menstruatie abundenta si inchisa la culoare

16-04-2011
pandora25
Nu este medic/terapeut
pandora25
buna seara,

am 25 de ani si pana de curand menstruatia mea a fost mereu normala. Nu am si nici nu am avut probleme de sanatate dar sunt supraponderala (80kg la 1.66m)

de cateva luni am observat insa ca menstruatia mea este destul de abundenta. nu umplu un absornat la o ora (cum am citit pe net ca e grav) dar raportata la cantitatea din anii trecuti este clar mai multa (schimb cam 3 absorbante pe zi, nu pline). De asemenea este mai. ingrosata.nu stiu exact cum sa explic...nu cred ca sunt cheaguri. Este pur si simplu ingrosata si uneori nici nu curge pe absorbant ci doar cand ajung la baie si ma..screm sau o iau cu hartia igienica. am citit de endometru...dar sa fie atat de mult? primele 2 zile e destul de abundenta, din a -3-a zi devine mai putina, apoi incet incet in inca 2 zile maxim inceteaza. Nu am dureri mari decat un putin disconfort abdominal chiar inainte de a veni ciclul si in prima zi (dar e atat de suportabil incat uit de acest disconfort)

la ginecolog am fost inainte de Sarbatorile de Craciun, am facut si pap-ul si secretia vaginala. Pap-ul a iesit de tip 2 inflamator iar secretia a iesit curata. Doctorita a zis ca e ok ca nu am rani pe col si ca daca secretia e normala nu am nevoie de tratament.

e normala schimbarea asta? sa fie o noua etapa pt ca inaintez in varsta? sau ceva nu e in regula?
la medic merg iarasi in iunie sa mai fac pap-ul o data (pt ca vreau eu, nu pt ca mi-a recomandat doctorita) si as astepta pana atunci sa nu platesc de 2 ori cand pot rezolva toate problemele o data. Dar as vrea sa stau linistita, sa fiu sigura ca nu e ceva grav ce ar avea nevoie imediata de atentie medicala.

va multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.