menisc genunchiul stang

22-01-2013
didi18
Nu este medic/terapeut
didi18
buna ziua,
ma dor genunchii de 1 an si nu pot face genoflexiuni (nici macar 1), am fost la 5 medici si toti au spus ca e de la crestere mi-au pus de 2 ori piciorul in ghips pentru ca imi sarise genunchiul dar ieri am fost la alt medic care mi-a spus ca am ruptura de menisc extern si mi-a spus sa merg sa fac o tomografie sau ceva de genul si cred ca probabil ma va opera. are rost sa ma operez? dupa operatie voi mai putea face sport? daca nu ma opereaza voi mai putea face sport? (acum practic muay thai - box thailandez)
varsta 17 ani, inaltime 1.72, 51kg.
8 comentarii
0
22-01-2013, ora 12:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Dificultatea de a practica genuflexiuni poate fi asociata leziunii meniscale.
O leziune meniscala se diagnosticheaza clinic (examinare directa) si necesita, cel mai adesea, tratament chirurgical (artroscopic).
Netratata la timp, leziunea meniscala poate determina distrugerea cartilajului (artroza), leziune deosebit de severa.
Principial, dupa artroscopie pacientii isi pot regasi nivelul sportiv anterior, insa nu trebuie sa neglijati ca sportul practicat de catre D-voastra este fabulos de agresiv pentru genunchi si, cu siguranta, va determina si alte leziuni in viitor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-02-2013, ora 15:38
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Buna ziua
Cum se manifesta o leziune meniscala minora?

Durerea mea de genunchi dupa cazatura pe genunchi de acum 2 ani continua, fara elucidarea cauzei (am fost la 3 ortopezi). Nu sunt semne de artroza conform examenelor clinice si radigrafiei+RMN)

Este totusi posibil sa fie o leziune meniscala? Durerea nu pare sa fie influentata de activitate. Este mai intensa cu genunchiul indoit

Sunt femeie, activitate sendentare, 43 ani, 80 kg, 1.65.

Multumesc
0
14-02-2013, ora 09:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Semnele meniscale constau din instabilitate, mici blocaje, dureri minore si nesistematizate, precum si semnele tipice la examinarea directa.
In cazul D-voastra este mai probabila un sindrom de suprasolocitare permanenta a articulatiei genunchiului (gonartroza incipienta), avand drept cauza cele 25-28 kg in plus (100% dintre supraponderali au o suferinta continua la nivelul genunchiului, de altfel logica si explicabila).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-02-2013, ora 15:19
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Multumesc pentru raspuns.

Inteleg ca oricum reducerea greutatii e solutia pt multe probleme

Ma intrebam daca mai pot face ceva pentru acest genunchi stang pe care am cazut; simtomele nu le am si la genunchiul drept
Multumesc din nou
0
15-02-2013, ora 14:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Desigur ca, pe fondul gonartrozei incipiente (generata de supraponderabilitate), poate exista o leziune post-traumatica de tip meniscal, manifestata prin instabilitate sau/si pseudo-blocaje articulare, limitarea mobilitatii etc.
Chiar daca problema actuala va fi rezolvata conservator sau artroscopic, nu trebuie sa ignorati problema de fond, cea a supraponderabilitatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
18-02-2013, ora 10:06
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Multumesc mult, atat pentru raspunsurile legate de simptomele mele, cat si pentru raspusurile pe care le dati altora- o sursa bogata de informatii pentru mine
0
04-04-2013, ora 13:41
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Buna ziua
Un nou consult ortopedic pentru problema de mai sus a decelat o leziune meniscala minora, pentru ca exista durere la apasarea pe zona respectiva, dar nu exista blocaje si alte semne

Indicatia ortopedului este ca interventia artroscopica depinde de mine (de nivelul meu de toleranta a durerii) si de posibila evolutie a leziunii.

Dvs spuneti mai sus ca precis am si gonartroza incipienta
In alte mesaje spuneti ca o leziune de menisc netratata afecteaza si ea cartilajul.

Ce ar trebui sa fac mai departe, pentru ca acesta leziune sa nu contribuie la agravarea gonartrozei?
Care este riscul interventiei artroscopice pe fond de gonartroza incipienta?

Multumesc
0
07-04-2013, ora 22:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
V-am explicat in detaliu ca problema D-voastra majora este greutatea exagerata, care a distrus genunchiul.
Intr-adevar, o leziune meniscala importanta netratata agraveaza distrugerea genunchiului, insa greutatea exagerata o agraveaza infinit mai mult..
Interventia artroscopica nu este foarte riscanta, ramane insa de discutat utilitatea acesteia, mai ales in cazul unei leziuni meniscale minore.
Va rog mult sa nu eludati problema greutatii (in 99% din cazuri, persoanele supraponderale refuza sa inteleaga legatura logica dintre greutate si distrugerea articulatiei).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.