melanom malign

1048 comentarii 1 2 ..... 323334 35 Înainte ›
0
07-04-2014, ora 14:05
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Tumora a scazut pe o latura 0, 7cm si pe alta 2, 53cm si a mai distrus inca doua de pe plaman daca ar avea toti pacientii rezultate macar atat in trei luni de tratament este un castig, si etnobotanicele sunt plante, NATURISTE si cu toate astea se moare.
0
07-04-2014, ora 14:34
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ma bucur pt aceste rezultate ! Daca si tu personal crezi ca efectele pe care le suporti acum merita, este ok !

Referitor la afirmatia cu etnobotanicele, daca as merge pe logica asta as putea zice si eu ca te poti 'trata' cu ciuperci otravitoare in loc cianura de potasiu pentru ca primele sunt naturale pe cand a doua e de sinteza ! Deci sa fie o moarte eco macar !:))
Ai fost politist la viata matale ?!
0
07-04-2014, ora 14:50
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
nu
0
07-04-2014, ora 23:42
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
stevens continui sa ma uimesti prin felul tau de a te exprima, si nu intr-un mod placut...gen(ai fost politist la viata matale?)...ar trebui sa mergi sa joci in Stainfield, acolo poate cineva iti intelege nota asta de umor...nici eu nu sunt de acord cu chemio, cu experimentele, dar de aia respect parerea fiecaruia...si daca tot am facut referire la tine, as vrea sa stiu care e rolul tau aici pe forum, ai vreun caz de melanom in familie, ce studii ai in privinta acestui tip de tumori, tot vii cu teoriile dr Simoncelli...cu tinctura de ior, bicarbonatul, ok...am inteles, dar spune-mi si tu atunci cand o alunita deja isi schimba forma, culoarea, sunt mari sanse ca ea sa fie un melanom, cum faci tu sa pui comprese cu tinctura de iod sa dispara alunita, ea nu cade cu tot cu radacina ei, care poate ajunge pana in al5-lea strat de piele..iar la radacina acesteia ai o mitoza=4?.dispare alunita de la suprafata, iar celulele maligne pot circula libere...am citit si despre teoriile lui Simoncelli, site care scrie clar ca ii apartine, si oricum, din tot ceea ce prezinta nu m-a convins...cum nu sunt de acord cu chemio, la fel nu sunt de acord nici cu teoria lui, dar cine vrea sa o incerce este liber sa o faca!.celulele cancerigene, tineti bine minte, stagneaza, iar apoi e un factor ce le declanseaza...partea cu sistemul imunitar pentru mine pana acum e cea mai valabila teorie...oricum tumorile sunt o mare polemica, iar toate teoriile despre vindecarea lor la fel.fiecare isi alege calea, fiecare avem un destin si Dumnezeu cu noi!Doamne ajuta!
0
08-04-2014, ora 12:10
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Nu am vazut serialul Stainfield decat in foarte scurte secvente si demult, am vizionat acum ceva vreme cateva episoade din Dr. Mouse pe Melancolia Tv ! Altfel nu urmaresc seriale americane !

Eu cu ce treaba pe aici ?! Sincer pentru o utopie, vroiam sa mai scap bolnavii de sfatul apartinatorilor si pe ambii de sfatul oncologilor, dar e aproape nerealizabil ! Am impresia ca ii leaga o karma negativa pe toti acestia, altfel nu-mi explic fenomenul !

Dv. cu ce treaba pe aici ? Sunteti bolnava sau aveti pe cineva in familie ?
Altfel sunt de acord cu dvs. fiecare avem un destin, ne alegem calea si Dumnezeu cu noi !' Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor ! ' Daca mai pun umarul si apartinatorii bine intentionati se poate dobandi mai repede ! Poate e mai bine asa ! Intortocheate sunt caile Domnului !

Numai bine si multa sanatate !
0
08-04-2014, ora 15:46
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
sotul meu este bolnav de melanom, de acum 1 an si jumatate, iar eu studiez domnule melanomul, nu tumorile in general, doar melanomul, si de aceea v-am scris ca nu puteti afrma unele lucruri atunci cand nu aveti destule informatii despre aceasta forma tumorala...melanomul este cea mai agresiva forma de cancer de piele, nedescoperit la timp, acesta se raspandeste cu o viteza uimitoare, depinde de locul initial unde se afla, ce fel de crestere are, orizontala/verticala.radacina acestuia ajunge pana in al5-lea strat de piele, apoi ia drumul caii limfatice, etc, etc, etc.sunt enorm de multi factori de care depinde evolutia acestuia, iar cel mai important criteriu este sa dai peste un chirurg exceptional de bun.scoaterea unui limfonod ce rezulta mai apoi cu metastaza nu este o operatie chirurgicala oarecare, la fel cum si evidarea ganglionara, sunt chirugi care nu reusesc sa scoata toti limfonozii de pe partea interesata(ei fiind f mici, de marimea unui bob de linte), scot 4, 5, 6...12 si gata, ii analizeaza si ies negativi, iar mai apoi ne trezim cu metastaza ganglionara...de ce?pt ca nu au fost scosi toti...depinde si cum e structura omului, cu cat esti mai gras cu atat e mai greu, sunt multi factori...sotul meu nu a facut nici un fel de experiment, si daca ar fi pe viitor sa ne alegem cu o metastaza, am recurge la tratamentul lui Bella...nu iti spune nimeni ca te vindeca tratamentele naturiste, exact cum nu o fac nici chemioterapiile.ele se definesc a fi tratamente adjuvante pentru o calitate a vietii mai bune..daca e sa aleg o calitate a vietii mai bune, intre a face chemio si a face un tratament naturist, aleg naturistul.Doamne ajuta tuturor bolnavilor, fiti tari, optimisti si facetii tot ceea ce doriti in fiecare moment al vietii!
0
08-04-2014, ora 21:14
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Sotul dvs in ce stadiu este acum ? Pot sa va ofer un tratament (consilere tratament, alimentara, suplimente si religioasa inclusiv) care sa il puna in afara oricarui pericol !
0
08-04-2014, ora 23:38
Alinacristina314
Nu este medic/terapeut
Alinacristina314
Dupa un an si sapte luni de la operatie de melanom ma simt foarte bine doamne ajuta la toata lumea
0
09-04-2014, ora 02:09
me_geanina
Nu este medic/terapeut
me_geanina
Stevens dar esti medic cumva?! Sau ai cancer?!Sau pe cineva in familie ce are asa ceva?!Ca vad ca tot esti tu asa binevoitor si vrei sa ne ajuti pe noi care avem melanom malign o tumoare foarte agresiva..Mie sincer mi se pare k tot bati campii nu mai da atatea sfaturi daca nu esti de competenta!!!Noi cei care chair avem probleme de Sanatate si ne preocupam pentru viata noastra.. e greu sa mai suportam si unul ca tine ce scrie pe aici cai verzi pe pereti Te rog sa incetezi fereasca-Te Dumnezeu sa fii intr-o astfel de situatie ca nu ai mai sti de viata ta..!!!
0
09-04-2014, ora 02:15
me_geanina
Nu este medic/terapeut
me_geanina
STEVENS du-te la targ sa vinzi gogosi poate acolo merge..!!!😀😀😀
0
09-04-2014, ora 02:16
me_geanina
Nu este medic/terapeut
me_geanina
Sa iti fie rusine..!!!!
0
09-04-2014, ora 02:21
me_geanina
Nu este medic/terapeut
me_geanina
Ma Bucur foarte mult ALINACRISTINA314 ca dupa un an jumate de la operatie esti bine asa sunt si eu mai pozitiva 😊 iti doresc multa sanatate tie si tuturor sa ne auzim cu bine
0
09-04-2014, ora 13:02
Annca89
Nu este medic/terapeut
Annca89
Stevens pe mine ma amuzi teribil...se vede ca nu esti "batut in cap" dar ai un un umor sarcastic pe care nu multi il agreeaza.Trebuie, fiecare sa inteleaga ca orice persoana are dreptul de a-si exprima parerea, decizia, felul in care vrea sa.si traiasca viata, fara sa fie judecat sau sa i se impuna ceea ce vor altii de fapt sa faca. Putem cere sau oferi un sfat, o informatie, dar pana la urma decizia ne apartine daca vrem sau nu sa luam in calcul ceea ce se scrie.

Lorena cat a durat de la scoaterea limfonodului santinela pana la urm operatie (cea de scoaterea tuturor limfonozilor)?

O viata cat mai buna tuturor!
0
10-04-2014, ora 21:25
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
buna Anca...limfonodul santinela l-a facut pe 17 ianuarie, iar evidarea ganglionara pe 17 februarie...dupa ce ne-a spus rezultatul au trecut 3 saptamani pana la internare...cat despre Stevens, acum am inteles care este rolul lui pe aici, sa scoata niste bani si el pentru "consultante"...daca erai un asa bun cunoscator al melanomului si chiar te interesa soarta celor bolnavi de aici, stiai deja ce stadiu este sotul meu, oricum nu sunt eu in masura sa te judec...iar apoi cu consilierea religioasa...in primul rand trebuie sa fii tu umil pentru a putea directiona pe cineva din punct de vedere religios, ceea ce la tine lipseste...oricum te-as ruga sa nu mai dezorientezi oamenii, pentru ca mi-am dat seama ca esti total pe langa cu melanomul, si mai rau ii incurci cu iodul si bicarbonatul
0
11-04-2014, ora 00:52
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Buna dimineata fatelor vad ca sunte-ti OK si asta conteaza cel mai mult pana la urma, ieri si azi am facut treaba multa, am montat parchet laminat, am pregatit camera nepotului meu care sa nascut alaltaieri ( al 13-lea) si faptul ca lam putut ajuta pe frate mam simtit in extaz parca nam fost niciodata bolnav de nimic, na putut sa tina nimeni pasul cu mine si asta imi da puterea sa lupt in continuare atunci cand te simti util, cand ajuti cand oferi..SA NU UITATI NICIODATA CA NU SUNTETI SINGURE SI SA LUPTATI SA NU FITI NICIODATA.
0
11-04-2014, ora 15:22
Annca89
Nu este medic/terapeut
Annca89
Marton, felicitari si sa traiasca nepotelul...ma bucur tare mult si sper ca starea de optimism sa fie pentru totdeauna.Lorena multumesc pt raspuns.
Azi m.au sunat cei d la Campus bio-medico sa ma anunte ca luni trebuie s merg la spital pt operatie...mi.au zis ca o s ma tina vreo 2 zile p acolo...macar sa.mi dea drumul acasa pana de Paste :D:D


Va pup si o zi buna tuturor!! Doamne Ajuta!!
0
12-04-2014, ora 01:49
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
buna Anca, bafta pe luni, da, cam 2, 3 zile te tin in spital, hidrateaza-te bine zilele astea, bea multa apa plata, adica cei 2L pe zi indicati...in rest iti doresc liniste sufleteasca, si forta multa!trebuie sa fii puternica si sa nu te doboare nici o durere!Dumnezeu va avea grija si de tine, ai sa vezi!...domnule Marton sa va dea Dumnezeu multa putere in continuare, veselie si fie ca toti nepoteii sa aiba sanatate!.mama Alina Cristina, multa sanatate si imi face placere sa citesc postarile dvs pe forum, suntem aici cam de pe aceeasi data!Doamne ajuta tuturor si sa incercam sa fim mai buni!
0
19-04-2014, ora 18:06
Annca89
Nu este medic/terapeut
Annca89
Vreau sa va urez tuturor Paste fericit, cu multa, multa sanatate, ganduri bune si prosperitate. Macar in zilele de sarbatoare sa nu ne mai gandim la ce e rau si sa petrecem alaturi de cei dragi.

Va pup
Hristos A Inviat!!
0
22-04-2014, ora 21:45
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
Paste fericit si tie Anca!cum a decurs operatia si cum te simti?
0
23-04-2014, ora 18:22
Annca89
Nu este medic/terapeut
Annca89
Buna...totul a fost ok, spitalizarea, doctorii, operatia, doar ca inca mai am tubul de dren.Mi l.au lasat pana luni...si deja am vreo 8 zile de cand stau cu el...na, sper sa fie bine... rezultatul deja a venit si mi.au zis ca toti limfonozii sunt negativi d.p.d.v istologic. acum am programare la onocolog pe 5 mai.sa vedem ce o sa mai zica si el. La voi totul e ok?

O seara buna!!
0
24-04-2014, ora 00:22
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
ma bucur sa aud asta...sotul meu a stat 3 sapt cu drenajul, a avut ceva complicatii...dar toate trec.noi suntem bine, multumim...multa sanatate in continuare...dupa ploaie mai apare si soarele;))Doamne ajuta!
0
24-04-2014, ora 21:00
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
FELICITARI pt rezultatele bune tine-o tot asa.
Si eu am fost azi la doctor pt analize care au iesit excelent si o uimeste pe doctora pt ca nar trebui, si mia zis ca a citit de doua ori rezultatele de pana acum cand mia facut dosarul pt comisie si nui vine sa creada.
Si la comisie am aflat ca sunt fonduri asa ca avem sanse de vindecare.
SANATATE TUTUROR
0
25-04-2014, ora 21:07
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
ma bucur domnule Marton...Dumnezeu sa va ajute in continuare!
0
25-04-2014, ora 23:23
ama_lia2006
Nu este medic/terapeut
ama_lia2006
Buna seara. Sunt noua pe acest forum datorita problemei care a aparut in familia mea. Bunica mea in varsta de 69 de ani a fost diagnosticata cu Melanon malign ulcerat.acrom pt4b nimeni nu ne da sanse am vorbit cu mai multi medici din Oradea toti sunt rezervati. Ne spun ca e grav dar nimeni nu ne spune ce inseamna mai detaliat acest diagnostic. Bunica se simte foarte bine.
1
25-04-2014, ora 23:32
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
-* este adresa de yahoo ca sa va trimit cate ceva despre aceasta boala?si alte lucruri utile.ASTEPT RASPUNS dati clik pe numele meu si imi trimiteti pe privat daca doriti sau aici.

(*modificat de admin)
0
26-04-2014, ora 15:46
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Amalia cat de mare este melanomul si unde este situat ?
0
26-04-2014, ora 17:55
ama_lia2006
Nu este medic/terapeut
ama_lia2006
A fost in talpa si a fost de 7 mm s-a operat in data de 2 aprilie si acum cand au vazut rezultatele ca este malign au zis ca trebuie intervenit iar si sa mai taie
0
26-04-2014, ora 19:03
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Am inteles din alt post al dvs ca operatia supureaza ! Deci spalati bine locul operatiei cu apa oxigenata dupa care dati 2-3 pufuri de lidocaina asteptati 2 minute dupa care cu un betigas steril imbibat in tinctura de iod punctati bine tot acel loc sau daca nu cu solutie de betadina cred ca merge la fel de bine ! Faceti asta zilnic ! Daca pisca prea tare folositi xilina in loc de lidocaina !
0
26-04-2014, ora 19:21
ama_lia2006
Nu este medic/terapeut
ama_lia2006
multumesc pentru sfat am sa tin cont de el in fiecare seara curatam operatia, dar cu betatidana o sa cumparam si iod daca este mai ok.
Intrebarea mea este daca dupa acest diaconostic este indicata o a doua interventie? Chirurgul din Oradea care a operato ne-a spus ca o asteapta de urgenta pentru o a doua interventie, Oncologul doreste sa mergem la Cluj pentru a face analize mai amanuntite inainte de a interveni chirurgical a doua oara.
Lasand la o parte diagnosticul, bunica mea are 69 de ani prima interventie a fost cu anestezie totala si nu au trecut de cat trei saptamani de la ea, anul trecut a mai fost supusa unei anestezii totale - operatie de colecist,
iar acum presupun ca tot anestezie totala o sa fie este ok?
0
27-04-2014, ora 12:38
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Da, o a doua operatie este necesara, singura alternativa ar fi sa faceti o serie de 6 injectii cu solutie de bicarbonat 5 % in jurul operatiei pt a evita raspandirea in organism a melanomului ! Daca asta nu functioneaza sau nu o aplicati atunci nu exista alta cale decat o operatie mai extinsa decat cealalta !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
1048 comentarii 1 2 ..... 323334 35 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.