metastaza osoasa - ce sanse mai are?

64 comentarii 1 23 Înainte ›
0
27-08-2010, ora 23:56
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
dav_c, nimeni nu-ti poate spune ce se va intampla in cazul tatalui tau. Dupa cum probabil ai citit si pe forumul acesta, metastazele osoase nu prea au sanse de vindecare, din pacate.
Cat despre intrebarile tale ce ti-as putea raspunde sunt doar date din statistica, nu au foarte mare relevanta pentru un singur pacient. Dar, ce pot sa spun e ca daca tratamentul oncologic nu are efectul scontat, prelungirea vietii e destul de putina ca durata de timp. Daca tratamentul are succesul relativ in cazul metastazelor osoase, atunci viata i se poate prelungi cu mai mult de 1 an si jumatate. Ce mai conteaza in pronosticul bolii e sursa metastazelor, adica tumora primara si histopatologia ei. Unele din cancere care produc metastaze osoase tind sa fie mai agresive, iar altele mai blande. Dar conteaza foarte mult si numarul de metastaze osoase.
Pentru dureri nu poate nimeni sa-ti recomande un medicament foarte eficient pentru ca toate sunt cu retete. Daca durerile sunt foarte mari i-ar putea da morfina, dar trebuie luata cu strictete daca e recomandata, la fel ca orice medicament.
1
28-08-2010, ora 11:39
eve2008
Nu este medic/terapeut
eve2008
Bine v am regasit! --au trecut doi ani de cand am inceput acest topic-si vorba cuiva Speranta moare ultima!
Mama inca e printre noi dupa ce a fost diagnosticata acum doi ani cu metastaza osoasa, cu punct de plecare necunoscut, dupa ce a suferit trei interventii chirurgicale si radio terapie in sase luni plus chimio terapie in urmatoarele sase-concluzia doctorilor nu mai avem ce sa i facem-desi ea se simtea tot mai rau, ba din contra intrase si in semipareze, pierduse si cateva simturi neurologice. Clujul ne a zis acum aproape doi ani --sa nu mai chinuim femeia ca in 3luni se duce! asteptam cu groaza feb 2009.
Am mers in strainatate, in feb 2010, sa aflam macar ce are cu adevarat -surpriza nici urma de metastaze osoase--doar tesut osteoporotic (din cauza osteoporozei severe), inflamatie in maduva spinarii (din cauza radio terapiei facute i au afectat simturile -din ac cauza scapa urina si merge greu), iar durerile crunte de oase -din cauza unei vertebre rupte (tot din cauza osteoporozei) -care dupa o interventie de 40min (vertebroplastie)-nu mai avea nici o durere!
Asadar nu renuntati sa sperati si sa fiti optimisti pana la capat! Numai asa constiinta va va fi impacata ca ati facut tot ce tine de puterea dvs! Iar sistemul medical romanesc rusine rusine de 3 ori rusine! C a nu au aparatura e scuza lor nr1 -dar ca nu stiu sa o ceara de 20 ani sau macar sa faca curat prin spitale nici de asta nu sunt in stare-ca sa nu mai vorbim nici de mana intinsa cu o mie de fete!!
Sanatate maxima la cei suferinzi, nu renuntati la lupta si sincere condoleante celor care isi plang parintii, copii si rudele!!
0
30-08-2010, ora 11:05
dav_c
Nu este medic/terapeut
dav_c
Va multumesc pentru raspunsuri, imi ofera o mica raza de speranta ca am mai putea fura putin timp impreuna. Saptamana trecuta i-a fost luata o bucata de (maduva osoasa)? pentru a stabili un tratament specific iar de saptamana asta il va incepe, ce trebuie sa precizez este ca el a fost diagnosticat in Germania dupa analize pentru o alta problema de sanatate care au dus la banuiala ca ar avea o tumoare la rinichi si ficat iar testele mai specializate au confirmat un rau si mai mare - metastaze osoase (doctorul care a facut testul de raspandire a tumorii a spus ca e ceva "neuroendocrin").

Mi s-a spus ca ei vor incepe tratamentul acolo iar continuarea ar trebui sa o faca aici in Romania, va rog daca imi puteti recomanda un doctor la care as putea apela cu incredere sa preia munca celor din Germania si continua aici la noi (suntem din Timisoara). Va multumesc din suflet.
0
04-10-2010, ora 12:23
IrinaT
Nu este medic/terapeut
IrinaT
Buna, am si eu o mare suparare, bunica mea a fost diagnosticata cu metastaze osoase in tot corpul, pana si craniul este afectat. In 1994 a avut cancer la san, i-au scos sanul si a ramas rana deschisa. 11 ani pana in 2005 a fost ok, a facut chimioterapie si a dat rezultate. In 2005 i-a aparut la baza gatului o bubitza care a inceput sa se extinda, a fost la dermatolog si i-a zis sa se duca la oncolog, oncologul i-a dat sa faca biopsie si in urma analizelor a spus ca este cancer si i-a dat din nou sa faca citostatice. A facut pentru a doua oara, si scapat, dar a continuat cu Anastrozole de 1mg. Problema cea mai mare este ca eu stiu ca Anastrozole se da impreuna cu Fosamax pentru a proteja oasele, pentru ca acest medicament ataca in primul rand oasele, este primul efect advers care este mentionat "slabirea oaselor". Oare acest oncolog chiar nu a putut sa ii prescrie si ceva de protectie osoasa, sau poate nu stie ca Anastrozole ataca oasele. Oricum acum bunica mea are niste dureri cumplite, nu poate sa stea in picioare si in cateva luni a pierdut 30 de kg. Ii multumesc lui Dumnezeu ca poate sa stea in pat fara sa aiba dureri, poate sa doarma. Mai mult de 5 10 minute nu poate sta in picioare. Daca ia Movalis o ajuta o ora, daca ia Voltaren Rapid, la fel, tot o ora doua. Cred ca ii va prescrie morfina, dar nu vreau sa o legumific, ce as putea sa fac? Va multumesc mult.
0
05-10-2010, ora 21:48
eve2008
Nu este medic/terapeut
eve2008
Irina - plasturi voltaren (din strainatate-de ex din austria)-cei din romania nu sunt buni de nimic
au efect !
0
09-10-2010, ora 23:12
viorelciupuliga
Nu este medic/terapeut
viorelciupuliga
Buna seara ma numesc Corina va scriu de pe adresa sotului meu, el sotul meu a fost diagnosticat cu cancer la os (osteosarcoma) acum un an de zile, i sa facut chimioterapie si acuma de 2 saptamani ni sa spus ca e in metastaza si ca opresc chimioterapia ca nu a dat rezultate mai nimic si ca ii face rau pe ailalta parte, sunt disperata nu mai stiu ce sa mai fac, nu pot sa accept ca nu i se mai poate face ceva, are doar 37 de ani si suntem in spania, daca poate careva sa ma ajute sa imi deie un sfat sau orce altceva, un tratament natural sau un sfat, nu mai stiu ce sa mai fac, VA MULTUMESC si Dumnezeu sa ne ajute pe toti.
0
11-10-2010, ora 09:16
IrinaT
Nu este medic/terapeut
IrinaT
Buna Corina,

Uite eu de cand am aflat ca bunica mea are metastaze osoase m-am apucat de facut research pe acest domeniu. Singurul lucru care este eficient sunt bifosfonatele adica Acidum Zolendricum care poate fi gasit sub numele de Zometa si Acidum Pamidronicum care se gaseste sub numele de Aredia. Le poti obtine gratuit prin Oncolog care trebuie sa il bage pe sotul tau intr-un program finantat si suportat de casa de sanatate. Daca nu reusesti, pretul unei fiole de Zometa este 1300 ron, si se face o data la 3 saptamani. Eu zic ca merita sa incerci sa te interesezi de cele doua. Multa sanatate!

Multumesc si Eve2008, am vb cu cineva si imi va aduce plasturi voltaren.
0
19-01-2011, ora 14:20
ACM
Nu este medic/terapeut
ACM
eve2008, spune-mi te rog unde anume in strainatate ai mers cu mama ta (spital, costuri, cum ai ajuns acolo). Tatal meu e diagnosticat cu carcinom renal, i-au fost extirpate un rinichi si ambele glande suprarenale in decurs de 2 ani, momentan are 2 tumori la ficat, un chist la plaman si metastaze osoase. Suntem disperati, de 2 luni este paralizat, de o luna jumate sta prin spitale si nu mai stim ce sa mai facem. Ieri, in urma unui consult la Dr. Exergian de la Bagdasar i s-a trantit verde-n fata, specific acestui medic, ca nu va mai merge niciodata, ca e prea grava situatia pentru a se mai poate face ceva. Refuz sa accept asta, refuz sa accept ca tatal meu mai are doar cateva luni de trait. Nu mai stiu ce sa ma fac, unde sa mai merg si pe la ce doctor. Mentionez ca tata are 49 de ani. Daca am retinut bine esti din Constanta?? si noi suntem tot din Cta. Te rog frumos trimite-mi un semn cand vezi acest post, sper sa nu fie prea tarziu.
0
21-01-2011, ora 10:46
eve2008
Nu este medic/terapeut
eve2008
ACM-imi pare rau sa aud asa ceva--insa nu renunta -nu o singura data diagnosticele date in Romania s au dovedit false sau departe de situatia exacta! Lasa mi adresa ta de mail ptr detalii
0
21-01-2011, ora 11:22
eve2008
Nu este medic/terapeut
eve2008
Marian am incercat sa iti scriu din nou pe adresa de mail --scrisa de tine -* si nu mai merge adresa asta de mail-eu iti scriu din gmail!
Sper ca esti bine!

(*modificat de administrator)
0
21-01-2011, ora 11:35
ACM
Nu este medic/terapeut
ACM
eve2008...ai un mesaj privat de la mine...pls scrie-mi pe adresa de e-mail!
0
21-01-2011, ora 11:39
eve2008
Nu este medic/terapeut
eve2008
Corina --imi pare rau sa aud asa ceva la oameni atat de tineri-Doamne Ajuta la toata lumea -asa cum m a ajutat si pe mine.. continua sa mai mergi -sa intrebi si alta parere la alt doctor...de ex la o clinica privata in spania-cauta inainte pe internet cine este cel mai in masura in spania exact pe acea specializare. Poate totusi nu ai dat de persoana potrivita sau o a doua parere nu strica niciodata
Bafta multa si Dumnezeu sa fie cu voi
0
21-01-2011, ora 11:43
eve2008
Nu este medic/terapeut
eve2008
nu vad nici un mesaj ACM -Imi poti scrie -*


(*modificat de administrator)
0
21-01-2011, ora 12:23
ACM
Nu este medic/terapeut
ACM
eve2008 ti-am scris un mail, sper ca l-ai primit. Se pare ca intampinam niste dificultati tehnice.
0
05-02-2011, ora 01:10
adisala
Nu este medic/terapeut
adisala
buna!am cautat mai multe detalii despre ZOMETA si asa am ajuns sa ma loghez pe acest forum.ceea ce vreau sa va spun este ca mama mea a fost diagnosticata cu metastaza osoasa gr4 in 31 aug 2010.am internat-o in brasov pentru biopsie la un san, dar dr care trebuia sa-i faca biopsia ceruta de oncolog ia extirpat sanul.(asa a considerat el!!!!!)dupa operatie 3 sapt a fost rau de tot.varsa tot, nu mai avea putere nici sa vorbeasca.slabise cam 10 kg.am internat-o la oncologie in brasov si am avut sansa sa dam peste un doctor foarte bun.sangele mamei era cum nu se putea mai rau.a trebuit sai faca transfuzii de sange iar dupa accea a inceput tratamentul cu zometa, o perfuzie la 28 de zile si tamoxifen 2 tb pe zi, iar calmant ia tramadol de 100.sincer va spun ca inca de la prima zometa a inceput sa se vada imbunatatiri.pana acum a facut 5 zometa si se simte din ce in ce mai bine.multi mi-au spus ca dupa operatie nu va rezista mai mult de 4 luni si va avea niste dureri groaznice, dar mama se simte din ce in ce mai bine iar sapt. viitoare va repeta scintigrafia [o analiza la oase], iar in urma rezultatului ne vom putea da seama daca am reusit sa incetinim ritmul de avansare a bolii.toate cele bune va doresc dar in primul rand sanatate voua si celor de langa voi!
0
05-02-2011, ora 14:32
eve2008
Nu este medic/terapeut
eve2008
ma bucur nespus ca auzim si vesti bune adisala pe acest topic atat de trist! Doamne Ajuta!
0
12-02-2011, ora 22:10
sasha1988
Nu este medic/terapeut
sasha1988
Buna seara tuturor,
Cu fiecare mesaj pe care il citesc realizez ca intr-adevar cancerul osos nu iarta pe nimeni.Tatal prietenului meu (aproape 53 de ani)este diagnosticat din martie 2009 cu metastaze osoase, hepatice si cancer la stomac in stadiu IV, mai mult decat atat acum o luna cancerul i s-a extins si la creier fapt care frecvent ii produce niste crize foarte dureroase( in genul celor care le au persoanele cu epilepsie) si ne intrebam disperati oare cat mai putem sa ii prelungim existenta. ieri de exemplu a avut patru astfel de crize si ne miram ca inca mai se afla printre noi. Cel mai frustrant este faptul ca in acesti doi ani niciun doctor( traiasca Clujul, cu ghilimelele de rigoare)nu a reusit sa ii amelioreze situatia desi a facut intens chimioterapie si de ceva vreme raze la coloana si la cap...
Oare mai avem vreo speranta? Medicii sunt rezervati in a spune un interval de timp...
Va multumesc si va doresc multa multa sanatate...
0
03-07-2011, ora 22:12
ella93
Nu este medic/terapeut
ella93
Buna, am citit pe forum despre metastaze osoase, mama unui prieten de al meu are, e in faza terminala au inceput sa ii dea morfina, cam cat e posibil sa mai traiasca? cum asi putea sa'l incurajez si sa ii zic ca sa nu mai sufere asa mult?
0
04-07-2011, ora 18:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asta cu "cum as putea sa'l ajut" tine mai mult de relatia ta cu prietenul tau. e greu sa gasesti sfaturi utile pentru asta, de la oameni cu care nu ai nici o legatura.
despre "cat e posibil sa mai traiasca"... nu se poate spune asa, din senin, fara sa stim exact diagnosticul cu toate detaliile lui, plus ce tratamente a tot urmat si ce evolutie a avut boala. m-am ocupat de oameni care, din momentul detectarii metastazelor, au mai trait de ordinul catorva luni, iar pe altii ii tratez de chiar si peste 10 ani, tot din acel moment. nu conteaza doar existenta metastazelor, ci si sursa lor, evolutia intregii boli, raspunsul la tratament, starea generala a bolnavului, si multe altele.
0
09-07-2011, ora 13:34
CatalinaC
Nu este medic/terapeut
CatalinaC
Buna ziua!
As vrea sa ma adresez lui "adisala" mai ales, pentru ca trec prin ceva asemanator. Bunica mea a fost diagnosticata saptamana trecuta cu metastaza osoasa. Am vazut ca este din Brasov, de unde suntem si noi si mi-ar fi de ajutor niste detalii.. legate de doctor si in general de boala si evolutia ei. As vrea sa luam legatura in privat pentru a comunica mai bine, un email sau chiar telefon, daca s-ar putea, insa nu stiu cum sa facem, pentru ca vad ca aici nu este permisa publicarea datelor de contact.. Multumesc anticipat!!
0
09-07-2011, ora 15:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da-i un mesaj privat. da click pe numele lui !
0
10-07-2011, ora 15:42
CatalinaC
Nu este medic/terapeut
CatalinaC
multumesc frumos! Sanatate tuturor!
0
28-07-2011, ora 00:28
asistenta_medicala
Identitate neconfirmată
asistenta_medicala
Buna seara ! Am citit pina acum pe acest forum si despre boala asta care da peste cap o multime de oameni. Eu am un amic de 36 de ani care are carcinom renal operat in septembrie 2010, acum este in metastaza osoasa, determinari secundare la ficat, plamini si lichid de ascita. Noi ne-am interesat peste tot sa vedem ce optiune este buna pentru a nu il pierde. M-am gindit sa postez pe acest forum citeva cuvinte despre aceasta suferinta care l-a macinat, citostaticele care le-a facut si fara nici un rezultat, dar am aflat ca in Statele Unite exista un medic polonez care ar vindeca cancerul in faza terminala.Sper ca toti sa lupte asa cum lupta amicul nostru si sa nu isi piarda speranta. Site-ul oficial al medicului este http://www.burzynskiclinic.com/. Va doresc multa sanatate !
0
28-07-2011, ora 16:58
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate cancerul "in faza terminala" nu poate fi vindecat, in cele mai multe cazuri, cu cunostintele medicale din ziua de azi, indiferent cat de mare e profilul sau cat de lucrativa este afacerea unor oameni care pretind ca fac asta...
0
13-08-2013, ora 15:43
Vladut.Vladut
Nu este medic/terapeut
Vladut.Vladut
Buna ziua tuturor,
Mama mea a fost diagnosticata in urma cu 2 ani cu cancer la san... a urmat 1 an si de chimioterapie dupa care au oprit-o si i-au spus sa faca niste perfuzii pentru oase. Acum in 08.2013 inca merge la spital si ia niste pastile pentru metastaze osoase. Vreau sa stiu ce ar trebui sa insemne asta
0
13-08-2013, ora 21:41
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu inteleg intrebarea. nu inseamna nimic, acele medicamente pentru oase care se numesc "bifosfonati" exista si in forma de perfuzii si comprimate/pastile. nu se schimba nimic.
0
03-05-2014, ora 00:40
ionut piratu
Nu este medic/terapeut
ionut piratu
buna seara tat in urma unui carcinoma renal a fost operat sa extirpate rinichiu cu glanda suprarenala. dupa operatie la scurt timp nu a ma putut merge dureri spate. acum la scintografie iau iesit metastazr osoase 3 si 4
si vertebrele afectate. cum il pot ajuta
0
03-05-2014, ora 08:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
du-l la un consult oncologic intr-un spital clinic, care are si oncologie si radioterapie!
0
14-05-2014, ora 13:08
alex202222
Nu este medic/terapeut
alex202222
eve2008 daca tot ai spus ca ai mers in strainatate si ca e ok oare nu e logic ca oricine citeste ce ai scris se intreaba unde mai exact in strainatate ? si ce gaseste mai jos ? ca te chinui sa dai aceste informatii prin mail la un singur utilizator si ca nu reusesti. mi se pare infinit de prostesc, ilogic si egoist.. scrie sa vada tot prostu.. nu sa trebuiasca sa isi faca cont toti muribunzii ca sa te intrebe unde mai exact in strainatate.. ca tu te chinui sa dai mail la un singur om din lumea asta si nu poti.. doamne..
0
29-05-2014, ora 19:13
copilsperiat
Nu este medic/terapeut
copilsperiat
Buna ziua,
Tata (62 ani) a fost diagnosticat cu cancer de prostata si metastaza osoasa acum 3 luni. La diagnosticare avea PSA 194 iar acum are 3.67 si, de asemenea, toate analizele i s-au normalizat. Mai mult decat atat, de cand a fost diagnosticat si a tinut regim (doar carne alba 150g, fara zahar, prajeli, etc) nu mai are nevoie nici de tratamentul pentru insuficienta cardiaca (in ultimele 10 saptamani a luat doar 2 pastile de Tertensiv, dupa vizite la Coltea, datorita stimabilei receptionere de la oncologie pe care o iubeste toata lumea). Cu toate acestea, astazi am aflat ca vor sa ii faca Zometa, desi pe el nu il dor oasele (cam toate punctele din scintigrafie au explicatii anterioare), isi vede de activitatea normala si se simte foarte bine. Am vazut ca Zometa are foarte multe efecte adverse si de aceea nu stiu ce sa fac, mai ales ca, din cate am inteles, pe noua lista de compensate urmeaza sa fie introdus un inlocuitor inovator.
De aceea am nevoie de ajutorul vostru. Imi poate da cineva un sfat? O recomandare pentru un medic (a 2-a opinie), opinii despre terapia HIFU, orice...
Va multumesc anticipat!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
64 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: