menopauza timpurie

17-11-2011
marcela42
Nu este medic/terapeut
marcela42
Am 42 de ani si am intrat la menopauza de 6 ani, pe fondul unui evenment tragic (decesul tatalui) si al unor perioade pline de stres.Nu am dorit sa urmez tratament hormonal ( am luat 10 zile si am renuntat ) dar am folosit produse naturiste pentru elimnarea bufeurilor, transpiratiei nocturne si starii de nervozitate.
Desi initial lipsa mentruatiei nu m/a ingrijorat foarte tare (pentru ca am scapat de durerile ingrozitoare de abdomen si de spate, de starile de rau aferente) acum mi/as dori sa fi facut mai multe pentru a opri instalarea menopauzei.
Credeti ca mai pot face ceva de acum incolo?
2 comentarii
0
18-11-2011, ora 18:47
eruve
Nu este medic/terapeut
eruve
Doamna Marcela..dumneavostra ati suverit un stres sever de aceea mentruatia dumneavoastra s-a oprit
Ce e de facut trebuie facut cat mai curand altfel veti avea dureri asociate acelor de menopauza, sunteti tanara si trebuie sa va tratati!
* Deci luati pulsatilla ( medicamente homeopatice naturiste, sunt eficiente in cazul meu dupa 2 saptamani dar depinde de organism!) se administreaza de 2 ori pe zi cate 5 pastilute, nu se ating cu mana se pun sub limba si se continua tratamentul aproape 3 -4 luni in functie de cum va simtiti si de cum va sfatuie medicul homeopat ( patilele nu se prea gasesc dar dati comanda la farmacie nu sunt nici scumpe )
Aveti grija de dumneavoastra, multa sanatate si Doamne ajuta!
Eruve
0
21-11-2011, ora 21:38
marcela42
Nu este medic/terapeut
marcela42
Pentru Eruve
Multumesc pentru comentariu si pentru cuvintele frumoase pe care mi le/ati adresat.Mi/am facut deja programare la un medic homeopat si sper sa existe solutii pentru problema mea.
Cu drag, Marcela
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: