mers cu talpa in interior la copii | Forumul Medical ROmedic

mers cu talpa in interior la copii

03-05-2015
rafael si eva
Nu este medic/terapeut
rafael si eva
Buna ziua!am observat la copiii mei, gemeni, fata si baiat in varsta de 2.ani si 2 luni, mersul cu talpa in interior! Este mai accentuat la baiat, care calca destul de pronuntat in interior si nici scobitura specifica talpii nu o are atunci cand calca! mi se pare ca se impiedica si cade foarte usor!precizez ca nu laba piciorului este adusa in interior!este 'calcatura' specifica picioarelor in 'x' insa nu par sa le aiba in 'x'. nu au dureri si ca au facut ecografie de sold la nastere si erau in regula!credeti ca e o problema grava?
5 comentarii
0
03-05-2015, ora 17:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In 99% din cazuri este o situatie temporara: ca urmare a anteversiei exagerate a colului femural sau ca urmare a unui genu-valgum, piciorul adopta o pozitie compensatorie de tip calcaneus-valgus.
Prin urmare, in 99% din cazuri cauza trebuie cautata mai sus, la nivelul gambei, genunchiului sau soldului si nu la nivelul piciorului.
Gravitatea poate fi cuantificata numai prin examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-05-2015, ora 22:32
rafael si eva
Nu este medic/terapeut
rafael si eva
Multumesc mult!sper din suflet sa fie o situatie temporara si sa nu ii afecteze in viitor!noi nu suntem din Bucuresti, insa as dori sa vedeti copiii pentru o examinare clinica directa!unde va gasim si cand am putea veni?
0
03-05-2015, ora 22:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
As prefera sa va adresati direct unui ortoped pediatru, eu fiind dedicat corectiei deformatiilor ante-piciorului la adult.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-08-2015, ora 11:13
Andra03.87
Nu este medic/terapeut
Andra03.87
Buna ziua! Am o fetita de 8 luni jumatate. De la 7 luni jumatate merge in patru labe, iar de la 8 luni s-a ridicat singura in patut si merge pe langa pat. Vrea foarte mult plimbata de manute. Am observat ca de ceva timp calca cu piciorul stang usor pe varfuri si cu varful in interior, cu dreptul calca ok. Credeti ca este necesar un control la un ortoped pediatru sau se va corecta de la sine? Mentionez ca la 2 luni am facut o ecografie la sold pt displazie si totul era ok. Multumesc!
0
21-08-2015, ora 11:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In mod normal, copiii incep sa mearga pe la 11-12 luni, iar mersul "corect" se definitiveaza pe la 4-6 ani.
Este evident ca la 8 luni mersul este inca imperfect.
Nu trebuie sa o fortati sa mearga, deoarece abia atunci pot apare probleme..
Un consult la ortopedul pediatru poate fi oricand util.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mersul desculÈ› poate ajuta la dezvoltarea abilităților motorii
  •