metaplazie scuamoasa

27-12-2010
flori77
Nu este medic/terapeut
flori77
Buna ziua!

La ultimul examen citologic - frotiu cervico - vaginal Babes Papanicolau am avut urmatoarele rezultate:

Scorul Bethesda: Celule endocervicale prezente

I. Negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna
Alte modificari nonneoplazice: Inflamatie

V. Recomandari: De urmarit evolutia citologica: dupa vindecarea infectiei

Descriere citologica: Celule superficiale si intermediare, celule de metaplazie scuamoasa si endocervicale relativ frecvente PNN (cred??? nu am inteles ce scrie) in diverse stadii de liza.

Clasa II.


Diagnostic citopatologic: FROTIU INFLAMATOR (Inflamatie nespecifica).

In acelasi timp am facut si o analiza - cultura col uterin, cu urmatoarele rezultate:
Ex. bacteriologic: Culturi aerobe negative;
Ex. micologic: Mediu Sabouraud - Candida absent

Precizez ca am un copil de patru ani si ca inaintea sarcinii am fost supusa unui ERAD pentru o leziune pe col.
2 comentarii
0
27-12-2010, ora 18:20
flori77
Nu este medic/terapeut
flori77
va rog, ma poate ajuta cineva cu interpretarea rezultatelor?
0
19-06-2012, ora 13:17
Dr.MM
Nu este medic/terapeut
Dr.MM
Draga Flori,

Nu te speria de metaplazie. la nivelul de jonctiune dintre ectocol si endocol celulele se pot metaplazia frecvent in sarcina, polipi endometriali, infectii, sterilet, practic orice agaseaza mucoasa cervixului. Aceasta metaplazie se face in scop protector.
Totusi trebuie sa indepartezi agentul agresor, in cazul tau infectia pentru ca mucoasa sa isi revina la normal.
PNN sunt de fapt PMN-Polimorfonucleare si ce ai tu, cel mai probabil este o infectie cu anaerobi din moment ce fungii si aerobii au iesit negativi.
Sugerez sa iti faci un test pt anaerobi.
Iar cel mai probabil tratament pe care il vei primi vor fi ovule vaginale cu Betadine si o doza de Tinidazol (4 pastile-unidoza) la inceputul tratamentului. Tratamentul va dura 2 luni: in fiecare luna dupa ciclu 14 zile vei folosi seara ovule vaginale. In a treia luna sa te prezinti la control pt inca un test Babes-Papanicolau.
Totusi te sfatuiesc serios sa iti faci o cultura pt a stii sigur daca intr-adevar ai o infectie bacteriana/parazitara sau e doar o inflamatie a epiteliului din cauza unor agenti agresori.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.