mers pe varfuri!

10-06-2010
balasa.gina.florentina
Nu este medic/terapeut
balasa.gina.florentina
Buna ziua! Finuta mea de 2 ani si jumatate merge de la varsta de 1 an pe varfuri! poate sa mearga si normal dar uita repede si cred ca ii este mai usor sa mearga "la inaltime"! V-as ruga foarte mult sa imi spuneti despre ce este vorba si cum putem sa remediem acest mers defectuos! Va multumesc, foarte mult!
3 comentarii
0
12-06-2010, ora 16:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Acest tip de mers poate fi normal la copilul mic, dar totusi ar trebui facut un control neurologic.Cate kg are ? Plange des, este nervoasa si irascibila ? Somnul de noapte este normal ?
0
17-06-2010, ora 21:53
balasa.gina.florentina
Nu este medic/terapeut
balasa.gina.florentina
Buna ziua din nou, finuta mea are 6 kg, nu este nervoasa si nici irascibila, decat daca cineva o supara. Noaptea doarme normal. Multumesc foarte mult!
0
13-03-2013, ora 17:34
dobosanca
Nu este medic/terapeut
dobosanca
Buna ziua,
Am un bebelus de 1 an care se ridica singur, face cativa pasi fara sprijin in tarc sau in patut, insa pe covor sau parchet nu merge singur, iar cand il tin de manute sa il ajut sa mearga pe covor/parchet calca stramb, adica piciorul stang il tine binisor dar cu dreptul calca in interior, de multe ori calca peste piciorusul stang. Si mai are tendinta sa mearga pe varfuri cand il tin de manute si sa isi lase trunchiul in fata. Sa consult un medic ortoped sau sa mai astept putin?
Inca o mentiune, a mers foarte putin cu premergatorul, nu stiu daca asta poate altera mersul.
Si inca o intrebare, este mai bine sa ii dau papucei in casa sau doar sosete?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: