menstruatie inainte de terminarea pilulelor

05-06-2008
ana-maria25
Nu este medic/terapeut
ana-maria25
folosesc anticonceptionele triquilar si desi mai am 6 pilule de luat mi-a venit ciclu. nu sunt sigura daca este menstruatie pt ca are un aspect maroniu nu e sange!am avut 4 contacte neprotejate decand am inceput sa iau pastilele...acum 2 zile am facut un test de sarcina si rezultatul este canu sunt insarcinta. mentionez ca aceasta secretie o am de ieri seara si mi-a curs putin. vreau sa stiu daca intrerup anticonceptionalele sau le iau incontinuare!multumesc
5 comentarii
0
05-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Luati-le in continuare. Daca nu v-ati facut nici un examen Papanicolau in ultimul an, mergeti sa va faceti unul.
0
05-06-2008, ora 00:00
ana-maria25
Nu este medic/terapeut
ana-maria25
am facut acum mai un an un test papanicolau a iesit bine..sa le iau acum in continuare sau dupa ce termin cilcul?pt ca trebuia sa le iau din a 7 a zi de cand mi-a venit menstruatia ma puteti lamuri?
0
06-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Faceti abstractie de "ciclu". Luati-le pana terminati setul de 21 de pilule, apoi pauza de 7 zile, apoi folie noua.
0
06-06-2008, ora 00:00
ana-maria25
Nu este medic/terapeut
ana-maria25
pai nu le-am mai luat de marti ai ar mai fi 3 pastilute..pauza nu se face din ziua 1 adica de miercuri de cand a inceput scurgerea?adica ar trebui sa incep o folie nou miercurea viitoare corect?si inca o intrebare daca le iau pe cele ce mi-au ramas imi vine din nou menstruatia?va rog lamuriti-ma pt ca am mai consultat pe cineva si mi-a zis ca daca nu am mai luat pilule de cand am secretie sa nu le mai iau pe celelalte!multumesc
0
15-06-2008, ora 00:00
andreea25
Nu este medic/terapeut
andreea25
Buna ziua, nu stiu daca postez unde trebuie, as avea si eu o intrebare...iau yasmin din noiembrie anul trecut, la inceput m avut ceva probleme cu ele. Mai am 3 tablete din aceasta folie dar au inceput sa ma doara sanii si burta si am o scurgere rozalie. Este normal sau ar trebui sa ma gandesc la o sarcina. Precizez ca am luat tabletele corect, aproximativ la aceeasi ora(+-o ora). Nu este prima data cand se intampla...Oare e cazul sa le schimb. Va rog mult, astept un raspuns...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  •