metastaza osoasa

31-10-2010
mircumirian
Nu este medic/terapeut
mircumirian
buna ziua
ma numesc mirian si imi doresc sa aflu cit mai multe detalii despre metastaza la oase. tatal meu a fost diagnosticat cu cancet t3 la vezica cu 5 luni in urma si de atunci a inceput calvarul. dupa multe peripetii in spitalul jud. timisoara am ajuns la szeged unde doctori i-au scos vezica si parea totul in ordine. dar dupa 3 saptamini de la operatie a inceput sa il doara oasele si muschi.am uitat sa mentionez ca de 7 saptamini asteptam rezultatele biopsiei de la szeged. imi doresc sa aflu cum se manifesta metastaza la oase? sint dureri mari si in stadiul incipient? exista sansa sa nu fie metastaza? se poate sa il doara asa de tare doar din lipsa miscari?
pentru cei ce ma ajuta multumirii anticipate!!!
27 comentarii
0
31-10-2010, ora 17:56
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Daca cei din Szeged i-au luat biopsie, poate insemna o biopsie din leziuni (tumori osoase). Zone de osteoliza observate la investigatii pot fi indicii ale metastazelor. La fel si hipercalcemia (prea mult calciu in sange). Daca toate astea s-au confirmat, sansele sa nu fie metastaze osoase sau alt tip de cancer osos nu sunt prea mari. Dar totusi exista sanse cat de cat.
Iar despre simptome, durerile mari pot fi si la metastaze osoase dar si la alte boli benigne ale sistemului osos.
Doar biopsia poate confirma sau infirma metastazele.
0
01-11-2010, ora 18:48
mircumirian
Nu este medic/terapeut
mircumirian
Nu stiu cui trebuie sa multumesc dar multumesc foarte mult pt tot ajutorul pe care nu am sperat sa il primesc.Este prima data cind apelez la aceasta cale de ajutor si se pare ca functioneaza nesperat de bine.Intre timp situatia a evoluat rapid si se pare ca nu in bine.Adica, am apelat la doctorul de familie care intimplator este maghiar si a sunat la Szeged la medicul care l-a operat pe taicamiu.Asa ca am inceput sa ies din ceata in care din pacate ma bagat infirmiera(plecat din romania in decembrie89)pentru ca traducerile ei erau asa cum credea ea ca este bine pt linistea noastra sau din motive stiute doar de ea. Deci era vorba despre ganglioni limfatici care se pare ca au cancer. Intrebarea mea, sau defapt rugaminte este sa imi spuneti daca cu un tratament adecvat am sanse sa il salvez pe tatal meu!?
multumesc pentru eventualul ajutor!!
0
02-11-2010, ora 13:28
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Probabil se refera la metastaze ale ganglionilor limfatici. Cu tratament adecvat sunt sase sa fie salvat, adica sa nu mai aiba probleme majore cel putin o perioada.
0
05-11-2010, ora 17:58
mircumirian
Nu este medic/terapeut
mircumirian
Din pacate am descoperit ca boala sa agravat probabil iremediabil, adica cancerul a intrat in singe si a afectat aproape toate organele. Fiind tatal meu nu pot sa accept ideea si nu vreau sa renunt. el a facut deja prima data citostatice, si doctorul oncolog a spus ca sanse nu mai are deloc. Cel mai rau este ca are metastaza la oase (sper sa ma exprim cit de cit corect) si are afectata coloana, deci nu se poate misca fara dureri ingrozitoare.Organele afectate sint:ficatul, plaminii, un rinichi si oasele.Ce pot sa mai incerc tinind cont ca nu vreau sa renunt? Ori ce sfat sau sugestie este binevenita!
multumesc
0
06-11-2010, ora 13:49
mircumirian
Nu este medic/terapeut
mircumirian
Merci pt ajutor(nu imi dau seama daca este gluma sau chiar se poate intimpla)dar nu ma asteptam la un asemenea raspuns.Poate mai exista si alte pareri alte opinii(in special radicus)orice imi poate fi de ajutor.binenteles ca situatia se schimba de la o zi la alta si mai nou tatal meu face pe al lipsa mare, adica

muschiul de la anus nu mai tine(cred)si pina o sa ajung la un doctor cineva imi da un sfat, o sugestie.
MULTUMESC!
0
07-11-2010, ora 11:12
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
mircumirian, situatia era grava si daca erau afectate doar oasele. Daca sunt afectate atatea organe, atunci e si mai grav. Supravietuirea pe termen mediu (peste 1 an) depinde de starea generala a pacientului, care presupun ca nu e tocmai buna. Nu mai putea fi pusa problema vindecarii din momentul aparitiei primei metastaze.

nu.va.grabiti.la.copii, esti cam dur/dura si ai tendinta sa descurajezi bolnavii si rudele. Aici nu e ca in sectiunea forumului unde activezi tu mai mult, unde se pune problema contraceptiei sau a planningului familial. In partea asta a forumului, tumori benigne si cancer, oamenii nu au nevoie de comentarii cu iz de editorial satiric la adresa lor sau a apropiatilor. Aici e nevoie doar de intelegere.
0
07-11-2010, ora 14:25
mircumirian
Nu este medic/terapeut
mircumirian
Nici nu stiu cum sa incep.Provin dintro familie simpla si chinuita, parintii mei nu au prea avut multe bucurii in viata ei fiind simpli muncitori.Mama mea a avut multe probleme de sanatate si multe operati dar firea ei este una de luptator cu bolile(sper sa mai reziste ca este inimaginabil de pe acum)in schimb tatal meu nu a avut decit probleme cu circulatia singelui din cauza fumatului.Boala tatalui meu a cauzut ca un trasnet pt ca el de cind a simtit ca are usturime la urinare a mers la policlinica si si medicul la tratat de raceala timp de de 6 luni(medic urolog la al 2 spital ca marime din timisoara si poate considerat cel mai bun medic din spital) pina cind am mers eu cu el si am primit vestea ca un glont in frunte.Deci:sintem saraci si operatia la Szeged am facuto cu mari eforturi.Acum am inteles ce va urma, dupa 5 luni de sperante.Tatal meu acum nu mai poate sa se ridice din pat si geme de dureri nestiind defapt ca el nu este vindecat si ca din contra este pe moarte.Ma intreaba cind incepe sa se simta bine(am facut o sedinta de chimoterapie)pentru ca i sa spus ca durerile vor scadea in intensitate macar putin.Intrabarea mea este:exista riscul sa se rupa coloana vertebrala pt ca acolo are o metastaza mare(sper ca m-am exprimat bine)si ce sanse am sa ii alin macar putin suferinta, si cum trebuie sa ma comport cu el.De 4-5 zile sa mai ivit o problema.La Szeged operatia din punct de vedere tehnic se pare ca a fost o reusita(cel putin asa spun medici din timisoara de la oncologie si cei care i-au facut tomografia)dar ni sa spus ca va avea probleme cu scaunul(se pare ca i sa facut o vezica din intestin dar nu au putut sa il faca sa urineze normal pt ca a fost afectata uretra)si intradevar asa a fost. Adica am incercat cu toate laxativele pe care am fost in stare dar nu mergea si atunci am recurs la clisma, dar ultima incercare de clisma nu a mai reusit. A 2 zi am fot la oncolog si a spus sa ii dam lactulose. De cind a luat primul paharel pina cind a trebuit sa mearga la wc au trecut 2 ore. A reusit sa se goleasca complect dar de atunci nu mai ii tine muschiul rectal(anusul este deschis) si face pe el fara sa simta.ce sa inteleg ca sa intimplat? L-am fortat noi cu clisma sau i se trage de la lactulose? La clisma ultima data nu putea sa introduc lichidul in el, curgea tot afara si am incercat si cu o miniclisma dinacea care o strigi in mina ca sa se goleasca, dar nu puteam sa o golesc desi am strins relativ tare, si de frica sa nu ii lezez ceva am renuntat, dar a ramas un semn de intrebare, adica nu inteleg cum de nu a intrat lichidul cu toate ca am incercato si functiona perfet normal.In speranta ca nu v-am plictisit cu problemele mele, si ca voi primi un raspuns, va multumesc pt intelegere!!
0
10-11-2010, ora 18:13
mircumirian
Nu este medic/terapeut
mircumirian
Am nevoie de o informatie cit mai repede, si poate nu o voi primi la timp(pina dimineata la ora 7:30)dar totisi incerc.Azi doctorul oncolog pe baza spuselor mele in legatura cu durerile tatalui meu la metastaza de pe coloana(se pare ca ii atinge maduva spinarii) mi-a spus ca trebuie sa intrerupem chimoterapia si trebuie sa facem niste sedinte de radioterapie.Problema este ca sunt speriat de reactiile negative de care am auzit, si nu stiu daca tatal meu va rezista pentru ca el practic nu mai poate sa se ridice din pat.Ce sa fac? Trebuie sa apelez la voi pentru ca sinteti singuri oameni care ma pot ajuta! MULTUMESC ANTICIPAT
0
10-11-2010, ora 23:39
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
In mod nomal chimioterapia are efecte adverse mai agresive decat radioterapia. Dar conteaza si zona care se iradiaza. Pot chiar sa ii scada durerile, uneori, radioterapia e mai eficienta decat chimioterapia.
0
11-11-2010, ora 10:57
mircumirian
Nu este medic/terapeut
mircumirian
Va multumesc frumos pentru tot ajutorul!
0
12-11-2010, ora 18:35
mircumirian
Nu este medic/terapeut
mircumirian
Imi cer iertare ca tot apelez la ajutor, dar din pacate este singurul loc unde ma pot informa fara sa am dubii ca nu inteleg, sau nu ma fac inteles. Asa dar problema mea legat de tatal meu este ca nu are scaun.M-am interesat pe unde am putut si se pare ca problema este legata de tasarea coloanei vertebrale si de faptul ca o bucata din intestin a fost taiata pentru confectionarea unei vezici, si daca am inteles bine exista un proces de(nu stiu cum sa ma exprim asa ca voi incerca cum pot) impingeri a materiei fecale catre afara. Problema este ca tatal meu nu mai simte ca trebuie sa mearga la wc (pina acum 15 zile numai la wc vroia sa stea fara rezultate) Cum pot sa il stimulez? Se poate cu laxative daca el nu are simtul, sau sa incerc purgative? (cu toate ca nu stiu care sint purgativele si ce efecte au, cum se procedeaza, cum se manifesta)
multumesc!
0
14-11-2010, ora 17:09
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Cel mai bine ar fi sa consultati un medic care stie bine cazul, el o sa va recomande tratamentul cel mai bun, sa nu fie surprize de genul incontinentei fecale sau diferite leziuni ale aparatului digestiv.
0
15-11-2010, ora 11:51
mircumirian
Nu este medic/terapeut
mircumirian
Va multumesc mult!!
0
17-11-2010, ora 23:40
mircumirian
Nu este medic/terapeut
mircumirian
Cu toate ca imi doresc sa nu mai deranjez pe nimeni ma vad nevoit sa o fac, sa apelez la ajutorul unor oameni care, cu toate ca nu am facut nimic pentru esti totusi mau ajutat. Deci, tatal meu neavind vezica nu poate sa urineze normal, dar de cind a fost operat am vazut ca curge putin singe din penis(adica se murdareau chilotii putin cu singe de la un schimb la altul) dar acum se pateaza bine pot spune chiar mult.Rugamintea mea este sa imi spuna cineva daca este grav sau normal. In speranta ca cineva ma va ajuta cint mai repede nu imi ramine decit sa multumesc anticipat!!!
0
20-11-2010, ora 22:23
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Si acest lucru doar un medic poate sa-l spuna dupa controale. Sansele sunt cam de 50-50 sa fie grav sau nu.
0
01-12-2010, ora 22:19
mircumirian
Nu este medic/terapeut
mircumirian
Pt radicus!
Nu te cunosc dar imti multumesc pt sfaturi si sper sa ajuti asa si pe alti.Din pacate tatal meu a decedat(azi l-am inmormintat)si am simtit nevoia sa iti spun.Din pacate a suferit nespus de mult.Sper sa fi medic de profesie si atunci pot spune ca medicina din tara mai are sanse.
Multumesc pt tot!!!
0
02-12-2010, ora 00:47
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Imi pare foarte rau sa aud asta! Ma bucur daca am fost de ajutor, desi acum nu mai pot fi multe de zis. Nu mai avem ce sa facem. Condoleante!
0
30-04-2014, ora 18:22
Dragomir Ramona
Nu este medic/terapeut
Dragomir Ramona
Buna ziua...as dori sa stiu daca mai e/sau a fost cineva in situatia de a avea polipi pe peretele lateral al vezicii urinare?tatal meu(48 de ani) se confrunta cu aceasta problema, in urma cu 3 sapt a suferit operatie TUR-V prin care s-a scos acel polip de 1, 6 cm.Este ceva foarte grav?:( Cunosc un barbat care a avut u tumoare pe vezica urinara de 2 cm, operat, la biopsie a reiesit ca era tumoare maligna cu risc scazut, sunt 5 ani de atunci si e OK.
PRESUPUN ca daca era o tumoare invaziva, infiltrativa(sper ca ma exprim bine) doctorul ne spunea inca de cand l-a operat.A zis ca trebuie sa se lase de fumat, sa nu faca excese in legatura cu mancarea si va fi ok!...As vrea sa primesc un raspuns din partea unui doctor sau unor persoane care cunosc subiectul.Mentionez ca el se simte OK, cu exceptia faptului ca inca il mai ustura la urinare, si nu prea doarme noaptea...din cauza gandurilo
0
01-05-2014, ora 08:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
gravitatea va fi relevata de examenul anatomopatologic al polipului biopsiat. revino cu el, cand o sa-l ai! de asemenea, rezuma-te la o singura postare! mi se pare cel putin nepoliticos sa dai cu copy/paste mesajul in 30 de locuri. mai sunt si alti oameni care vor un raspuns.
0
01-05-2014, ora 11:07
Dragomir Ramona
Nu este medic/terapeut
Dragomir Ramona
Nu cred ca am fost nepoliticoasa, nu stiam ca sunt si reguli destea...am vrut doar sa postez in mai multe locuri ca sa pot primi mai multe sfaturi...din partea mai multor persoane!
0
01-05-2014, ora 11:17
Dragomir Ramona
Nu este medic/terapeut
Dragomir Ramona
A si rezultatul de la biopsie nu il am inca, desi a trecut o luna mi se tot spune sa revin sapt.viitoare...tocmai de aici si disperarea mea cu intrebarile astea, dar va rog macar spuneti-mi daca aceasta tumoare era infiltrativa sau invaziva, se vedea la operatie nu??nu ma pricep deloc...pe foaia de externare scrie :tumora pe peretele lateral al vezicii urinarea deasupra OUS.E tatal meu pe care il iubesc mai mult ca orice in lumea asta si de aceea nu concep sa fie ceva grav
0
01-05-2014, ora 12:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
inteleg, dar trebuie sa te stapanesti putin, pentru ca pentru moment nu exista nimic in plus de facut decat sa recuperezi rezultatul histopatologic. ai incercat sa vorbesti cu cineva din spital ? cine iti tot zice sa revii, desi a trecut peste o luna ? daca tumora e invaziva sau nu, asta nu poate spune decat REZULTATUL HISTOPATOLOGIC, nu e obligatoriu sa se vada la operatie.
0
01-05-2014, ora 12:12
Dragomir Ramona
Nu este medic/terapeut
Dragomir Ramona
Doctorul care l-a operat la Braila, ca de aici suntem, ne-a zis ca normal in 21 de zile vin rezultatele, a trecut de-acum o luna si am fost la spital, unde ne-a zis sa nu mai venim degeaba ci sa sunam la sectia de urologie, am sunat zi de zi, ultima data ieri unde ne-a zis o tanti sa revenim cu un telefon sapt viitoare.tata nu poate dormi noptile spune ca se duce la toaleta foarte des mai ales noaptea, dar face limpede...si nu mai elimina nimic, el nefiind acasa, ci pe vapor, in fiecare zi ma intreaba de rezulttate, in casa e o atmosfera foarte aiurea...numai cuvvantul "tumora" te inspaimanta...ce mai citesc pe aici ma ingrozeste
0
01-05-2014, ora 12:14
Dragomir Ramona
Nu este medic/terapeut
Dragomir Ramona
Inca o intrebare va rog... el a avut Tumora pe peretele lateral al vezicii urinare cu depuneri calcare. Ce sunt aceste depuneri?. :(
0
01-05-2014, ora 12:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
unde scrie de depuneri calcare? in urina exista compusi cu calciu ce pot precipita.
0
01-05-2014, ora 12:46
Dragomir Ramona
Nu este medic/terapeut
Dragomir Ramona
pe foaie de externare la epicriza acolo scrie ca tumoarea de pe peretele lateral al vezicii urinare a avut si depuneri calcare. Cineva imi spunea ca inseamna ca a avut un fel de pietricele pe acel polip..:|
0
01-05-2014, ora 16:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
si ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: