melanom malign clark III breslow

28-06-2012
antonia27
Nu este medic/terapeut
antonia27
Examen histopatologic:
a) descriere macroscopica: fragment ovoidal de 7/5 mm, grosime 5 mm centrat de o pata pigmentata circulara de 4-5 mm.
b) descriere microscopica: leziune tegumentara formata din :
- cuiburi jonctionale mari de talie si forma variata care pe alocuri se apropie foarte mult de suprafata epidermului; hiperkeratoza marcata;
- dermul papilar ocupat de cateva cordoane de melanocite; melanocitele cu polimorfism morfologic, nucleolate; mitoze se observa intre 1-3/sectiune pe cateva sectiuni din multiplele sectiuni seriate; pigment melanic bogat inegal distribuit in cuiburile nevocitare si in macrofage dermice;
- sublezional se gaseste un infiltrat inflamator cronic de intensitate moderata-redusa, cu dispozitie in banda si agregare perivasculara;
Marginea laterala minima 1 mm; adancime maxima impreuna cu infiltratul inflamator 0, 6-0, 7 mm.

diagnostic: melanom malign clark III breslow 0, 7 mm.

Rezultat ecografie ganglioni axiali (parti moi):
- in ambele axile, exista adenopatii de pana la 1 cm (media), cele din dreapta in bloc adenopatic de pana la 2 cm(media).

mentionez existenta unei artrite reumatoide reactive.

am trimis pentru inca o opinie, examen histopatologic la victor babes si un IHC.

va rog din suflet o reinterpretare.
8 comentarii
0
10-12-2017, ora 17:58
Georgiana33
Nu este medic/terapeut
Georgiana33
Ești bn Antonia?
0
10-12-2017, ora 18:01
Georgiana33
Nu este medic/terapeut
Georgiana33
Văd ca nu s-a mai scris de ani de zile despre melanom pe acest forum.Mai este cineva care ne poate da niște indicații? Domnul RaulDuke era mereu pe aici și le dădea oamenilor indicații foarte bune.O zi frumoasa tuturor!
0
10-12-2017, ora 19:29
mihaelacatalina03
Nu este medic/terapeut
mihaelacatalina03
Buna seara. Mama mea a fost operata in 2013 de melanom malign stadiul 1b. S-a efectuat si a doua operatie pt marginile de siguranta care a iesit bine. In prezent multumim lui Dumnezeu este bine, nu a facut nici un tratament. Face controale de 2 ori pe an, analize, tot protocolul.
0
11-12-2017, ora 19:38
Georgiana33
Nu este medic/terapeut
Georgiana33
Bună Mihaela!Mă bucur ca mama ta e bune.Poți sa îmi spui și mie dacă Îți mai amintești Cum arata alunița ei?Mulțumesc mult și multa sănătate va doresc!
0
12-12-2017, ora 08:55
mihaelacatalina03
Nu este medic/terapeut
mihaelacatalina03
Isi schimbase foarte mult aspectul si dimensiunea..avea mai multe culori de la negru la maro foarte desschis, cu margini foarte neregulate si dimensiune mare...un 2 ani si-a marit de 2 ori dim initiala. Nu p4ezenta mancarime durere sau sangerare
0
13-12-2017, ora 11:37
Georgiana33
Nu este medic/terapeut
Georgiana33
Bună Mihaela!Mulțumesc frumos pt răspuns. Îi doresc mamei tale Multă Multă sănătate, mult noroc și numai bine!Sărbători fericite va doresc și Dumnezeu sa aibă grija de mama ta!
0
13-12-2017, ora 13:47
mihaelacatalina03
Nu este medic/terapeut
mihaelacatalina03
Multumesc din suflet, sanatate multa si d-voastra si multa putere. Domnul sa va aibă in pază. Sărbători binecuvântare!
0
07-03-2018, ora 02:30
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Pentru mihaelacatalina03 si Georgiana33

Sfatul meu este ca fiecare persoana sa se duca o data pe an la un control la medicul dermatolog pentru a evalua pielea in totalitate.Daca medicul descopere vreo alunita sau vreo leziune suspecta, si recomanda excizia ei chirurgicala si trimiterea la examenul histopatologic (biopsie), atunci trebuie sa-i ascultati sfatul.Pentru ca numai excizia chirurgicala si examenul anatomopatologic ne poate spune un diagnostic corect de siguranta!Cum am scris si Georgianei in alt mesaj, eu am excizat acum 2 ani o alunita, si pana sa o exciozez atat m-am consumat din cauza ei, incat am facut depresie si am ajuns la psihiatrie ca nu mai ma controlam!
Insa dupa excizia ei, am citit foarte mult pe internet despre acesti termeni medicali, si m-am linistit si acum in martie voi merge iar la medicul dermatolog pentru controlul alunitelor si bineinteles excizia lor!
Daca aveti intrebari le astept!
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.