Ceva se intampla cu corpul meu... cred ca este o pregatire a menopauzei

30-05-2009
iaga
Nu este medic/terapeut
iaga
Am 42 de ani. Ceva se intampla cu corpul meu. As vrea sa cred ca este o pregatire a menopauzei si nu ceva mai grav: dureri pertinente, suportabile dar sacaitoare cand sunt obosita fizic, in zona abdominala, dureri groaznice in timpul mestruatiei ( ceea ce nu am avut pana acum) schimbari ale aspectului pielii de pe picioare, maini, de descoameaza usor, unghiile de la maini devin denivelate si inestetice. Am fost la control ginecologic, am facut testul Papanicolau...nu este ceva in neregula. Sunt intr/un tratament pana in iunie / cu ovule. Ciudat este ca am dureri mai mici sau mai mari in timpul orgasmului. E jenant dar asta e... doctorul nu a stiut ce sa/mi spuna despre ultima "idee".
2 comentarii
0
10-02-2023, ora 20:27
anathrya
Nu este medic/terapeut
anathrya
Fix asta am si eu. Este endometrioza.
0
02-03-2023, ora 15:13
simply89
Nu este medic/terapeut
simply89
Testați-va de hpv, faceți o ecografie transvaginala! Vedeți ce tulpina aveți și va veți răspunde singura la întrebări!
Testul pap nu este suficient, trebuie și o colposcopie.
Mai ales dacă e cu rezultat negativ inflamator sau puteți sa îl repetati în 3 luni.
Eu de curând am aflat ca am hpv 16 și am citit ca durerea pelvina și în timpul actului sunt simptomele unui cancer de col uterin incipient.
La fel de bine, durerile din zona pelvina pot fi din cauza unei infectii urinare, eliminarea nisipului din rinichi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  • Instalarea târzie a menopauzei poate preveni afectarea memoriei
  • Cum să te pregatești pentru menopauză
  • Simptomele menopauzei și cum îți afectează ele viața (la ce să te aștepți)
  •