menstruatie absenta timp de 1 luna

31-07-2014
iownthisnamee
Nu este medic/terapeut
iownthisnamee
Buna seara. Inprimul rand, am 15 ani, aproape 16 si ma lupt cu o problema. Acum o luna sau o luna si ceva am vazut o micuta vanataie pe san si au inceput sa ma doara( cel drept 2 sapt si dupa cel stang aproape o saptamana) pana cand au ajuns sa fie sensibili si sa se umfle. Am fost la doctor in legatura cu sanii si a spus ca sunt dureri toracice si m-a palpat doar in partea de jos a sanului. Am lasat-o pe mama mea sa palpeze pentru ca eu nu stiu ce ar trebui sa simt.A zis ca nu a simtit nimic, iar eu m-am gandit direct la cancer de san. Si acum ma gandesc, dar acum ma deranjeaza si faptul ca nu imi mai vine ciclul. Sapt viitoare se face o luna de cand trebuie sa vina. Am ciclu de la 10 sau 11 ani si tin sa mentionez ca era reglat pana in iunie, cand mi-a intarziat o saptamana jumatate. Am luat vitamine de la doppelherz a-z si am vazut ca au vitamina k si stiam ca intarzie ciclul. Abia joi ma duc la ginecolog, dar deja mor de frica. Insarcinata nu am cum sa fiu, desi ma tenta sa fac test de sarcina ( sunt foarte paranoica) chiar daca inca sunt virgina. Chiar mi-e frica, mai ales ca ma dor si sanii, in general ei dureau doar inainte sa imi vine si mi-e frica sa nu fie cumva cancer. A patit cineva? Credeti ca este foarte grav? Multumesc.
1 comentarii
0
06-08-2014, ora 09:53
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Durerea de sani poate fi cauzata de intarzierea menstruatiei si de o eventuala dereglare hormonala.

O zi placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Menopauza
  •