menstruatie intarziata, test de sarcina negativ, lipsa poftei de mancare

17-11-2008
nefertiti
Nu este medic/terapeut
nefertiti
am 24 de ani si nu mi-a venit ciclu din august.pe 10 august mai exact.am mai avut probleme de genul acesta.acum mentionez ca nu am nici un fel de scurgere sau durere, mi-am facut 3 teste de sarcina care au iesit negative.si nu prea am pofta de mancare si am si slabit mult.astept raspuns.multumesc
5 comentarii
0
17-11-2008, ora 21:38
se_ma_k
Nu este medic/terapeut
se_ma_k
Afectiunea se numeste Amenoree si se manifesta prin disparitia ciclului menstrual, care in faza de reproducere din viata unei femei are, de regula, cauze hormonale si poate fi determinata de o perioada de schimbare cum ar fi: divortul, parasirea caminului, sesiune de examene sau doliu. Mai poate fi si un simptom al anorexiei nervoase, cand corpul pierde in greutate si declanseaza modificari la nivelul glandei pituitare. Unul din aspectele acestei afectiuni este dorinta de a ramane copil, care reflecta dorinta de a evita riscul responsabilitatilor starii de adult si de a-si planta samanta in vazul lumii. De regula, anorexia incepe cu dorinta de a slabi pentru a arata mai bine si se manifesta deseori la persoanele care incearca tot posibilul de a face pe plac celor din jur, dar nu primesc recompensa dorita, cea care la hraneste sufletul. Tulburarea apare adesea la cei care au fost niste "mici parinti" inca de cand s-au nascut (s-au maturizat prematur, din cauza unor dezechilibre in familie). O alta cauza a amenoreei este cresterea hormonului masculin, eventual pe fundalul unor chisturi ovariene care se manifesta prin cresterea unei membrane fibroase in jurul ovarului, impiedicand ovulatia. Simultan apar semne ale cresterii nivelului hormonului masculin, precum cresterea parului pe corp, schimbari in distributia grasimii, acnee etc. Reflecta fie anumite convingeri adanc inradacinate legate de feminitate fie amintirea unui abuz sexual din trecut. In ambele cazuri, membrana fibroasa din jurul ovarului va protejeaza de propria sexualitate. Analizati cauzele pentru a le recunoaste pe cele in care va regasiti, faceti o curatenie generala in psihicul dumneavoastra (eliminati iubirile neimplinite, asteptarile nerealizate, fanteziile romantice, esecurile dureroase si durerea reprimata) si invatati sa multumiti tuturor celor ce au intrat in viata dumneavoastra! Fiecare relatie este un dar pretios! Succes!
0
17-11-2008, ora 22:57
nefertiti
Nu este medic/terapeut
nefertiti
deci sa inteleg ca totul depinde de psihic!o sa urmez sfatul.multumesc frumos
0
19-11-2008, ora 19:17
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Iti recomand un consult endocrinologic; Pentru stabilirea diagnosticului si a tratamentului, ar fi necesare dozari hormonale, ecografia organelor genitale interne, alte investigatii iti vor fi recomandate de medicul examinator; numai bine
0
25-11-2008, ora 10:18
danny_boss
Nu este medic/terapeut
danny_boss
buna ziua am si eu o problema miam inceput viata sexuala acum aproximativ 3 luni la varsta de 20 de ani, dupa o luna mi0a venit menstruatia apoi lana viitoare nu mi-a mai venit, nu am mai avut insa nici contact sexual, mia intarziat aproximativ 2 saptamani, am facut un test de sarcina a iesit negativ am fost la control la ecograf, medicul mi-a prescris pastile p baza de hormoni tip de 5 zile spunandu_mi k dak nu-mi va veni ciclul posibil sa fiu insarcinata, sarcina fiind prea mik sa se observe atunci numai k trecusera 2 luni de la ultimul contact sexual ;deci nu cred k are cum sa fiu insarcinata as vrea sa aflu parerea dumneavoastra mentionez k nici dupa acele pastile menstruatia nu a venit, am dureri de spate de burta ca si cum ar veni numai k nu vine multumesc astept raspunsul dumneavoastra
0
03-12-2008, ora 17:05
nefertiti
Nu este medic/terapeut
nefertiti
nu sunt doctor sati dau un sfat dar la "boala"care o aveam eu rezolvarea a fost o relaxare totala si o liniste sufleteasca autoimpusa.zic si eu, e posibil sa fie si ceva medical dar poate fi si ceva psihic.mult succes in contiunuare...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testele de sarcină
  • De ce ne pierdem pofta de mâncare când suntem bolnavi?
  • Nu ai poftă de mâncare? Fii invitatul tău la masă
  • Legătura dintre sport și scăderea apetitului explicată
  • Cum poate stresul să scadă pofta de mâncare?
  • Aminoacizii produși de către organism pot suprima pofta de mâncare
  • Ce impact are consumul de extract de rodie asupra parametrilor de sațietate?
  • Mecanismul prin care canabisul stimulează pofta de mancare
  •