metastaza osoasa, neoplasm pulmonar

04-03-2010
diarux1
Nu este medic/terapeut
diarux1
am o prbl fffff grea ! mama mea in virsta de 62 ani, are metastaza osoasa, iar ca tumora primara a fost plaminul, neoplasm pulmonar T3N2N1 ! A inceput chimio la IOB, la SUPER DR DEDIU, un om deosebit ! Dupa prima tura a inceput si radioterapia pt os, e binisor, nu stiu ce ar putea lua naturist pt eliminarea toxinelor ! ea nu stie nim, ne e frica de o reactie urita ! ce mai pot face, pt a i usura suferinta, ce are voie, ce nu are voie ? va rog ajutati ma cu sfaturi. va multumesc din suflet.
10 comentarii
0
04-03-2010, ora 18:17
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pt. detoxifierea ficatului de pe urma medicamentelor se foloseste la oricine
: Ceai de galbenele, migdale dulci mestecate, de 3-4 ori pe zi cate 3-4,
remediul homeopat Sulphur CH9 se suge cate o granula la fiecare 2 zile timp de 2 saptamani.
Special pt.chimio exista mai multe remedii homeopate.
0
05-03-2010, ora 19:05
diarux1
Nu este medic/terapeut
diarux1
desp re Isorel stie cineva, ceva ? dar de nicolit? Resveratrol ? Daca poate cineva spune ceva, il rog sa o faca. multumiri !!
0
07-03-2010, ora 12:06
g1orge
Nu este medic/terapeut
g1orge
Pentru detoxifiere mai ales a ficatului recomand essentiale 1D-1P-1S iar in rest cit continua cu chimioterapie mancaruri usoare (supe pui de curte de peferinta f multe fructe care stim ca sunt bogate in vit naturale f mult peste carne usoara iar pentru greata de dupa citostatic eu recomand Kytril inainte de cura cu citostatic (TREBUIE INTREBAT MEDICUL DVS)mai reduce din greata eventual voma de a 2-3-4 zi si foarte mult curaj vointa ajuta sanatate va doresc
0
06-04-2010, ora 22:35
diarux1
Nu este medic/terapeut
diarux1
Hristos a Inviat ! revin cu noutati in leg cu caz mamei.a terminat a 2 a cura de cyto la Fundeni, am adus o la Piatra Neamt in speranta ca daca e acasa, va fi mai bine pt ea, la modul ca aici are frati, surori, etc.si vor veni mai des la ea, m am inselat ! nici nu i intereseaza ! Mamica nu stie nimic de metastaza osoasa, sau de cancer gr 4 ! nu stiu daca procedez bine (pt ea), rudele stiu ! am un frate in B, care e av incepator, dar parca are in loc de creier, cilt. daca dupa 1 luna de umblat in B si de facut cyto, el citeste prospectul la carboplatin si zice *ce ti am zis eu ca mamica nu are cancer la plamin, ci la pasarica*, eu ce sa mai zic*?M am saturat ! Nu stiu cit mai rezist eu psihic...si abia sint dupa 2 luni de umblat, naveta P NT -B, cheltuieli, stres SAMD.Trebuie sa fiu tare, nu? ne am mutat cu ea, pt a i fi usor, dar e fff rece cu mine, fiica mea si sotul meu.ii fac sucuri de legume, fructe, ceaiuri, mincare, pt a nu se deplasa...e posibil sa faca fisura in os patologic...mentionez ca face acelasi tratament ca la fundeni, adica beneficiaza de cyto in val de 200 mil. Am inceput sa iau xanax si ma simt mai bine, totul e violet.mai exista remedii pt meta osos, mai da ti mi sfaturi, va rog.
0
08-04-2010, ora 19:42
vicctoriaion
Nu este medic/terapeut
vicctoriaion
Adevarat a inviat!

Felicitari pentru empatia si implicarea ta, a fiicei si a sotului!

diarux1, eu nu sunt medic oncolog si nu iti pot da raspunsuri in acest de specialitate. Pot insa sa te ajut in alt mod. Imi pare rau sa citesc ca numai dupa doua luni ai inceput deja sa iei xanax. In ceea ce-l priveste pe frate si pe celelalte rude, ceea ce traiesti nu este o noutate. Multi dintre noi ne pricepem la fotbal, politica si copii- cand vine vorba de boala si mai ales de cancer oamenii se retrag. Unii o fac din ignoranta, altii din anxietate + ignoranta.
Bolnavii de cancer nu mai au forta sa fie recunoscatori. Nu te astepta la un alt comportament din partea mamei si nu te necaji ca este rece ca atitudine. Daca te-ai implicat si ai adus-o la tine acasa inseamna ca este important pentru tine. Fa ce si cat poti, nu-ti irosi fortele, foloseste-le cu chibzuiala, vei avea nevoie de ele nu doar pentru o zi. Bolnavii de cancer in general refuza carnea, da-i mamei sa manance ce-i place si numai cat poate (legume, zarzavaturi, fructe- crude daca suporta, sau supe, piureuri, peste).
Cancerul pulmonar nu este dureros, insa cel de oase e foarte dureros. Spui ca mama nu stie ca are metastaze osoase sau nu stie exact in ce stadiu se afla, eu pot sa-te linistesc in aceasta privinta si sa te asigur ca ai facut asa cum ai simtit tu ca e bine. Nu conteaza daca e corect sau gresit; acum rolurile s-au inversat fiica are grija de mama, crezi ca mama nu a gresit niciodata fata de fiica. Cu siguranta ca a gresit, fiecare gresim la randul nostru si astfel, din greseli, invatam.
Nu-i cereti mai mult decat poate. Nu cere dela tine mai mult decat poti. Va doriti sa traiasca, mult mai important este reducerea suferintei.De cele mai multe ori suferintei i se asociaza depresia.
As mai adauga faptul ca trebuie sa te hranesti si sa te vitaminizezi. Poate il rogi pe sot sa va rasfete pe toate trei si sa va ofere zilnic la ora..17( zic si eu o ora) 1 pahar cu suc de fructe proaspat stors. Ii poti explica sotului si fiicei de ce, si uneori il invitati si pe el sa vi se alature. Poate in felul acesta eforturile voastre nu vor fi atat de evidente mamei, pe de-o parte, pe de alta veti castiga o portie de vitamine si cateva momente de relaxare de care va veti aminti candva-10-15 minute de liniste, savurand o bautura hranitoare impreuna cu mama, impreuna cu fiica.

Multa putere, curaj si nu te lasa doborata de neimplicarea celor din jur

Vctoria C. Ion, psiholog clinician
0
08-04-2010, ora 20:21
diarux1
Nu este medic/terapeut
diarux1
sarut mina pt sfaturi, d na Victoria! poate nu am redat exact, dar ne am mutat noi la mamica.ea a fost si este o fire ff rece.nu ar fi vrut sa se mute la noi, cu toate ca aveam alte conditii si spatiu...probl e ca sucuri de sfecla, telina, morcov, mere, kivi, grape fruit, nu i lipsesc zilnic, dar din a2a zi de Paste s a sucit si nu mai vrea.fratele meu, in loc sa i explice ca nu mai poate merge la Bucuresti, ii spune ca va merge, iar noi picam de rai ! eu inteleg f bine ca boala o face mai rea, mai rece, dar ce ne facem mai incolo ? Cumnata mea, colac peste pupaza e gravida.ii este rau, greata.e normal ! dar nici inainte, nu era mai dulce ! iar la urma urmei, e soacra, nu mama ! poate si eu tot la fel asi fi procedat.? Trecind peste toate, eu cred ca puteau incerca macar sa se mute in P Nt pt mamica, tinind cont ca lucreaza la banca ea, iar el avocat.iar eu din prostie am renuntat in favoarea fratelui la casa ! Dupa ce va muri, vor putea veni sigur !!!!!!!! asta ma doare ca nu intelege mama mea, iar eu asi putea sa o duc la ei, ar fi frumos ca ar intelege, cum ar trata o ! dar nu stiu cum sa fac, sa si primeasca lectia, sau sa nu o primeasca ? mai nou, tot fratele meu a sunat o pe d na dr oncolog a mamei in a2a zi de Paste sa o intrebe de anumite chestii care nu le crede el despre diagn, tratament, etc. Bineinteles ca nu a primit prea bine tel d na dr ! Faptul ca sinteti psiholog, cum vi se pare ? Cu multumiri Gigela.
0
08-04-2010, ora 20:43
vicctoriaion
Nu este medic/terapeut
vicctoriaion
Dna Gigela,

este putin probabil ca in ziua de azi cineva care are o slujba si o clientela intr-un oras mare sa se mute intr-un oras mai mic din sentimentalism. In schimb cred ca o puteti lasa pe mama exclusiv in grija fratelui atunci cand vine la Bucuresti la terapie. Acolo, la Piatra Neamt, dumneavoastra faceti ce si cat puteti. Cand mama va veni la Bucuresti fie si pentru o saptamana lasati-o in grija fratelui. Va avea timp sa o viziteze o data pe zi, daca o va face sau nu, e problema lui.
In ce priveste renuntarea la mostenire, acum nu cred ca e momentul sa-i intoarceti spatele. Ati renuntat, a fost alegerea dumneavoastra. Daca nu s-au finalizat actele si mama inca mai are ceva proprietati, veti avea ocazia sa cereti. Puteti consulta un avocat in sensul acesta.
Sa va certati cu fratele sau cu altii acum inseamna sa va irositi fortele si sanatatea. Nu este nici intelept si nici util.


Victoria C.Ion, psiholog clinician
0
09-04-2010, ora 08:47
diarux1
Nu este medic/terapeut
diarux1
buna dimineata. Cred ca deja s a trecut intr o alta panta ! nu i vb de proprietati sau averi ! sa fie sanatosi ! Si nici de trat la B ! ce a avut de facut acolo s a facut, adica radioterapie, iar atunci am stat in B noi jum din perioada. De internat nu a fost discutia, pt a nu afla nimic ! Am dus o zilnic la trat si am luat o acasa ! iar pt a face trat, adica acelasi trat, il face lejer la P NT. Nu mai e cazul de plimbbari ! Cit despre clientela, nu poate fi vb, e debutant in meserie, deci oriunde poti face meseria pe care ti ai ales o, nu sint in B, ciini cu colaci in coada ! Doar sa ne punem limba pe moate, si sa parem domni de B e simplu ! eu ramin la parerea mea ! Decit codas in x oras, mai bine la mine in oras ! Iar in provincie, e mult mai usor, e saturat B de fite ! Dar nu asta e pr mea, ci faptul ca mi e sila de toti si toate ! A face teatru e usor la distanta ! a face fata greutatilor e mult mai greu ! de fente si fite eu sint satula, sint destule de zis, dar nu i cazul! Zi usoara !
0
09-04-2010, ora 17:59
vicctoriaion
Nu este medic/terapeut
vicctoriaion
Sa-i multumesti facliei pentru lumina sa, dar nici pe cel din umbra ce-o tine, nu-l uita !!![ Rabindranath Tagore ]
0
10-04-2010, ora 11:14
vicctoriaion
Nu este medic/terapeut
vicctoriaion
http://forum.romedic.ro/prod/Cancer_...ce__e_de_facut?_Lamuriri_pentru_familie_041678.html

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: