menopauza, osteoporoza...

22-10-2008
lakkys
Nu este medic/terapeut
lakkys
buna ziua. ma numesc laura si am si eu o problema si nu stiu cum sa o rezolv de aceea am si apelat la acest forum.acum am 44 de ani dar la 38 de ani am fost diagnosticata cu un neoplasm la colon, am fost operata la cluj, am facut iradieri si am facut un ciclu de chimioterapie. problema care ma deranjeaza este aceea ca facand acest tratament am intrat fortat la menopauza ceea ce eu nu mai pot suporta.aceste stari de transpiratie si zi si noapte ma pun in situatia de a racii mereu am stari de anxietate nu pot dormi, sunt f nervoasa si nu mai stiu ce sa fac.am fost la doc sila endocrinolog si la ginecologie si laoncologie, dar toata lumea a lasat raspunsul in aer motivand ca daca fac tratament de substitutie hormonala risc sa dezvolt alt cancer.asta am inteles dar pe de alta parte am facut si o osteoporoza destul de avansata tot din cauza asta. ceea ce eu as dorii, ar fi ca sa ma indrumati catre un medic de medicina naturista care sa ma ajute ca va spun sincer nu mai stiu la cine sa ma duc ca nu mi mai dau seama si in aceasta ramura ce se face, comert sau medicina cu speranta ca ma ve ti intelege, va multumesc anticipat
8 comentarii
0
29-10-2008, ora 18:30
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
Doamna Laura - va inteleg perfect ingrijorarea. Cine nu trece prin asa ceva, habar n-are ce vorbim noi aici! Eu am de ceva vreme o anxietate pe care uneori o pot controla si alteori nu, care imi da niste stari paroxistice in apropierea menstruatiei, in timpul ei samd; e foarte greu de gasit o solutie, una singura. Doamna dinainte care spune de Ganoderma Lucidum, cu toata parerea de rau, stiti foarte bine dar nu la toata lumea face bine ce face bine unei persoane; solutia trebuie gasita in mai multe directii. Cautati pe internet, si luati ceea ce credeti ca vi se potriveste in aceasta problema. Eu stiu de suplimente de zinc, apoi exista un preparat care se ia la nivel international de mai multi ani Remifemin; mai sunt si altele in farmacii, dar despre Remifemin, am auzit lucruri valoroase. Alimentati-va sanatos. Rugati-va la Dumnezeu! Beti ceai de lemn dulce si salvie! Nu toate femeile au aceste probleme in preajma menopauzei, de aceea e greu sa si gasesti sfaturile cele mai bune. Nici acasa uneori nu te intelege nimeni ce ai. Sanatate maxima!!!
0
03-11-2008, ora 14:47
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Din ce localitate sunteti?
0
05-11-2008, ora 23:10
lakkys
Nu este medic/terapeut
lakkys
pt.quantum sunt din bucuresti si desi sunt de aici nu mai stiu ce sa fac pt ca nu stiu cat se practica medicina naturista si cat e scop comercial asta ma dezorienteaza complet
0
05-11-2008, ora 23:16
lakkys
Nu este medic/terapeut
lakkys
va multumesc pt sfaturi. am sa vad ce pot face deoarece saptamana viitoare trebuie sa fac controlul care il fac din 6 in 6 luni si totodata poate imi gasesc si eu un medic bun ginecolog care sa vad in ce directie ma inderapta.am specificat si la inceput, data fiind situatia meamedicii nu se prea baga sa ma indemne catre ceva iar mie imi este frica sa accept un tratament de medicina alopata.asa ca oricum voi face tot ce pot sa gasesc un medic ginecolog care sa mi prescriesi mie un tratament naturist care sa nu mi deranjeze boala.multumiri lui cori100 si lui danabv.nutresc sparanta ca pana la urma voi gasi ceea ce am nevoie sa nu las sa se agraveze boala cu multumiri laura
0
06-01-2014, ora 02:19
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru toate doamnele care se confrunta cu probleme atat de deranjante ca cele descrise mai sus vreau sa fac cateva precizari: tratamentele homeopate pot sa va ajute foarte mult in situatii de acest fel. Dar aceste tratamente nu le puteti lua de pe internet deoarece s-ar putea sa nu vi se potriveasca. Trebuie sa apelati la un medic homeopat care in urma unei consultatii de specialitate va va recomanda tratamentul potrivit pentru dumneavoastra. Tratamentele homeopate nu au contraindicatii, nu au efecte secundare si pot fi folosite si in situatii in care alte tratamente nu pot fi folosite din cauza altor boli asociate. Cu stima si respect dr Petre Muresan
0
19-03-2015, ora 13:31
verity
Nu este medic/terapeut
verity
Doamne, e a nu stiu cata oara cand vad recomandare la un produs din plante cu efect de apa de ploaie. Remifemin, vad din ce in ce mai des femei care il folosesc si tot asteapta sa isi faca efectul si degeaba. Eu am folosit un an si jumatate, cu recomandare de la doctorul meu si cu indicatia -continuati cura ca veti vedea in curand efectele. Nu stiu ce efect, in afara de ala de la buzunar, ca pana nu am luat Femoston nu m-am simtit mai bine. p
0
25-03-2015, ora 18:26
naturista
Nu este medic/terapeut
naturista
IMi pare rau Verity ca ai avut o experienta neplacuta, dar nu este cazul sa generalizam, pentru ca eu sunt convinsa ca, asa cum la mine in familie Remifeminul a facut bine tuturor femeilor carora le-a fost prescris dintr-un motiv sau altul mai sunt si alte doammne care se treateaza si sunt multumite. Ca sa nu vorbim despre faptul ca este un medicament care in Germania se foloseste de zeci de ani si este prescris de medici cu mare expertiza si ca are in spate ani de studii clinice in care si-a demonstrat proprietatile terapeutice.
0
25-03-2015, ora 19:48
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Toate tratamentele trebuie facute numai in urma unei consultatii si numai la recomandarea si sub control medical.
Cu stima si respect:
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Osteoporoza - ce trebuie să știi?
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Osteoporoza
  • S-a descoperit gena care încetinește scăderea densității osoase
  • Un nou posibil tratament pentru osteoporoză
  • Alimentele pe bază de soia ar putea proteja femeile la menopauză de osteoporoză
  •