vorba cu mine 5 minute si era lucid dupa care iar a inceput sa delireze si sa nu mai poata vb, mi-a cerut mancare, s-a linistit, merge la baie doar carat, l-am pus in pat si a adormit aproximativ 3 h dupa care a luat-o de la capat.As dori sa stiu si eu cam cat timp ar putea rezista organismul in starea asta.Oricum si la el am incercat totul si m-am straduit sa fie fericit.SPER CA AM REUSIT!ORICUM IMI VA FI FOARTE DOR DE EI SI NU MA POT OBISNUI CU IDEEA CA NU O SA-L MAI AM NICI PE EL.Celor care sunt in situatia noastra va recomand sa incercati orice pentru ca in final sa nu va para rau ca nu ati facut totul pentru a-l salva.
As dori sa stiu si eu cam cat timp ar putea rezista organismul in starea asta.
0
20-05-2010, ora 23:09
ggsuvi
Nu este medic/terapeut
ggsuvi
BUNA
Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer la colon si metastaze la ficat( mai multe in zona ficatului).
I-au facut anus contra naturii si i s-a prescris citostatice.
Operatia a facut-o pe 21.5.2010, adica ieri, la fundeni, cancerul este de grad 4( asa au presupus doctorii, nu se stie sigur inca). Restul organelor sunt sanatoase si el isi revine repede dupa operatie.
Ce sa fac? citostaticile sunt bune? exista si alte metode pe langa citostatice? Tratamentul de la clinica hifu cu ultrasunete e bun?
Va rog sa ma ajutoti cu orice informatie, pt ca e bine venita.
Va multumesc mult! Sanatate !
0
22-05-2010, ora 16:55
Gabita D
Nu este medic/terapeut
Gabita D
Astaxantinul şi cancerul
Tanaka a constatat că astaxantinul protejează şoarecii de cancerul la vezică indus pe cale chimică şi scade riscul unor apariţiei unor tumori induse chimic în cavitatea bucală la şobolani, fiind în această privinţă mai eficient decât beta-carotenul. În plus, astaxantinul a blocat în mod semnificativ evoluţia cancerului la colon indus de carcinogen la şobolani, încetinind totodată evoluţia cancerului mamar la şoareci, având un efect mai puternic decât beta-carotenul şi cantaxantinul.

Tanaka, T, et al:
(1)Chemoprevention of mouse urinary bladder carcinogenesis by the naturally occurring carotenoid astaxanthin. Carcinogenesis 1994;15:15-19.
(2)Chemoprevention of rat oral carcinogenesis by naturally occurring xanthophylls, astaxanthin and canthaxanthin. Cancer Res. 1995;55:4059-4064.
(3)Suppression of azomethane-induced rat colon carcinogenesis by dietary administration of naturally occurring xanthophylls astaxanthin and canthaxanthin during the postinitiation phase. Carcinogenesis 1995;16:2957-2963.

Potrivit lui Kurihara, experimentele pe animale au dovedit că astaxantinul minimizează reprimarea celulelor NK (celule killer naturale), ceea ce duce la înlăturarea mai eficace a celulelor tumorale.

Kurihara H, et al: Contribution of the antioxidative property of astaxanthin to its protective effect on the promotion of cancer metastasis in mice treated with restraint stress. Life Sci. 2002;70:2509-2520.

Rezultatele pozitive privind efectul astaxantinului sunt confirmate şi de alţi oameni de ştiinţă. Bertram, Jewell şi Jyonouchi au efectuat o serie de studii independent unul de celălalt. Ei au ajuns la concluzia că succesul astaxantinului în lupta împotriva cancerului se explică prin (1) efectul său antioxidant şi antiinflamator, (2) optimizarea comunicării între celule prin aşa-numitele "gap-junctions" (legături între membranele celulare ale celulelor la animale, care fac posibil transportul anumitor molecule între celule învecinate), (3) activarea enzimelor de faza I din ficat, plămâni şi rinichi care contribuie la combaterea nocivităţii substanţelor carcinogene, (4) activarea unei gene tumor surpresoare şi (5) modularea reacţiei imunitare împotriva celulelor tumorale.

Bertram JS: Carotenoids and gene regulation. Nutr Rev. 1999;57:182-191.

Jewell C, et al: Effect of dietary supplementation with carotenoids on xenobiotic metabolizing enzymes in the liver, lung, kidney and small intestine of the rat. Br J Nutr. 1999;81:235-242.

Jyonouchi H, et al: Antitumor activity of astaxanthin and its mode of action. Nutr Cancer 2000;36:59-65.
0
13-07-2010, ora 18:18
pisicalori
Nu este medic/terapeut
pisicalori
Buna ggsuvi,

daca are metastaze sunt slabe sanse sa mai scape, nu vreau sa te descurajez dar ambii parinti au murit de cancer si stiu ce inseamna. Ceea ce iti recomand e sa urmezi sfatul medicilor si sa nu te lasi pacalit (a) de cei care isi fac reclamele pe aici. Nu pot decat sa-ti urez multa rabdare si putere.
0
20-07-2010, ora 00:49
imariaaa
Nu este medic/terapeut
imariaaa
pentru cma: am marea rugaminte sa ma contactezi pentru adresa din California pentru a trimite analizele, sunt intr-o situatie disperata si incerc pe toate caile - nu m-am lasat convinsa de ciuperci, plante, ceaiuri si alte minuni, in afara de reclame "prefabricate" nu am auzit pe nimeni sa se vindece miraculos- ma si enerveaza ca pierd timpul, care e pretios, in gasirea unui medic bun!!! Multa sanatate!
0
20-07-2010, ora 00:57
imariaaa
Nu este medic/terapeut
imariaaa
de asemenea pentru cine stie, am marea rugaminte sa-mi spuna cum se poate obtine formularul 112, detalii, etc
0
02-10-2010, ora 15:06
adriana claudia
Nu este medic/terapeut
adriana claudia
BUNA ZIUA numele meu este adriana si am o mare rugaminte, o prietena foarte buna a fost diagnosticata cu cancer la colon si metastaze la ficat, a fost programata la operatie pe ai face anus contra natiri dar in ziua operatiei medicul a hotarit ca nu o mai opereaza marea rugaminte a mea la voi este cit mai are de trait nu are nici o durere CU MULTUMIRI ADRIANA
0
02-10-2010, ora 20:07
visti
Nu este medic/terapeut
visti
pentru aneea 2208: cum pot sa te contactez.?...mama este in aceeasi situatie, te rog mult.
0
06-11-2010, ora 11:40
anamariaaaaa
Nu este medic/terapeut
anamariaaaaa
buna ziua.ma numesc anamaria si am si eu o problema, tatal meu are hepatita b si in iulie anu acesta i sa gasit un hematom pe ficat de natura canceroasa cu metastaze.a fost internat la barlad in spital i sau facut citostatice, apoi la vreo cateva zile mai exact pe 30 septembrie lam dus la fundeni in speranta kl vom opera.nu sa putut face nimik k e in ultima faza cu metastaze, nilau trimis acasa sia ucm face morfina din 8 in 8 ore.spuneti-mi si mie ce este de fcaut idoctoru ia mai dta sanse de trait vreo 3 saptamnai si deja au trecut vreo 5 saptamni si ink e bine mananca merge pe picioare.ce e de facut??se mai poate iesi din metastaza??canceromu e de natura malign dka imi puteti raspunde va rog.
0
07-11-2010, ora 11:16
pisicalori
Nu este medic/terapeut
pisicalori
Nu se mai poate face nimic.NU e obligatoriu sa traiasca cat spune medicul (el estimeaza), depinde de fiecare organism.tatalui meu i-a dat medicul 2 ani si a trait 2 ani si 7 luni.
0
08-11-2010, ora 20:44
anamariaaaaa
Nu este medic/terapeut
anamariaaaaa
da pai tocmai de asta zic k medicul a zis k mai are de trait 3 saptamani si deja a facut 5 saptamani.de atsa ma intrebat k nu stiu dak se mai poate iesi din metastaza, momentan mama ia luat niste apstile si siropuri de al plafar.i da tot din plante.pastilele sunt pt hepatita in special ceaiuri hepatice si tot felu de pastile.il ajuta cu ceva??ink mai afce morfina din 8 in 8 ore.oricum multumesc pt sfat.
0
09-11-2010, ora 20:45
pisicalori
Nu este medic/terapeut
pisicalori
morfina o face doar pentru a scapa de dureri.Poti sa-i dai ceaiuri sau siropuri, dar de metastaze nu scapa.E foarte greu de suportat, stiu ce inseamna ca i-am pierdut pe amandoi parintii, dar nici nu vreau sa spun ca o sa se faca bine si o sa scape. Cancerul e groaznic!!!Eu am incercat si la homeopat si absolut , fara reusita. Fa-i viata cat mai frumoasa, atat cat mai este!!!
0
11-11-2010, ora 19:11
anamariaaaaa
Nu este medic/terapeut
anamariaaaaa
nici nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai zic asa pe dinafara are starea de bine.noi tot zicem k se face bine.kl vedem mergand prin casa mananca, vb constient.si are dureri acuma rare, adik aucm zice mama ki face morfina la 11 sau 14 ore, adik rezista fara durere chear mai mult de 8 ore.nu stiu vedem de aucm in colo starea lui.multumesc pt raspuns.
0
11-11-2010, ora 22:17
pisicalori
Nu este medic/terapeut
pisicalori
asa am crezut si eu la mama cand a bagat-o pe morfina.pana intr-o zi cand a cazut la pat.
0
19-11-2010, ora 17:23
anamariaaaaa
Nu este medic/terapeut
anamariaaaaa
aha poi azi afce 3 zile de cand nu manaca nimik i sua umflat picoarele, vomita e rau tare i fcaem perfuzie acasa ca sla mai hraneasca un pic.ne asteptam de acuma la cei mai rau:(((
0
19-11-2010, ora 17:46
pisicalori
Nu este medic/terapeut
pisicalori
imi pare sincer rau :( Sa-i chemati un preot sa se impartaseasca ca asa este bine. Sincer, sincer imi pare rau sa aud asta si stiu prin ce treci, dar trebuie sa fii puternica.
0
20-11-2010, ora 21:58
anamariaaaaa
Nu este medic/terapeut
anamariaaaaa
da azi am fost la barlad sal vad, si e in ultima faza abia vb, bea numa apa.ne asteptam de acuma el e constient zice k nu mai are ce sa faca k se duce la locu lui k sa nu ne mai chinuie pe noi:((((
0
22-11-2010, ora 09:11
pisicalori
Nu este medic/terapeut
pisicalori
E dureros pentru toti!!:( dar bine ar fi sa se termine mai repede sa nu se mai chinuie el in primul rand, ca asteptarea e groaznica.
0
20-12-2010, ora 16:36
ylore
Nu este medic/terapeut
ylore
bun gasit tuturor,
am intrat aici si am citit totul plangand, dandu-va cred seama, ca ma aflu intr-o situatie similara cu tatal meu.in luna august anul curent acuza o durere acuta in partea stanga undeva usor mai jos de coaste.inainte de durerea aceasta se mai ingrasase si chiar ne miram cu totii de el ca ii statea bine si se simtea excelent.a luat cam o luna de zile calmante pana intr-o zi de septembrie cand nu a mai rezistat si mama l-a dus obligat fortat la doctorita de familie care in urma unei ecografii in care se vedea o pata mare neagra, l-a trimis la spital :internare obligatoriu.tot doctorita respectiva a zis ca acest caz nu este de Buzau si sa-l ducem la Bucuresti lucru cu care tata nu a fost de acord asa ca a stat internat o saptamana pt. investigatii, analize colonoscopie.dupa colonoscopie medicul care "raspundea "de el i-a spus ca totul e in ordine, e curat, sanatos doar ca exista un polip pe colon si care trebuie extirpat.eu m-am opus ca interventia sa i se faca la Buzau insa cu totii m-au asigurat ca va fi in regula.i s-a facut asadar extirparea polipuli respectiv.dupa operatie am intrebat medicul daca acel polip a fost trimis la biopsie.medicul acesta mi-a zis ca nu prezinta niciun risc major asa ca nu are de ce sa-l trimita la biopsie.dupa trei zile de la operatie tatal meu a fost externat. acasa a stat o saptamana cu aceleasi mari dureri tot in partea stanga.nici macar o ameliorare.l-am internat din nou la acelasi medic, care in urma tomografiei a vazut aceeasi pata mare neagra ce se mai extinsese, isi marise volumul.acum din nou l-am intrebat : ce are tata ? de ce nu au luat masurile necesare de la bun inceput ?din nou ne-a asigurat ca este in cunostiinta de cauza si ca poate extirpa ceea ce se afla acolo.ca dupa operatie sa iasa din sala de operatie si sane spuna cu parere de rau ca nu s-a putut face nimic fiindca este o tumora ce a cuprins mai multe organe si ca sa fie estirpata ar fi insemnat sa i se scoata toate organele.acum este internat din nou in spital la sectia oncologie. ce mai este de facut ?
0
20-12-2010, ora 19:29
pisicalori
Nu este medic/terapeut
pisicalori
Sa te rogi la Dumnezeu sa nu aiba dureri crunte! Nu vreau sa fiu dura, dar trebuie sa acceptam realitatea si sa ne intarim.
0
20-12-2010, ora 20:35
ylore
Nu este medic/terapeut
ylore
crede-ma.ca si voi toti ma agat de orice.nu-mi vine sa cred ca nu mai exista scapare. de o luna de zile imi fac singura mustrari de constiinta ca nu am putut face mai mult pt el. nu mai dorm noptile.e cumplit gandul ca acum tata isi va gasi sfarsitul. nu vreau sa cred.imi este imposibil.e o durere cumplita sa stii ca parintele tau este aproape de sfarsit iar el sa nu stie, iar tu sa nu-l poti privi in ochi de teama sa nu te deconspire.
0
20-12-2010, ora 22:18
imariaaa
Nu este medic/terapeut
imariaaa
e f dureros, scuza-ma ca ma bag, parerea mea e ca e bine ca macar el nu stie, sau nu stie deocamdata, ca e si mai dureros ca tu sa stii ca el stie si-si asteapta sfarsitul...pisicalori, as dori sa discutam, daca doresti si tu sa vorbim, -
0
20-12-2010, ora 22:25
imariaaa
Nu este medic/terapeut
imariaaa
am citit intreg forumul, nu stiu daca e cineva care sa zica ca a scapat, sau inca mai traieste cu metastaze, as fi curioasa. Anamariaaaaa cum se mai simte tatal tau ?am intrebat in una din dati la institutul oncologic si acolo mi-a zis ca rata de supravietuire la cancer de colon e mai mare decat la cancere de ficat, adica chiar si cu metastaze se mai poate supravietui ani de zile, o fi asa, n-o fi asa...pt pisicalori am 2 sfaturi: daca e cancer primar de colon merita sa incercati, din cate am auzit e mai usor si poate scapa si sa petreci cat mai mult timp cu el, chiar daca e greu sa-l vezi in starea in care e -daca la noi nu te multumesc medicii e spitalul AKH din Viena sau clinica Anadolu din Turcia, asta pot sa-ti zic din ce m-am interesat si eu teoretic, ca practic nu am ajuns acolo, poti cauta mai multe pe forumuri
0
21-12-2010, ora 11:38
pisicalori
Nu este medic/terapeut
pisicalori
Pentru mine nu mai este cazul de sfaturi ca in 8 ani mi-au murit amandoi parintii de cancer si acum am matusa bolnava de cancer. Stiu cum este, stiu cum se chinuie, stiu ce inseamna sa minti "ca va fi bine", sa joci teatru ca esti vesel cand de fapt ti se rupe sufletul cand ii vezi cum isi asteapta sfarsitul, sa iti tii lacrimil cand le dai de mancare cu lingurita, sa te gandesti la ocolog in cabinet ca parintele tau este la usa si se gandeste ce ar putea sa-mi spuna medicul, sau sa iti tremure picioarele cand iesi de acolo si urmeaza intrebeare: " O sa traiesc?" "Te rog nu ma minti"
0
21-12-2010, ora 12:07
imariaaa
Nu este medic/terapeut
imariaaa
da, asa este. minti ca va fi bine, sau te minti chiar pe tine-nici de la mine din familie nu au scapat, ma gandeam ca poate unii au mai mult noroc, cine stie...poate ca depinde la ce organ ai cancerul primar
0
26-12-2010, ora 16:16
ylore
Nu este medic/terapeut
ylore
bine v-am regasit pe toti.
ce pot sa va spun este ca tata a inceput tratamentul cu citostatice pe care nu-l suporta. e dureros.se simte ingrozitor de rau, nu mananca, vomita, nu se mai da jos din pat.a aflat ce are si de cand a aflat fumeaza tigara de la tigara.ne-a spus ca daca ii luam si tigarile mai bine sa ii luam viata.
sunt suparata pe mine, ma simt ingrozitor de vinovata pentru ca nu-mi pot ajuta parintele.simt ca sunt o lasa si mai bine e sa fugi de realitate.
maine ii da drumul acasa.sper sa fie mai bine.la multi ani tuturor.
0
27-12-2010, ora 09:29
pisicalori
Nu este medic/terapeut
pisicalori
e o reactie normala la citostatice. depinde de organism cum suporta. La prima tura si tatalui meu i-a fost rau, dar urmatoarea tura deja s-a obisnuit. Parerea mea este ca trebuie sa-l lasi sa hotarasca singur ce vrea sa faca cu tigarile sau cu mancarea.etc.
0
25-01-2011, ora 09:54
ylore
Nu este medic/terapeut
ylore
bun gasit din nou
cu regret va spun ca tocmai l-am inmormantat pe tata.simt ca cerul a cazut pe mine.nu s-a mai putut face nimic.cat de repede a evoluat nenorocita de boala si cat de repede s-a stins din viata parintele meu.regret ca nu am petrecut mai mult timp cu el insa poate a fost mai bine asa. mi-a fost greu sa accept realitatea.striga sufletul in mine de durere.nu ma pot obisnui cu ideea ca tata a plecat prea devereme.Dumnezeu sa-l odihneasca si sa aiba grija de el acolo sus la ceruri.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
91 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.