menstruatie anormala

09-11-2012
diana0222
Nu este medic/terapeut
diana0222
Buna am si eu o nelamurire menstruatia mea normala este de 3 zile si sa zicem in a 4 zi mai curge cateva picaturi...dar luna aceasta mi'a venit decat o zi jumate de miercuri seara pana vineri dimineata si dupa nimic.. am avut dureri infernale de mijloc si burta...mentionez ca am o mica problema la rinichi mai precis o infectie si iau anticonceptionale yaz...problema este ca luna asta am luat cam dereglat pastilele netinand cont de ore poate chiar si cu 12 ore mai tarziu...este vreo posibilitate sa fiu insarcinata in aceste conditii sau este doar o afectiune din cauza infectiei la rinichi...va multumesc mult.
8 comentarii
0
09-11-2012, ora 20:49
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
In primul rand, nu esti insarcinata. Daca erai, nu-ti venea menstruatia.
Acum, eu nu inteleg cam ce treaba au rinichii cu aparatul reproducator, dar ma rog...esti libera la visare!
Incearca sa iei pastilele la ora exacta. Din cauza aceasta te-ai dereglat.

Ps:
Corect gramatical este:
"...luna aceasta nu mi-a venit decat..."
0
09-11-2012, ora 22:53
alina23mai
Nu este medic/terapeut
alina23mai
Am si eu o intrebare: la cat timp dupa intarzierea menstruatiei ar trebui sa merg la un control? Am un copil de 10 luni, si la 6 luni de la nastere, mai exact in iulie mi-a venit menstruatia pe data de 10, in august tot pe 10, in septembrie pe 5 si pe 27, si de atunci nu mi-a mai venit. Am facut un test de sarcina acum 3 zile si a iesit negativ. Daca as fi insarcinata, ar insemna ca pe 27 sept. mi-a venit peste sarcina, deoarece nu am mai avut contact sexual de pe vreo 20 sept., deci ar fi trebuit sa iasa testul pozitiv oricum in aceasta situatie, nu? Va rog sa ma ajutati cu un sfat... Multumesc.
0
09-11-2012, ora 23:40
diana0222
Nu este medic/terapeut
diana0222
Draga DanaCatalina nu stiu cat de mult conta acel "nu" din pct de vedere gramatical...problema mea este mai serioasa decat asa ceva...au fost atatea cazuri de menstruatie peste sarcina...din cauza durerilor am luat pastile si ma gandeam ca se poate ca si asta sa afecteze si sa deregleze...eu am incredere in anticonceptionalele mele...
0
10-11-2012, ora 10:43
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Afirmi ca ai incredere in anticonceptionalele tale. Atunci de ce intrebi daca poti fi insarcinata? Ori ai ori nu ai incredere?
Daca problema ta e atat de serioasa pe cat afirmi aici, erai de mult la doctor sa vezi ce ai. Insarcinata sigur nu esti. Fa un test de sarcina si te convinge. Nu costa mult.

Acel "nu" din punct de vedere gramatical e mult mai important decat crezi tu. E foarte deranjant cand porti o discutie cu cineva si-ti "toarna" o expresie de genul asta. Lipsa acestui "nu" spune foarte multe.

Sanatate!
0
05-01-2013, ora 21:04
mary34
Nu este medic/terapeut
mary34
buna, sunt noua aici si as vrea sa va spun ce mi s-a intamplat:am avut cm pe 6 decembrie, este regulat, imi vine la 26 de zile si ma tine 4-5 zile, dar pe 26 dec am avut 2 zile o scurgere roz cam cat o maslina, apoi s-a oprit.Pe 29 am avut o pata rosie de sange curat fara miros tot cam cat o maslina, mentionez ca am avut un eveniment si se poate emotional sa se fii intamplat, dupa care s-a oprit, iar pe 1 ian mi-a venit menstruatia de un rosu curat care mi s-a terminat azi, insa vreau sa spun ca nu mi s-a mai intamplat niciodata, am o tensiune in sani, ca niste junghiuri suportabile si-mi doresc un copil de 4 ani...ce poate fii?ma puteti ajuta cu un rasp pana voi merge la medic?va multumesc!
0
09-01-2013, ora 15:31
CorneliaVas
Nu este medic/terapeut
CorneliaVas
buna, mary. daca ti-a venit nu prea ai cum sa fii insarcinata. daca ai avut ciclu neregulat, pot fi tot felul de cauze. depinde si daca iei anticonceptionale si ce alte pastile/tratamente ai mai avut...cel mai bine mergi la un ginecolog.
0
11-01-2013, ora 11:01
mary34
Nu este medic/terapeut
mary34
multumesc cornelia
0
08-10-2014, ora 00:45
Onix90
Nu este medic/terapeut
Onix90
Si eu am probleme cu menstruatia, pana acum un an am avut menstruatie 3 zile, anul trecut in august, dupa o gastrita antral eroziva m-am trezit si cu o endometrita hemoragica drept care am stat o saptamna pe injectii si m-au facut chiuretaj sau cum se numeste procedura, dupa asta am tinut frecvent adica lunar legatura cu ginecologul, dupa endometrita pana azi cu sau fara anticonceptionale nu imi vine mai mult de doua zile si nu mi se umple decat un absorbant dintr-ala zilnic, am luat anticonceptionale pentru reglare hormonala3 luni, pe urma duphaston iara cateva luni, am facut micoze repetate, tratament si antimicotic binenteles, pe urma mi-a descoperit o hernie inghinala la un consult, am fost operata in mai de hernie, si iar mi-a dat ceva pentru reglare le-am luat dar nu m-a tinut mai mult de o zi acum o sa il sun sa i dau de stire cum a decurs menstruatia probabil imi va da in continuare, papul a fost in regula, examen ecografic in regula, ovarele sunt normale nu am chisturi, dar totusi menstruatia e putina tin sa mentionez sa nu omit pana la endometrita am luat 3 ani anticonceptionale.Intrebarea mea e normal sa am o zi jumate doua si cantitate mica, asa am menstrutie de un an de zile si sase luni de cand am terminat cu anticonceptionalele de reglare hormonala, pana atunci cantitatea era la fel de redusa dar imi venea in aceeasi zi si in fiecare luna acum vine cu 5 sau 6 zile mai devreme, vreau inca o parere, va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.