menstruatie prelungita, culoare ciudata

26-10-2008
lori0803
Nu este medic/terapeut
lori0803
buna ziua.ma numesc loredana si am 18ani.iau din luna martie anticonceptionale karissa.la ultima folie, in ultima saptamana am uitat sa iau intro zi pastiluta, si miam adus aminte abia a doua zi seara.in dimineata urmatoare imi venise ciclul mai devreme cu o saptamana decat ar fi trebuit.la inceput sangele avea o culoare inchisa, apoi in cateva zile a devenit maronie cum mi se intampla deobicei de cand iau karissa.problema e ca deja a trecut o saptamana si inca sangerez, pe deasupra culoarea sangelui a devenit rosu aprins si miau curs si niste cheaguri de sange.in plus, durerile de spate si de abdomen sunt groaznice.aveam dureri si menstruatie mai lunga cand nu luam anticonceptionale, motiv pentru care medicul ma indrumat sa recurg la un asemenea tratament.nu pot ajunge decat peste 2 saptamani la medic, asa ca va rog sami spuneti ce ar putea fi(boli, dereglari, etc) si ce as putea face pana atunci.multumesc anticipat
5 comentarii
0
26-10-2008, ora 17:27
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
încearcă să iei calmante pt durere şi calciu pt sângerare... şi du-te la doctor... poate nu mai suportă organismul tău anticoncepţionalele
0
27-10-2008, ora 16:32
ingrid_de_ruxxe
Nu este medic/terapeut
ingrid_de_ruxxe
O pilula care iti prieste este normal sa-ti regleze ciclul si cantitatea sangelui menstrual. Din cate inteleg, tie mai mult ti-au facut rau. Ori sunt cele care nu ti se potrivesc.
O menstruatie abundenta poate avea ca si cauze: tulburari ale glandei tiroide ( in special hipotiroidie dar nu numai), carente de minerale si vitamine, in special calciul si magneziul care ajuta la contractiile muschiului uterin (in lipsa lor menstruatiile devin abundente si cu cheaguri), sau poate fi cauza unei anemii sau reactii adverse la medicamentul asta pe care il iei. Poate ca nu ti se potriveste.
Pana atunci poti merge sa faci cateva analize de sange calciu, magneziu si altele (prescrise de medic dar acestea le fac ei si fara ca sunt doar niste minerale). Manaca sanatos si ia suplimente de calciu si magneziu. Din ambele. Pentru ca daca calciul ar fi scazut, nici cu magneziul nu esti prea bine.

Nu te ingrijora, si ai grija sa manaci bine
0
27-10-2008, ora 21:44
lori0803
Nu este medic/terapeut
lori0803
nu e din cauza anticonceptionalelor.inainte sa incep sa iau karissa ciclul meu dura 7zile, dureri, probleme cu stomacul etc. decand iau karissa ciclul dureaza 4zile, fara dureri fara SPM, ma inteleg perfect cu ele.nu inteleg ce sa intamplat acum de tine atat de mult, schimbarea culorii sangelui, durerile... mam ingrozit cate am citit pe forumuri, pe diverse siteuri.o sa incerc sa ajung la un control dupa ce se opreste sangerarea.am mai fost la un control cand eram la ciclu.am mers la medic pentru cateva intrebari(imi venise ciclu prea devreme) si mia facut un control atunci, ceea ce mi sa parut putin ciudat, dar mam supus... oricum nu sa comportat foarte frumos cu mine si am o retinere fata de medici.vreau sa se opreasca sangerarea si sa pot merge la medic.sunt presata si de timp... vroiam sa stiu daca poate fi ceva grav.multumesc anticipat pt ajutorul si timpul acordat.
0
22-09-2009, ora 14:42
damarisnico
Nu este medic/terapeut
damarisnico
am si eu o problema...am doar 17 ani iar menstruatia este neregulata.iar in ultimele luni ma tine doar cate 2-3 zile(poate nici atat) si atunci imi curge un lichid de culoare foarte inchisa(maro foarte inchis)inca nu mi-am inceput viata sexuala, motiv pentru care nu m-am panicat, dar acum deja pare o problema pentru ca se intampla de ceva luni bune.am si o fobie legata de ginecologi...asa ca asta nu e tocmai o solutie.va rog sa ma ajutati.multumesc...
0
13-12-2009, ora 10:13
Aanka
Nu este medic/terapeut
Aanka
Salut fetelor :) am 20 de ani iar de 8 luni iau anticonceptionale, primele 3 luni am luat Diane apoi le-am schimbat cu Yaz (la recomandarea medicului), in prezent ma aflu la... pastila nr 19.. dar luna asta mi-a intarziat ciclu 5 zile, iar de cand a venit are o culoare maro, pare a fi dens si e foarte putin, doar semnificativ, si inca ma insemneaza. se poate sa fiu insarcinata??? (anticonceptionalele le-am luat la timp, eventual am uitat de ele cateva ore... max 6..., dar pe prospect scrie ca daca sunt mai putin de 12 ore nu reprezinta o problema)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.