metastaza osoasa - ce sanse mai are?

64 comentarii 1 2 3
0
29-05-2014, ora 21:16
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Ai intrebat ce medicament inovator va primi? trimitemi pe privat o adresa de mail si iti voi trimite ceva informatii utile despre aceasta problema numita cancer.
0
30-05-2014, ora 11:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu reiese foarte clar de ce anume ai nevoie, sau ce doresti. se pare ca ti-a fost recomandat un tratament, mai mult decat atat, chiar unul care si-a facut bine treaba, la fel ca si oncologul care va conduce tratamentul. revino eventual cu rezultatele oficiale ale documentelor medicale chiar aici pe forum, daca vrei, si pot sa-ti ofer eu fara nicio problema o consultatie de dosar ca seconde opinion. care este problema ?
0
30-05-2014, ora 13:32
copilsperiat
Nu este medic/terapeut
copilsperiat
Miercuri sper sa primesc ultimele rezultate oficiale, pentru ca nu au vrut sa ne dea externarea pana nu ii fac perfuzia cu Zometa (cred ca motivele le intuiesc toti cei de aici). Marea problema este ca eu nu cred ca are metastaza osoasa si ca ii vor face perfuzia degeaba (care are foarte multe efecte adverse). Asa cum am spus, toate punctele care au iesit la scintigrafie au explicatii din trecut si, mai mult decat atat, de cand a fost diagnosticat nu a avut dureri de oase (de exemplu, mama si chiar si eu am mai avut dureri reumatice, insa el nici atat!). Intentionez sa il duc in Turcia la analize, insa, in urmatoarea luna nu voi avea banii necesari, iar el se presupune ca va face perfuzia mircuri sau joi (daca vor primi la Coltea). Am auzit ca exista un inlocuitor mult mai bun si cu efecte adverse mai reduse - cum se numeste? Acum 3 luni cand a fost diagnosticat avea creatinina in crestere, maxim fiind 4, 1, dupa care a scazut constant - luna trecuta s-a normalizat, iar acum este 0, 93.
0
30-05-2014, ora 21:04
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, motivul se intuieste automat de toata lumea: este EVIDENT ca in biletul de externare se trec medicamentele care se fac pe durata internarii, ori cum vrei sa iti treaca in bilet ceva ce inca nu a fost facut ? este absurd ! de altfel reiese destul de clar ca te afli intr-o stare de negare absoluta fata de situatia cu care esti confruntat: faptul ca cineva apropiat are un cancer metastatic si, desi se face absolut tot ceea ce se poate, nu poti sa accepti ideea ca nu se poate vindeca si nu te multumeste maximul disponibil in lumea intreaga. nu vorbesc de faptul ca, incidental, stiu ca la coltea se urmeaza protocoalele disponibile in intreaga lume si deci se face treaba perfect corecta dpdv medical, dar mai si 'spui cu gura ta' ca PSA-ul i-a scazut in urma tratamentului, ca analizele la rinichi s-au ameliorat si ele, deci ce mai vrei sa se intample ? sa nu aiba cancer ? asta e o problema filozofica, nu una medicala, iar pana nu accepti ca acest lucru nu se poate, nu o sa ai liniste ! apoi, fractura de logica: daca nu accepti ca are metastaze osoase, atunci de ce esti asa preocupat/preocupata sa se schimbe tratamentul din zometa in acel 'altceva', care oricum nu se indica in acest caz, este scump si nu ti-l va da nimeni gratis ? ce anume te nemultumeste, sincer ? sa fie faptul ca i-a scazut PSA de la 200 la valoare normala ? sau creatinina ? sau poate faptul ca boala a fost tinuta sub control atat de bine incat nici acum, la luni de zile dupa diagnostic, nu are simptome ?

in final: consider ca chiar e cazul sa mergi in turcia, ca sa vezi ce primesti acolo (medical, iti garantez ca acelasi lucru), dar contra a ce sume superbe ! ah, se pare ca, intre timp, turcii au intrat si pe piata din romania, deci poate nici nu e nevoie sa mergi atat de departe pentru o neliniste care vine numai din interior.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
64 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: