metastaza osoasa - ce sanse mai are?

13-05-2008
cris_maria
Nu este medic/terapeut
cris_maria
Tatal meu are 60 ani si a fost diagnosticat de curand cu metastaza osoasa. Totul a inceput in 2003 de la un melanom malign situat la pleopa superioara stanga. A fost operat in acel loc de doua ori, apoi in 2006 a fost din nou operat si i s-a scos un ganglion submandibular. Atunci i s-a pus diagnosticul de metastaza de melanom malign. De fiecare data a facut chimioterapie si tratament cu interferon. Acum mi s-a spus ca nu poate fi operat si nici nu mai poate face chimioterapie. I s-a recomandat doar un tratament cu analgesice impotriva durerii si o perfuzie cu Zometa, lunar. Specific ca, din proprie initiativa, ii administrez si tratament cu Isorel. Va rog sa-mi spuneti ce sanse mai are? Cat mai are de trait? Ce as putea sa mai fac pt el? Va rog din tot sufletul sa-mi dati un raspuns urgent!!!!
64 comentarii 12 3 Înainte ›
0
31-07-2008, ora 00:00
eve2008
Nu este medic/terapeut
eve2008
Maria te rog scrie mi ce s a intamplat intre timp. Ma preocupa f mult aces caz ptr ca ne aflam intr o siuatie asemanatoare si noi, metastaza de cancer osos
0
01-08-2008, ora 00:00
cris_maria
Nu este medic/terapeut
cris_maria
mi-e greu sa mai scriu ceva. Tata a murit acum cateva zile. Trebuie sa recunosc ca, in acest caz, nu se mai poate face nimic. E ingrozitor de dureros. Totul a durat 3 luni si jumatate.
0
04-04-2009, ora 14:35
anyss
Nu este medic/terapeut
anyss
28 octombrie 2007...zi neagra in familia mea.tatal meu a decedat.metastaza osoasa.5 luni au fost de ajuns.l-am pierdut.imi este rusine de doctorii din Romania .l-au diagnosticat in prima faza cu o usoara raceala (tg jiu).efort (craiova).de la stres(bucuresti).singura varianta ramasese clujul dar a fost mult prea tarziu nu se mai putea face nimic.avea 48 de ani si ne implora sa facem ceva"Face-ti orice, fac orice...nu vreau sa mor".rusine sa va fie doctorilor din romania(vb la mod general) fara bani nu faceti absolut nimic.a fost nevoie si de operatie...daca va vine sa credeti am cumparat de la perfuzii, ace..ata.rusine.
0
25-09-2009, ora 21:37
ardell
Nu este medic/terapeut
ardell
Buna
Tocmai am aflat ca mama mea are metastaza osoasa. Mai bine sa incep cu inceputul :
In luna Iulie am fost la medic in Arad la un control cu mama mea, are cancer la san, rana deschisa, nu mai are san. Doctorita din Arad s-a ingrozit cand a vazut cum arata, la fel ca alti 2 doctori din HU si 1 doctor din Cluj. In Arad i s-au facut o gramada de analize in urma carora a rezultat ca nu are nici un organ afectat. Dupa o sapt de stat in spital doctorita a trecut-o la perfuzii, tot la 21 zile tre sa mearga la perfuzii, pana in prezent a facut 3 perfuzii care pare sa aiba efect pozitiv, adica rana i se strange. Doctorita a recomandat sa se faca analiza in HU pt a vedea daca e vba de metastaza osoasa...nefericire ca s-a adeverit :(
Spuneti-mi va rog ce se poate face in cazul asta? Ne putem gandii la vindecare? Si ce ma nedumereste cel mai tare e : cum poate sa aiba asa ceva si sa nu o doara nimic? E posibil sa ai metastaza osoasa si sa nu te doara?
0
03-10-2009, ora 19:11
MarinMarian
Nu este medic/terapeut
MarinMarian
Si mama mea a murit pe 30.09.2009 de metastaza osoasa...sunt distrus...daca va pot ajuta cu ceva ma puteti suna pe nr de tel.0724.588.139
0
04-10-2009, ora 13:07
MarinMarian
Nu este medic/terapeut
MarinMarian
Se pot face multe in cazul metastazelor osoase...dar prognosticul tot ramane sumbru.Dumnezeu sa va intareasca.mama mea a trait clipe de cosmar pana si a dat sufletul.sa va rugatzi la Dumnezeu caci o sa avetzi nevoie de el.nu vreau sa te sperii, dar sa stii ca i mai bine sa stii ce te asteapta decat sa fii luat prin surprindere.adio MAMA.ai merita sa iti apara chipul pe cer ca sa il pot admira...vei ramne vesnic in amintirea mea.sa avetzi grija de voi si...analize periodice...cancerul este o boala perfida.este boala sec 21...avetzi grija.
0
04-10-2009, ora 13:16
ardell
Nu este medic/terapeut
ardell
in primul rand Condoleante...:(...nici nu vreau sa ma gandesc la ce e mai rau, trebuie sa se poata face ceva, eu nu sunt in tara acuma insa in 2 sapt voi fi si vom face toate analizele posibile si vom incerca totul, refuz sa cred ca are o asa boala groaznica fara sa o doara nimic.
Cand a aflat mama ta ca are metastaza osoasa? si cum?
0
04-10-2009, ora 14:36
MarinMarian
Nu este medic/terapeut
MarinMarian
Mama mea a mai trait un an si doua luni.tziam spus...nu vreau sa te sperii dar sa fii pregatit pt cei mai rau...ii viitor desigur.dureaza ceva timp...oricum putin pana va fi evidenta treaba...imi pare rau pt tine si pt ea.pt ca stiu prin ce o sa treci.au mai fost supravietuitori cu aceasta boala dar...gandeste te ca Patrik Swayze(nu stiu cum se scrie) cu bani lui si tot nu a reusit.sper din tot sufletul sa iti fie cat mai usor...dar sa fii pregatit.nu vreau sa te sperii vreau doar sa stii.eu nu am stiu si mi a fost greu.credeam ca doar mamei mele i sa intamplat.dar mai sunt o gramada de cazuri...cel mai greu mi a fost cand a inceput sa verse sange pe gura a facut hemoragie interna.sa ai grija de ea...si sa i spui in fiecare zi ca o iubesti...eu nu prea am facut asta si regret acuma.imi pare rau...sper sa fie altfel la tine sa fie usor.dar stiu ca nu va fi asa...Dumnezeu sa te intareasca si pe tine si familia.ar fi bine daca ai putea sa o duci undeva in afara tari...schemele de tratament pt aceasta boala sunt invechite in majoritatea spitalelor din romania.adio MAMA...inca ceva...nici pe mama nu o durea la inceput nimic.metastazele nu dor la debut.dar...o sa stea intinsa pe pat si o sa sufere ingrozitor...nici sa o atingi nu prea o sa poti.nu sunt pesimist..si eu eram foarte optimist si refuzam sa cred.stateam pe net ore.dar cred ca mai bine sa fii pregatit.sa i spui zi de zi ca o iubesti.asta doare cel mai tare cand te despartzi de cineva.imi pare rau pt tine si pt toti cei bolnavi de cancer.Doamne fii alaturi de ei!
0
04-10-2009, ora 16:32
eve2008
Nu este medic/terapeut
eve2008
Cris condoleante- scuza ma ca ti am raspuns atat de greu - insa nu am avut puterea sa o fac atunci. Cum acum cred ca stiu ce simte Marian--si nu pot sa ii zic decat sincere condoleante.
Mama e inca in viata si tocmai a implinit 1an si 2luni de spitale, de durere, de operatii, de radioterapie si chimioterapie-
0
06-10-2009, ora 15:25
MarinMarian
Nu este medic/terapeut
MarinMarian
Sa ii dea Dumnezeu sanatate si sa traiasca multi ani de acum incolo.ma bucur sincer pt tine ca inca o mai ai in viatza...din pacate la mama operatzia nu ar mai fi ajutato cu nimic.difera de la caz la caz...dar din pacate tot cam pe acolo se ajunge.si cei mai greu ca nu poti face mare lucru pt ei...desi ii vezi ca sufera ingrozitor.este foarte aiurea sa vezi ca sufera si sa te tot intrebi...Doamne, oare ce mai urmeaza.este o boala perfida...si urata.as fi vrut sa mor odata cu ea, cand am vazuto cat sufera.azi am fost la mormantul ei si parca am fost mai linistit decat atunci cand era pe pat si traia, dar suferea enorm.mama mai avea si diabet de tip 2...si asta a contat mult...oasele nu sunt organe vitale, prognosticul fiind unul mai mare, decat in celelante cazuri.exista scheme de tratament(nu stiu daca si la noi)care prelungesc viatza pacientului cu metastaze osoase pana la 10 ani.este ceva totusi.dar sa nu uitatzi.pana la urma boala castiga, de aceea spunetzii zi de zi cat de mult iubitzi persoana in cauza si fitzi alaturi de ea ca sa i facetzi viatza cat mai usoara.la mine au ramas destule lucruri nefacute si spuse si ma doare rau de tot.Dumnezeu sa va intareasca si sa va ajute sa acceptatzi situatzia.o zi frumoasa!
0
06-10-2009, ora 15:30
ilie_daniel57
Nu este medic/terapeut
ilie_daniel57
Buna ziua,
Am rugamintea daca are cineva cartea "Sistemul de vindecare al dietei fara muc" de Arnold Ehret..in romana sau in engleza..v-as ruga frumos sa mi-o dati si mie. Am observat la un moment dat ca un utilizator (Terra Mater) spunea ca avea aceasta carte; i-am multumi anticipat daca imi poate trimite; eventual las o adresa de e-mail; -
0
06-10-2009, ora 20:13
eve2008
Nu este medic/terapeut
eve2008
Marian - ce detalii poti sa imi dai despre aceste scheme de tratament, de care vorbesti?
Stiu ce simti-si eu deja m am impacat cu ideea mortii - decat sa o vad cum sufera si sa nu mai am la mana decat morfina, zile in sir-
0
07-10-2009, ora 21:05
MarinMarian
Nu este medic/terapeut
MarinMarian
Imi pare rau pt tine...mai ales ca stiu prin ce treci.si ce simtzi...as vrea sa te pot ajuta.vroiam sa spun ca in alte tari sperantza de viatza pt metastazele osoase este de pana la 10 ani...la noi cam 30 de luni maxim.exista nu stiu ce injectzii(1500 de euro bucata)care ajuta citostaticile sa isi faca mai bine efectul si radioterapia.in fine.nu mai stiu exact dar daca cautzi pe internet o sa gasesti...in special in engleza.se pot face operatzii, iar osul bolnav se poate reconstrui, am citit undeva.ar trebuii ca pacientul sa fie consultat de o serie de medici.oncolog, cardiolog, psiholog, anestezist, neurolog...pt boala asta trebuie sa lucreze in comun mai multi doctori.si muuulteee alteleee.la noi il tzine in salon si ii face morfina pana moare.la mama cu aporx 2 ore inainte sa moara mai ca nu vroia sa i faca pt febra nimic...facuse febra, si ziceau ca daca nu poate sa inghita paracetamol nu au ce sa i faca...ea era in coma nu avea cum sa inghita...inca nu suficienta energie sa iti povestesc dar crede ma ca mama a murit cu zile.cand avea nodulul la san Hompot medicul oncolog a lui mama ea spus ca are grasime sub piele si nu i nimic grav...peste doua luni cand a fost la cardiologie pt un examen de control ia spus la mama medicul cardiolog ce are si ia spus a doua zi sa mearga sa se opereze.de asta a metastazat...cancerul metastazeaza de obicei cand este descoperit in faze avansate.am mai citit de un medicatmet...IZOREL SAU ISCADOR...dar este foarte scump si sunt putin cei care il prescriu...ica este in germania o clinica...nu mai mult, am un frate in belgia de 6 ani, , , si ea spus de acolo cam ce i-ar face la mama.cum ar trata o.urma sa plece.dar...na mai fost sa fie.stii...trebuie sa ai grija de tine de tanar si sa iti faci analize.multzi medici din romania sunt fosile...din cretacic.la mama ia dat pt tensiune un medicament care nici nu se mai fabrica...dovada ca si la televizor sunt o gramada de cazuri, in care mor copii sau nenorocesc si oamenii...si inca ceva.daca ai bani.multi bani.rezolvi multe si iti prelungesti viatza...daca nu.sper ca Dumnezeu sa faca odata curatzenie.nu ca io as fi corect sau perfect.dar nici chiar asa.bataie de joc.o sa mai intru eu pe net si o sa vb mai multe doar ca acuma nu mai am suficenta energie...imi pare rau.sa ai grija tine!
0
09-10-2009, ora 00:00
eve2008
Nu este medic/terapeut
eve2008
tot timpul cand citesc mesajele de pe acest topic ma intristez foarte tare.
pastram legatura, o sa iti scriu mail
0
09-10-2009, ora 23:01
MarinMarian
Nu este medic/terapeut
MarinMarian
...stii...imi cer scuze...poate am fost prea dur.dar realitatea asa si este...sau cel putzin asa a fost la mine...problema este ca mie nu mi a spus nimeni...doar ce am mai citit...in rest m am descurcat cum am stiut si...asta a fost.imi cer scuze...trebuie sa fii optimista.chiar sa razi daca poti.pt ca o sa vina si vremea sa plangi..dar cat mai gasesti un mic motiv sa razi...fa o nu te simtzi vinovata...ai nevoie de toata energia ca sa treci peste...eu nu am mai plans de ani de zile...eram puternic ca o piatra...totusi in fatza suferintzei mamei mele am cedat.poti sa imi scrii linistita.m-as bucura foarte mult sa te pot ajuta cu ceva...si un sfat.conteaza mult crede ma.curaj si cat mai mult optimizm.sper sa imi spui numai de bine!Noapte buna!
0
09-10-2009, ora 23:44
eve2008
Nu este medic/terapeut
eve2008
Anyss Dumnezeu sa il odihneasca in pace pe tatal tau!
Te rog sa ne scrii pentru ca intelegem prin ce treci si ai trecut. Pentru mama mea dupa cum am spus diagnosticul sa pus foarte greu - dupa 6luni de analize, operatii, doctori, durere si emotii.

Ardell ai noutati?
Marian am avut senzatia ca ai lasat mail ul, insa nu il vad-
0
10-10-2009, ora 00:25
ardell
Nu este medic/terapeut
ardell
Nu stiu ce se intampla, doctorita in loc sa ne lamureasca ne baga si mai tare in ceata...Mama mea si-a facut analize in HU de unde a rezultat ca e afectat la coloana, la coaste si ca se vede ceva la stern, ea nu stie asta, am hotarat cu fratele meu ca e mai bine sa nu stie deocamdata cat de grav e bolnava pt ca dupa primele 3 consultatii, pareri ( la AR a fost a 4-a) a fost distrusa, medicii au reactionat ft neprofesional...parerea mea...s-au tot mirat pe felul cum arata la san si se tot lamentau ca e ft tarziu si ca de ce a asteptat atata timp...a fost de-a dreptul distrusa, nu manca, nu iesea din camera, tot timpul era pe ganduri, nu se astepta la asa un diagnostic si asa reactii...
Ea crede ca totul e in regula, e ft entuziasmata ca merge spre bine, rana de la piept a inceput sa se stranga de la perfuzii, ea nu stie nimic de metastaza osoasa, nu stiu ce sa fac :( ma doare sa o mint asa dar n-as suporta sa o vad distrusa si fara chef de nimic...cel putin pana nu o doare nimik ma gandeam sa nu-i spunem.
Cu analizele din HU fratele meu a fost la doctorita din Arad care o trateaza si i-a facut trimiterea si aceasta i-a spus ca sunt 85% sanse sa fie adevarat...adica sa aiba metastaza osoasa...85% sigur cu analize in fata si o trateaza de 2 luni si ceva si habar nu are ce are mama???!!!! asta nu pot sa inteleg.
Miercuri a fost mama din nou la Arad la perfuzie (tot la 21 zile merge la perfuzie) si si-a facut si radiografie la stern iar rezultatul a fost ca nu se vede nimic in neregula...la stern...
Peste o sapt o sa fiu acasa si as vrea sa schimbam medicul, puteti sa-mi recomandati pe careva?
0
10-10-2009, ora 12:12
eve2008
Nu este medic/terapeut
eve2008
Ardell deci sa inteleg ca punctul de plecare ar fi de la san, ori sanul este metastazat si el din alta parte?
Nici eu nu i am spus mamei ce avea cu adevarat si sa stii ca mi a spus chiar ea -CA BINE AM FACUT-- pentru ca asa a avut putere sa lupte si sa treaca peste atatea chinuri. Daca stia refuza sa mai faca operatiile si tratamentul.
Oncologia Cluj este renumita in tara - in schimb trebuie ceva cunostinte acolo sa te poata lua in colimatoriu lor. Pe mine m au trimis acasa si au zis ca nu mai are mare lucru ce sa i faca- ca va mai trai max 3 luni"- insa mai traieste si acum dupa un an de atunci.
0
10-10-2009, ora 13:48
ardell
Nu este medic/terapeut
ardell
Totul a inceput de la san. I-a ramas un nodul de la lapte, de cand a incetat sa o alapteze pe sora-mea, acu 21 ani. Nodulul nu a crescut sau modificat aproape 20 ani...cel putin asa ne-a spus...la inceputul acestui an a inceput sa i se faca rana, sa puroieze si sa se extinda rana pana a ramas fara san, asta s-a intamplat in decurs de jumate de an...mie nu mi-a spus nimic pana anul acesta prin Mai ( nu mi-a spus exact care e situatia decat a inceput sa o deranjeze), am tot insistat sa mearga la medic dar nu a vrut, a zis ca asteapta pana merg eu acasa in vara sa merg cu ea la medic...niciodata nu m-am gandit ca e asa grav...
Asa ca in Iulie am ajuns acasa si am mers cu ea direct in Ungaria, n-am stiut la ce medic sa mergem si ne-am dus la ginecolog, acesta ne-a trimis la chirurg de urgenta (tot in HU), de la ginecolog ne-am dus direct la chirurg, acolo ni s-a spus ca costa ft mult tratamentul in HU si nu are rost sa platim din moment ce in RO e gratuit tratamentul, ne-a spus ca nu poate fi vba de operatie pana nu i se trange rana si ca trebuie sa mergem urgent la Cluj sa inceapa tratament ca e ft grav ( i-a facut o poza la san, a zis ca nu a mai vazut niciodata asa ceva..) Cand am ajuns acasa am sunat la Cluj, nu s-a spus ca ne poate primii peste cateva saptamani, le-am spus celor de acolo ca nu putem sa asteptam ca e urgenta si atunci ne-a spus sa mergem daca e urgenta ca un medic o va consulta...si asa am ajuns la Cluj a 2-a zi, dupa ore de asteptat si insistente sa ne primeasca un doctor am reusit sa intram la un medic sa o consulte, de cum am intrat in cabinet d-na doctor a tinut sa ne precizeze ca DOAR PRIN BUNAVOINTA EI AM INTRAT, era ft indignata ca am venit fara programare si am insistat atata...nu va spun cum a vbit cu mama si pe ce ton...imi venea sa sar la ea...a aruncat o privire la rana de la san ( nu mai mult de 10 sec...nu exagerez) dupa care ne-a dat numele doctoritei din Arad si ne-a spus sa mergem ea.
...si asa am ajuns in Arad...asa ca mi-e cam groaza de medicii din Cluj.sa speram ca nu toti sunt ca d-na doctor...
Incerc sa-i rezolv actele lu mama sa o aduc aici, in Norvegia, fara acte in regula nu o consulta nici un medic...
0
10-10-2009, ora 20:49
MarinMarian
Nu este medic/terapeut
MarinMarian
Salutari...despre medici ma abtzin sa mai vb...sunt medici buni in romania si medici care ar trebuii sa faca orice altceva numai sa nu se mai numeasca medici, sau asistente, sau femeii de servici, sau chiar cei de la morga care mi-au spus ca pt 100 ron sa mi o spal eu...asa pe fatza.eu de felul meu nu dau mita, NEVER, am ceva radacini de neamtz si nu vreau sa ma dezic...dar am zis ca pt mama, scumpa mea mama, ORICE.cretini...din pacate eu nu prea cunosc oncologi buni in romania...si mama urma sa fie dusa in Belgia, la fratele meu dar na mai apucat.imi pare rau ca nu te pot ajuta.sper doar sa gesti persoana potrivita pt boala ei...de fapt persoanele potrivite...pt ca mai multi medici ar trebuii sa se ocupe de asemenea cazuri.nu va luatzi dupa medici...prognosticurile lor nu sau adeverit de foarte multe ori.tot ce conteaza sa fitzi alatrui de ei si sa le spunetzi cat de mult ii iubitzi.iar cand nu mai pot de suferintza sa ii lasatzi sa plece din aceasta lume punandule o compresa rece pe frunte si o mangaiere pe obraz...daca va pot ajuta cu ceva cu ceea mai mare placere.mult curaj, si sa pretzuitzi fiecare clipa alaturi de cei dragi...dupa...este foarte greu...o seara frumoasa!
0
18-10-2009, ora 22:55
ighy
Nu este medic/terapeut
ighy
metastaza osoasa este ultima faza a cancerului... de aici nu mai poti face nimic. numai sa speri sa se termine cat mai repede... Este si mai rau cand sti ce are dar nu poti sa faci nimic... stiu cum este
0
20-11-2009, ora 14:39
rambo30
Nu este medic/terapeut
rambo30
Salutare.
Ce citesc aici in legatura cu metastaza osoasa ma infioara.
Mama mea in varsta de 61 o durea spatele si a fost la un medic in luna iulie 2009, a fost diagnosticata cu hernie de disc, zis si facut..tratament un pic acasa...si dupa 2 sapt. trebuia sa se prezinte la consult pentru o programare la operatie, aici in Constanta. In aceasta perioada dureri foarte mari de coloana, am fugit repede la Bucuresti la Bagdasar, la un dl. dr. Exergian care in urma unui RMN facut la Victor Babes si alte investigatii oncolog-neurochirug, diagnostic final: mai multe metastaze pe coloana, cu 2 vertebre "mancate" in zona cervicala. Ne-a dat niste calmante pe care sa le luam de la farmacie, in valoare de 12, 50 RON si sa ne ducem acasa linistiti, ca din pacate nu mai e nimic de facut si...sa asteptam sa moara, max. 6 luni. La sfarsitul lunii august 2009, am luat legatura cu clinica Anadolu Medical Center din Istanbul / Turcia. Am fost acolo, i-au facut alte analize, rmn, pet...operatie la coloana cervicala + radioterapie. Totul a durat 10 zile, a 11 zi eram in Constanta. Mama nu putea sa mearga si nici sa manance inainte de a merge la Istanbul. Acum este OK, azi 20.11.2009 ora 14:30 este la Carefour si isi face provizii.este mai mult decat OK, nu are dureri. Boala si celulele canceroase oricum au ramas in corp, din pacate nu vor eliminate niciodata. Dar va mai trai cateva luni...sau ani daca se ingrijeste bine.
Toate investigatiile + operatia la Anadolu au fost de 37, 500 euro cash.
Multa sanatate tuturor si fiti tari, de cancer osos nu scapa nimeni care a fost infectat.

Marius P. 32 ani, Constanta.
0
26-11-2009, ora 02:45
eli1860
Nu este medic/terapeut
eli1860
In primul rand multa sanatate tuturor!

Si mama mea este bolnava de cancer la san cu metastaza osoasa, dar speranta moare ultima.
As aprecia foarte foarte foarte mult o adresa de mail/un nr de tel la care pot apela pentru a discuta direct cu cei care au trecut/s-au confruntat/se confrunta inca cu aceasta boala crunta. -*
Multumesc!

(*modificat de administrator)
0
26-11-2009, ora 16:04
ardell
Nu este medic/terapeut
ardell
Buna tuturor!

Am ajuns acasa de mai bine de o luna, am fost la doctorita care o trateaza pe mama si nu stie sa-mi spuna cu siguranta daca are metastaza osoasa sau nu. A zis ca arata mult mai bine, nu mai are rana la piept asa de mare dar ca nu are sanse de recuperare, ca nu se poate vindeca, a zis ca tot ce putem face e sa continuam cu citostatice si mai departe...voia Domnului...Pe mama inca nu o doare nimik, se simte bine, arata mult mai bine, a inceput sa manance mai bine de cand i-a schimbat tratamentul si sa puna in greutate. Analiza care a facut-o in Ungaria sa afle daca are metastaza osoasa nu poate sa o repete decat peste 4 luni. Ce as putea sa mai fac sa vad exact starea in care se afla...in Turcia nu pot sa o duc ca nu-mi permit, nu am de unde sa fac rost de 37 000 euro :(
Ma gandeam sa o duc si la un medic naturist. Ati fost careva?

-*

(*modificat de administrator)
0
14-12-2009, ora 17:16
a_ralu
Nu este medic/terapeut
a_ralu
am plans la fiecare caz pe care l-am citit aici, eu vad lucrurile altfel de cateva zile, dar acum am revenit la acceasi stare, nu pot accepta sa pierd, de 2 saptamani tatal meu este si el diagnosticat cu metastaza osoasa, cancer de prostata, pe langa problemele pe care le are cu circulatia sangelui, *arterita*. Cu plansul nu rezolv nimic, am eliminat carnea, prajelile, dulciurile, sarea, din alimentatie. Mananca foarte multe fructe, legume, ciorbe fara sare, fara carne, mancare din soia, lapte din soia care e cel mai sanatos, va spun din ce am citit si ce facem noi doar de 2 saptamani, alimentatia este foarte importanta, si sa sprijiniti mereu, bea un ceai dimineata si seara din napraznic, din Bistrita Nasaud, eu l-am gasit in Mangalia pe domnul care trebuie sa imi trimita si o tinctura de spanz. Oricine, ce incearca si ce face, vreau sa imi spuneti si mie, lui i-a iesit un psa de 150, rezultatul biopsiei care s-a facut acum o saptamana urmeaza sa primeasca raspunsul in cateva zile, am sa va mai scriu si mai astept pareri
0
18-12-2009, ora 11:14
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Fii tare, snt in aceeasii siituatie. dupa 5 luni de tratament ma simt f bine, continuu sa lucrez.
-* apropos, ce varsta are ? eu am doar 49 ani ! -*

(*modificat de administrator)
0
06-01-2010, ora 21:07
a_ralu
Nu este medic/terapeut
a_ralu
55 de ani, ce tratament ai urmat? Fumezi ? singurul lucru de care nu s-a lasat au fost tigarile, in schimb nu se simte foarte bine... nici la pat nu este, dar ne este foarte greu
0
18-08-2010, ora 01:00
mimi2010
Nu este medic/terapeut
mimi2010
buna seara am citit comentariile voastre mau ingrozit
sa va dea dumnezeu putere sa treceti cu bine peste necaz, am si eu o fina cu metastaza pulmonara si cerebrara, a terminat radioterapia si a inceput chimioterapia, acum de ceva timp se vaita si de picioare si maini.imi este groaza la rezultatul pe care il va primi cind isi va face testul la oase, mentionez ca ea e in strainatate acolo locueste.imi pun intrebarea oare ce va ma fi
0
18-08-2010, ora 01:32
nicoletaradulescu
Nu este medic/terapeut
nicoletaradulescu
Cei bolnavi de cancer sa apeleze la dl. dr Lungu Gabriel, mi-a salvat sotul de cancer, este singurul om care ne-a demonstrat ca se poate cand doctorii ne-au luat si ultima speranta...Sanatate!
0
27-08-2010, ora 13:07
dav_c
Nu este medic/terapeut
dav_c
Buna, tatal meu (51 ani) a fost diagnosticat cu metastaze osoase acum 2 saptamani, medicii spun ca are cancer la rinichi si ficat si de acolo i s-au tras metastazele care acum ar fi foarte avansate acoperind majoritatea parte a corpului. Nu imi vine sa cred, traiesc intr-o continua transa, doctorul care i-a facut testul in care se poate vedea cum s-a imprastiat cancerul in corp, cred ca PET scan se numeste, mi-a spus ca este foarte rau si foarte avansat, el va urma sa faca raze si chimio, fara ele mi s-a spus ca ar mai trai doar cateva luni. As vrea sa va adresez doua intrebari, cam cat timp ar mai putea sa cumpere razele si chimio (aprox intre cat si cat) si pentru perioada aceea cu dureri groaznice ce medicamentatie ne sugerati. Va multumesc din suflet si Dumnezeu sa ne intareasca pe toti.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
64 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: