melanom malign

30-10-2013
dik
Nu este medic/terapeut
dik
in urma extirparii unei alunite am primit in urma biopsiei urmatorul rezultat;;melanm malign nodular ulcerat invaziv in dermul reticular breslow4.2mm index mitotic 36mitoze/mm clark4 stadializareptnm pt4bpnx.precizez ca este vorba de tatal meu in varsta de 72 ani si ca in urma analizarii situatiei de catre comisia oncologica nui a primit nici un tratament ci doar recomandarea de a efectua un irm.cat de avansat este stadiul bolii si care este probabilitatea de a avea deja metastaze?
34 comentarii 12 Înainte ›
0
30-10-2013, ora 23:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu exista o posibilitate reala de a face predictii solide din acest punct de vedere. personal estimez acest risc la aproximativ 50%, dar desigur ca asta cu o marja foarte mare si sub rezerva ca lipsesc multe informatii, respectiv: cum arata ganglionii locali ? se simt anormali la palpare ? i-a verificat cineva ? pe ce zona a corpului a fost melanomul ? s-a facut macar o ecografie a ganglionilor din zona ? pe ce zona i s-a cerut respectivul IRM ? are niste analize biologice, de exemplu analize de rutina de sange si LDH ? are macar o radiografie pulmonara si o ecografie abdominala ? in acest moment stadiul este cel putin IIC, iar evaluarile ulterioare vor spune daca exista si ganglioni invadati sau metastaze, ceea ce va presupune un stadiu mai mare, si cam ce tratament se poate indica in continuare. te asteptam cu vesti suplimentare !
0
30-10-2013, ora 23:38
dik
Nu este medic/terapeut
dik
melanomul a fost pe toracele posterior drept.irm a fost cerut pentru 1/2 inferioara cervix si pentru torace.m-am interesat peste tot si am aflat ca irm de torace nu se face ci doar de perete toracic.asa ca maine voi merge din nou la medicul care a scris trimiterea sa vedem ce e de facut sau daca sa facem un ct. nu a facut nici ecografie si nici rx pulmonar. aceasta boala a fost descoperita acm 2 saptamani
0
31-10-2013, ora 18:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles. asteptam noi vesti si informatii !
0
01-11-2013, ora 10:43
dik
Nu este medic/terapeut
dik
m fost la un alt medic oncolog care a recomandat momentan doar un rx pulmonar dar a fost destul de rezervat in privinta prezentei metastzelor(a spus ca acestea ar fi putut fi prezente inca inainte de excizia alunitei care in momentul operatiei deja sangera si isi marise volumul). tatal meu refuza orice tratament.in conditiile date cat mai are de trait si la ce sa ma astept?acum este destul de bine nu are dureri dar ma tem de ce va urma. stiu ca melanomul este destul de imprevizibil. am aflat ca intinterferonul nu se poate prescrie peste 65 ani. este adevarat?ganglionii subaxilari sunt mariti in volum.
0
01-11-2013, ora 17:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie vazut daca are sau nu metastaze, pentru ca daca are, interferonul nu mai este indicat. in conditiile existentei metastazelor, se indica chimioterapia cu dacarbazina. daca NU exista metastaze, atunci se poate recurge fie la interferon (posibil greu de tolerat, mai ales la aceasta varsta, chiar daca nu e contraindicat peste 65 de ani per se), fie si/sau la o iradiere pe zona cu eventuali ganglioni afectati, fie pur si simplu urmarire la distanta, fara tratament pana la o eventuala recidiva.
0
02-11-2013, ora 00:02
dik
Nu este medic/terapeut
dik
daca nu va face nici un trayament caci nu doreste ce ne asteapta? cat va mai trai?
0
03-11-2013, ora 10:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
la intrebarea ta nu poare raspunde decat cineva care cunoaste viitorul.
0
03-11-2013, ora 22:29
dik
Nu este medic/terapeut
dik
am reusit cu ajutorul surorii mele sa imi conving tatal ca maine sa mearga cu noi sa facem ct
0
03-11-2013, ora 22:33
dik
Nu este medic/terapeut
dik
am reusit cu ajutorul surorii mele sa imi conving tatatal ca maine sa mearga cu noi sa facem ct
va voi trimite rezultatul
0
04-11-2013, ora 01:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asteptam rezultatele !
0
06-11-2013, ora 17:59
dik
Nu este medic/terapeut
dik
rezultatul ct este acesta:ct cerebral -microlacune capsulo lenticulare bilateral si semiovale stangi.sistem ventricular simetric normal dimensionat.structurile liniei mediane in pozitie normala.ct torace-abdomen -pelvis fara formatiuninodulare pulmonare bilateral.fara adenopatii mediastinale.ficat formatiune chistica cu fi 8.5mm la nivelul segmentului 2 colecist cai biliare pancreas splina rinichi glande suprarenale fara imagini patologice.vezica urinara-perete postrrior ingrosat cu contur intern neregulat cu aspect de formatiune hiperdensa protruziva 29/15mm situate intre orificiile uretrale.prostata -microcalcifieriparamedian dreapta.fara adenopatii abdomino-pelvine.fara lichid intraperitoneal.fara leziuni osoase cu caracter de determinare secundara. concluzii; chist hepatic esential. suspiciune proces proliferativ la nivelul vezicii urinare..intrebarea mea este ; ce stadiu avem acum si ce mai putem face? cit de rapida va fi evolutia?
0
06-11-2013, ora 18:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cat de rapid va evolua ce anume ? referitor la melanom malign, nu se vede nimic pe nicaieri, lucrurile arata bine. totusi se descrie o problema in vezica urinara, o problema care poate fi cancer. chiar daca e asa, pare destul de mic, si deci probabil vindecabil, dar trebuie sa ajungeti rapid la un urolog si sa faceti cistoscopie si consult chirurgical.
0
06-11-2013, ora 18:56
dik
Nu este medic/terapeut
dik
rezultatul ct este acesta:ct cerebral -microlacune capsulo lenticulare bilateral si semiovale stangi.sistem ventricular simetric normal dimensionat.structurile liniei mediane in pozitie normala.ct torace-abdomen -pelvis fara formatiuninodulare pulmonare bilateral.fara adenopatii mediastinale.ficat formatiune chistica cu fi 8.5mm la nivelul segmentului 2 colecist cai biliare pancreas splina rinichi glande suprarenale fara imagini patologice.vezica urinara-perete postrrior ingrosat cu contur intern neregulat cu aspect de formatiune hiperdensa protruziva 29/15mm situate intre orificiile uretrale.prostata -microcalcifieriparamedian dreapta.fara adenopatii abdomino-pelvine.fara lichid intraperitoneal.fara leziuni osoase cu caracter de determinare secundara. concluzii; chist hepatic esential. suspiciune proces proliferativ la nivelul vezicii urinare..intrebarea mea este ; ce stadiu avem acum si ce mai putem face? cit de rapida va fi evolutia?
0
06-11-2013, ora 18:57
dik
Nu este medic/terapeut
dik
dar ficatul?
0
06-11-2013, ora 21:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu inteleg de ce mi-a disparut postarea anterioara. repet: ce e important este sa faceti consultul urologic si cistoscopie cu biopsie. ficatul nu pare sa aibe probleme deosebite, doar o imagine a unui chist benign.
0
07-11-2013, ora 18:29
dik
Nu este medic/terapeut
dik
dar ar putea fi acea formatiune de la vezica ometastaza a melanomului?
0
07-11-2013, ora 20:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
teoretic da, dar cred ca sansele sunt echivalente cu cele de a castiga la loto (desigur, invers, dar ma refer ca probabilitate).
0
03-01-2014, ora 07:47
dik
Nu este medic/terapeut
dik
locul de unde a fost extirpata alunita a iceput sa doara si a aparut ceva mic ca un cos de culoare inchisa.(ca o alunita) ce poate sa insemne asta ?
0
13-01-2014, ora 15:37
dik
Nu este medic/terapeut
dik
va rog d-le raul duke daca puteti sa imi raspundeti
0
14-01-2014, ora 19:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
genul acesta de intrebari preteaza la un consult medical pentru a putea raspunde. o discutie pe internet nu poate tine loc de asa ceva. cum a ramas cu restul lucrurilor pe care le aveti de facut ?
0
14-01-2014, ora 23:36
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DIK eu te sfatuiesc sa mergi cu toate actele si CT rmn tot ce ai la un medic bun care sa poata sati raspunda la aceste intrebari.
Daca poti veni in Bucuresti te pot indruma la medicul care ma operat pe mine de trei ori de cancer.
Mai poti merge si la alt medic la ghici ca sa zic asa dar o sa vezi ca doi medici o sati zica aproape acelasi lucru pt ca se tine cont de multe lucruri: varsta, localizare, organism, factori de viata, stres, alte boli ale pacientului, DUMNEZEU, SI ALTELE.
La spitalul CANTACUZINO medicul socrului meu nea zis in fata cat va trai cu tratament si cat fara tratament si ca putem incerca orice dar nui vom prelungi viata cu mai mult de 6 luni dar ca perioada de tratament nu va fi placuta.ESTE omeneste sa te gandesti daca merita sa faci tratament pt cancer daca efectele secundare merita, pt ca multe tratamente nau nici un efect.
0
02-02-2014, ora 16:21
dik
Nu este medic/terapeut
dik
acelasi lucru ni s-a spus si noua despre cum va fi cu interferonul si ca nu s-au vazut rezultate bune. nu stiu cum e mai bine de procedat de aceea va cer sfaturi voua celor care ati rtrecut sau trecetin prin astfel de situatii.
0
02-02-2014, ora 17:13
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Daca doresti transmite-mi un numar de telefon de preferat cosmote ca doar dasta am, si vorbim despre aceste lucruri, cumapare o tumora, cum se dezvolta, cum se apara, cum creeaza metastaze si unde, ce se poate face, si multe altele ca alimentatia, efectele tratamentelor.
0
24-04-2014, ora 20:47
dik
Nu este medic/terapeut
dik
as vrea sa rog Marton sa imi spui la ce spital si la ce medic ai fost caci as vrea sa vin si eu cu toate documentele medicale si sa pot sta de vorba cu acesta in privinta tatalui meu. iti multumesc.
0
24-04-2014, ora 21:19
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Apasa pe numele meu si transmite-mi un nuamr de telefon si te sun daca scriu pe forum va fi sters de administrator dar incerc si asa: spitalul PANDURI Dr. AMBERT VALENTIN si acesta este asistat de DR. IULIAN IUSTIN, sanatate maxima.
0
24-04-2014, ora 21:21
dik
Nu este medic/terapeut
dik
iti multumesc foarte mult
0
15-07-2014, ora 14:04
Valera15
Nu este medic/terapeut
Valera15
Am fost operata de-o formatiune pseudotumorala parietala care in urma rezultatului histopatologic s-a dovedit a fi melanom malign dezvoltat din nev albastru invaziv in hipoderm.Breslow 6.8mm, ClarkV, 11MITOZE pe mm2.Invazie perivasculara si perineurala, fara ulceratie sau noduli sateliti.Stadializare PT4A pnx.Rezectie integrala a tumorii.Am facut un CT cu substanta de contrast si s-a descoperit nodul pulmonar unic in segmentul Flower drept(nu s-a putut preciza daca este metastaza sau nu). Urmeaza sa facun PET/CT.
Recomandati-mi va rog un oncolog bun la IOB bucuresti care trateaza melanoame si poate mi dati o sugestie ce pasi trebuie sa urmez in acest caz.
Va multumesc si va doresc sanatate!
0
15-07-2014, ora 14:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mi se pare neplauzibil ca esti in asteptare de PET/CT si nu ai vazut inca un oncolog. Ganglioni palpabili exista ? ganglion santinela s-a practicat ?si de ce vrei neaparat la IOB ?
0
15-07-2014, ora 14:29
Valera15
Nu este medic/terapeut
Valera15
Multumesc ptr raspuns d-le Raul! Nu exista ganglioni palpabili. Nu s-a practicat ganglion santinela pentru ca au considerat ca-i chist.Mi-a spus ca nu exista nodul satelit..oare ce inseamna?M-a vazut un oncolog dar sa-mi fie iertat nu stiu ce experienta are in tratarea acestei boli.Am auzit ca la IOB ar fi cei mai buni dat fiind faptul ca au f multe cazuri de cancer.
0
15-07-2014, ora 15:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu e neaparat adevarat ca la IOB sunt oncologi mai buni ca in alte parti. in orice caz, daca oncologul a ajuns la etapa de PET/CT, inseamna ca nu e chiar lipsit de experienta. treaba cu "nodul satelit" se refera la ganglion/ganglioni. s-a facut reexcizia ? adica margini de 2 cm in jurul tumorii ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
34 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.