melanom malign

1048 comentarii 1 2 ..... 31323334 35 Înainte ›
0
25-03-2014, ora 18:17
natalia-rossi
Nu este medic/terapeut
natalia-rossi
In atentia D-nei Lorena,

Am postat mai sus id-ul de mess. Daca doriti va rog sa-mi lasati datele D-voastra de contact. Multumesc,
0
25-03-2014, ora 22:53
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
v-am adaugat in lista de messenger doamna Natalia
0
26-03-2014, ora 08:36
mari-cluj
Nu este medic/terapeut
mari-cluj
D-na Lorena, d-na Natalia, nu v-ati gandit la vaccinul pt melanom? Impotriva recidivei? Medicii din strainatate ce spun? Eu chiar sunt interesata de asta!
Tata a fost operat in 18 feb 2014 si externat in 21, cand i s-a scos tubul de dren din zona ganglionilor. In cateva zile s-a umflat locul, s-a dus la chirurg care i-a deschis putin operatia ca sa se scurga lichidul. In aprox 2 saptamani s-a inchis, iar de atunci se chinuie cu lichidul adunat in zona. Saptamana trecuta a facut CT si s-a vazut lichidul. A fost la chirurg care i-a scos 3 siringi, dar a zis sa stea asa ca sa se resoarba. Insa e incomod, dureros chiar.
Multa sanatate tuturor!
0
26-03-2014, ora 10:11
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
mi se pare un timp record sa stai 3 zile cu un drenaj, drenajul poate fi lasat si atunci cand pacientul merge acasa si este "ghidat" un familiar pentru a invata cum se schimba drenajul(furtunul si punguta) si este inlaturat atunci cand in punga se aduna in jur de 50 de grame(tatal dvs cat "lichid" dadea in 24 ore cand i-a fost inlaturat drenajul?cati ganglioni i-au fost scosi?.se spune ca nu e bine sa tot ajuti lichidul, adica sa il tot scoti cu siringa, pentru ca el atunci nu "invata" de unul singur noua lui traiectorie.insa nici nu poti sta cu el adunat mult timp, medicul chirurg tebuia sa ii repuna drenajul pentru a evita o infectie a limfei(un edem limfatic), iar medicul ce l-a operat stie bine acest lucru...eu va spun din experienta, aotul meu a fost urmarit atent, pentru a se evita acest lucru...o data inlaturat drenajul, mergeam la spital, la medicul care l-a operat sa il vada, in prima saptamana de 3 ori, iar in a2a de 2 ori,...sfatul meu este:daca locul continua sa fie umflat, sa doara inca 5, 6 zile de acum inainte, intoarceti-va la medicul chirurg care l-a operat si stati serios de vorba cu el...dupa o evidare ganglionara, se necesita o urmarire a evolutiei lichidului limfatic, adica daca isi "reia"functia...nu poate sa stea adunat mult timp intr-un loc!...despre vaccin am citit pe un forum in America, MIF se numeste ca a dat rezultate bune, bine nu are cineva de unde sa stie daca datorita vaccinului sau nu, nu a mai avut o recidiva, cati ani are tatal dvs?
0
26-03-2014, ora 10:26
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
Doamna Mari, am citit acum postarile dvs, deci, tatalui dvs i s-au scos doar 4 ganglioni, nu i s-a facut o evidare ganglionara, asa ca nu mi se mai pare un timp chiar asa record pentru inlaturarea drenajului, insa oricum data varsta tatalui dvs, 67 de ani, ar fi trebuit urmarit mai bine, pentru a se evita un edem al limfei.ganglionii scosi au rezultat toti fara metastaze, CT-ul am inteles ca l-a facut, nu a iesit nimic suspect, inseamna ca tatal dvs poate sta linistit si din punctul meu de vedere este inutil "prevederea" unei recidive, tatal dvs fiind intr-un stadiu incipient.sotul meu a avut metastaza ganglionara, este in stadiul 3C, unde sansele de o recidiva, conform studiilor este de 50 la suta.tatal dvs a fost mai norocos, deci, eu as ramane doar la un follow-up, control din 6 in 6 luni, dermatologic, CT SAU raze, ecografii.bucurati-va ca a fost descoperit la timp si ajutati-l cu durerile ce le are in urma operatiei.cautati si un bun fizioterapeut care stie ce face, pentru a lucra la drenajul de pe calea limfatica.sau satuiti-va mai atent cu medicul ce l-a operat!
0
26-03-2014, ora 15:40
mari-cluj
Nu este medic/terapeut
mari-cluj
Doamna Lorena, stiti medicul care l-a operat a siz sa stea si sa astepte (dl. conf Dindelegan). Am consultat un alt chirurg care e si oncolog, dl conf. Dan Eniu care a spus sa stea si sa astepte, asa ca stam, parca ne e jena sa mergem din nou. De aceea intrebam, oare cat dureaza si e normal ce se intampla? Are o umflatuta ca un mar mai mic, sa zic asa.
La prima postare ziceam si cum am aflat ce are la unghie, un an de zile a mers la un dermatolog care a zis ca are infectie, i-a prescris antibiotic, etc. Dupa 1 an in care tumoarea a crescut, dar noi nu am stiut ce este, desi o vedeam zilnic, a inceput sa supureze, am mers la alt dermatolog care ne-a spus ca e melanom. Dupa o saptamana era deja operat. I-a fost taiat degetul mare de la piciorul drept. Deci revolta mea asta este, am fost la medic si nu a stiut ce are. Putea fi operat in urma cu un an. Si 2 medici oncologi ne-au spus sa nu stam linistiti, din cauza ca avea melanom nodular (agresiv), Clark V, Breslow 4, 5, margine mica de rezectie (7, 5 mm). Breslow mare e cu risc mare. Tata tocmai a implinit 64 de ani, era un om activ, puternic, etc. Diagnosticul l-a cam doborat si de atunci e ft schimbat. Si-a schimbat alimentatia, ia suplimente (vit. C si cucurmina) dar 2 medici pe care i-am consultat i-au recomandat interferon. Si el vrea sa faca, asa ca vom face. Desi poate va fi greu de suportat si studiile spun ca nu vindeca, ca doar amana recidiva.
Foarte buna ideea dvs cu masajul, dar terbuie intrebat medicul. Care medic, oare? Chirurgul care ne-a operat e ft. ocupat. Mai vedem.
Multumesc pt raspuns si sanatate!
0
26-03-2014, ora 16:54
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
cautati un medic bun fizioterapeut, si daca e as in domeniu va sti sa va explice exact ce se intampla pe calea limfatica si cum il poate ajuta el pe tatal dvs.intrebati si medicul de familie daca oncologul este chiar atat de ocupat...eu am avut cu sotul meu o singura experienta in Romania, de sarbatori am fost si noi acasa si din pacate s-a ales cu o viroza respiratorie...l-am dus la spital, la urgenta pentru ca imi era teama sa nu faca o bronsita, si acolo cand incercam sa ii povestesc medicului de garda "istorialul medical"al sotului meu si i-am zis de melanom, m-a intrebat ce fel de melanom?benign sau malign?.un doctor pus la urgente, trebuie sa stie ca melanomul, prin definitie este malign...nu sunt inca bine pusi la punct in domeniul melanomului, la noi in tara, sunt putine centre care se ocupa de studiul lui...si sa stiti doamna Mari ca in spital, cat timp a fost nternat sotul meu, era in salon cu el un domn de 60 de ani, cu care tinem si acum legatura, cu un breslow 6, sotul meu cu un breslow 2..l-a efectuarea ganglionului santinela, al domnului cu breslow 6 a rezultat negativ, iar al sotului meu pozitiv.acest domn face doar control din 6 in 6 luni..eu nu vreau sa schimb decizia nimanui, dar faptul ca ganglionul santinela(in cazul tatalu dvs au fost scosi 4)nu a rezultat niciunul pozitiv e un semn de fericire si nu de ingrijorare.mi-as fi dorit sa fi fost si noi in aceeasi situatie.oricum decizia va apartine, mai ales ii apartine tatalui dvs, dar eu una nu as face interferonul...are mai mult efecte colaterale, si va rog sa il informati care sunt acestea.decat efecte pozitive!.iar inainte de toate, incercati sa rezolvati problema lichidului limfatic...daca in 7 zile dimensiunea ramane exact aceeasi sau se mareste, atunci ar fi cazul ca medicul ce l-a operat sa isi faca timp...si sa actioneze...si daca medicul lui nu are timp, mergeti la altul, dar tratati prima oara aceasta problema.tatal dvs se poate simti oricum un om norocos!
0
26-03-2014, ora 17:04
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
si orice medic ati consulta la noi, toti v-ar spune :interferon...ESTE SINGURUL aprobat de CASA DE SANATATE IN ROMANIA..experimentul cu interferon a inceput in America, acum multi ani, acolo l-au inchis, din cauza efectelor colaterale si pt ca a dovedit ca nu impiedica nici o recidiva, in Italia nu il mai recomanda medicii din acelasi motiv, iar Casa Farmaceutica ce l-a produs, a vandut tot interferonul in Romania, draga doamna Mari...indicele breslow cu cat e mai mare, cu atat creste probabilitatea unor metastaze in corp.daca a facut ganglionul santinela si CT SI e totul ok, nu vad care mai e motivul de ingrijorare.sa stea atent ce mananca, sport, gandire pozitiva, multa credinta si inainte.rezultatele obtinute ar trebui sa fie de bucurie, nu de ingrijorare si suferinta.eu am 31 de ani, sotul meu 35, nu avem copii, am pierdut sarcina la 5 luni din cauza supararii, si multe altele.insa mergem inainte...la fel cum ar trebui sa faca si tatal dvs, moralul sus si sa se bucure de viata!Doamne ajuta tuturor oamenilor, oriunde s-ar afla ei!
0
26-03-2014, ora 20:30
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
BRAVO LORENA asa trebuie sa fie starea de spirit in aceste situatii, pt ca la stres mare sistemul imunitar se scurtcircuiteaza si ia pauze si in acel moment bolile isi fac de cap.
Eu va sfatuiesc sa nu va mai stresati si chinuiti singure gandindu-va la metastaze, si folositiva energia pe vindecarea la ceea ce este in prezent, si lasati viitorul sa vina si o sa vedeti atunci cum o sa rezolvati.
MARI la fel cuma zis si LORENA poti discuta cu alte persoane care u trecut prin ceea ce trece tatal tau pt a vedea si alte abordari ale problemei, deoarece fiecare caz se comporta unicat si este normal ca medicii sa incerce anumite protocoale pana gasesc unul care are si rezultate bune.
0
27-03-2014, ora 11:00
mari-cluj
Nu este medic/terapeut
mari-cluj
Multumesc pt. raspunsuri. Asa este, stiu ca interferonul ajuta si nu prea (conform studiilor), la noi a fost totul rapid, diagnosticul, operatia, acum dosarul pt interferon, de aceea eu tot ma intreb ce sa facem. Oncologul(conf. Ciuleanu )a spus asa: scoala franceza nu ar recomanda interferon, scoala germana da, a lasat cumva la latitudinea noastra sa alegem, tata a zis ca ar face ce se poate la ora actuala si atunci a decis sa ia interferonul. O sa vedem si cum il suporta. O sa mai facem si altceva, m-a sfatuit ft bine d-na Natalia sa trimitem in strainatate lama pt o confirmare a diagnosticului si dupa aceea eventual un consult la Viena.
Pana una-alta vreau sa stiti pt. cei interesati ca exista si interferon homeopat, se produce in Italia, firma Guna si noi il vom lua oricum, medicul homeopat a spus ca ajuta chiar daca se administreaza interferon doza alpoata, ajuta inclusiv la diminuarea efectelor adverse.
Marton, eu ma gandisem sa fac tot ce pot acum, nu sa astept sa apara recidive/metastaze si sa vad atunci ce si cum. Si da, optimismul, canalizarea energiei pe vindecare, pe schimbar, ai dreptate, e o abordare foarte potrivita!
Eu cred ca orice boala e un semnal de alarma ca trebuie schimbat ceva, incepand cu alimentatia, continuand cu modul de gandire, de a reactiona (de ex sa fii mai bun, sa ierti mai mult, etc) si chiar sa devii mai credincios, mai spiritual. Cred ca fiecare gaseste ceva in viata lui care poate fi imbunatatit si apoi lucrurile se pot schimba!
Lorena, imi pare rau de perioada grea prin care ati trecut si treceti! Sincer, m-a impresionat tare pierderea sarcinii dar sa stii ca sunteti tineri si ma bucur ca sunteti optimisti! Sa va ajute si pe voi Dumnezeu sa realizati tot ce doriti!
Mai am o intrebare pt Lorena, de ce iti era teama sa nu faca bronsita? Imi spunea ieri d-na Natalia ca dansei i-au spus sa aiba mare grija la pneumonie!
0
27-03-2014, ora 11:55
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
mie imi era frica de o bronsita pentru ca sotul meu a avut mai multe episoade de bronsita si raceli netratate la plamani de cand a fost mic, care i-au lasat niste cicatrici pe plamani(in urma mai multor studii s-au dovedit a fi "cicatrici")...la inceput ne era frica sa nu fie noduli metastazici
0
27-03-2014, ora 17:23
onyx20
Nu este medic/terapeut
onyx20
Metastazele prefera creierul si plamanii iar eu am facut imediat dupa operatie bronhoscopie. Nu au vazut nimic dar am urmarit si aspectul asta. Poate de asta i-au spus sa aiba grija la pneumonie.
0
29-03-2014, ora 23:45
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
Buna seara la toata lumea.Anca ai facut TAC-ul?ai rezultatul?
0
01-04-2014, ora 12:47
Annca89
Nu este medic/terapeut
Annca89
Buna tututor...da am facut si Tc.ul si Pet.ul cu si fara mdc(de toate), rezultatul unul foarte bun :) nu s.au depistat metastaze sau alti limfonozi afectati.Cu toate acestea doctorii de aici mi.au recomandat (preventiv) sa fac o alta operatie pentru scoaterea tuturor limfonozilor de la subratul drept, deoarece riscul de recidiva este de 50%.mi.au explicat ca la examenele tc, pet, etc, se verifica grupul de celule, dar la biopsie se vede fiecare celula in parte si exista posibilitatea ca una sa fie afectata.
Astept sa ma sune pentru next surgery.


Multa sanatate si sa auzim numai de bine!!
0
01-04-2014, ora 13:13
mari-cluj
Nu este medic/terapeut
mari-cluj
Anca, e o veste foarte buna! Ma bucur ca esti in regula si iti dorim sa treci cu bine peste operatie!
0
01-04-2014, ora 19:20
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
FELICITARI ANCA pt victorie si tineo tot asa si in continuare.
SA AUZIM NUMAI DE BINE INSANATOSIRE GRABNICA DUPA OPERATIE.
0
03-04-2014, ora 13:20
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
buna Anca, TAC-ul arata daca vreun organ e afectat iar PET-ul este la nivel celular, arata daca vreo celula din corp e modificata...limfonozii nu se vad nici la Tac, nici la PET...adica si sotul meu inaintea limfonodului santinela a facut TAC, dar pt a fi siguri ca nu s-a extins boala la vreun organ, atunci fiind inutila scoaterea limfonodului santinela.evidarea ganglionara trebuie facuta atunci cand limfonodul santinela e cu metastaza si TAC-UL e negativ...ce tip de metastaza s-a gasit in limfonodul santinela?micro sau macro, de cati mm?cum era invazia?sotul meu a fost acelasi caz ca si tine, limfonodul santinela pozitiv, macrometastaza de 3 mm, fara invazie extracapsulara, iar la evidarea ganglionara, 46 de limfonozi negativi...suntem la 1 an si jumatate de la descoperirea melanomului si 1 an de cand a facut evidarea ganglionara...el face doar follow-up.la 6 luni TAC, iar la urmatoarele 6 luni PET!SI CONTROLUL DErmatologic, bineinteles, pentru mapa alunitelor...multa sanatate in continuare tuturor si Doamne ajuta!
0
03-04-2014, ora 17:05
Annca89
Nu este medic/terapeut
Annca89
Buna, rezultatul mi l.a confirmat doctorita cand am fost sa.mi scoata firele, dar nu stiu ce tip de metastaza s.a gasit...mi.a zis doar k e pozitiv, probabil cunoscandu.ma cat sunt de fricoasa si cum ma panichez din orice nu mi l.a mai dat.Nici eu nu le.am cerut pt ca dupa stau toata ziua si ma preocup numai de lucrul asta, sincer cu cat stau si citesc mai mult despre cazuri cu melanom cu atat sunt mai stresata...asa mai bine stau linistita macar un pic, merg acusi la operatie (sper s nu fie inainte de Paste :D) si dupa, in urma rezultatului de la biopsie voi vedea ce si cum...

O seara buna tuturor si Doamne ajuta!!
0
03-04-2014, ora 21:11
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
nu trebuie sa te iei dupa ce citesti pe net, fiecare caz e aparte, trebuie sa ai un psihic tare si un foarte bun chirurg...in rest, nu e totul asa negru cum pare...si eu la inceput cand m-am inscris pe acest forum am primit un mesaj in privat de la o doamna asistenta din Bucuresti, parca, care imi spunea ca sotul ei a trait 2 ani doar datorita citostaticelor, dar nu m-am speriat, stiam ca fiecare caz e aparte si conteaza foarte mult de toata procedura facuta...asa ca, nu te lua dupa nimeni, elimina daca poti salamurile, crenvustii, si dulciurile...si hidrateaza-te bine.iar pentru toti cei care se contraziceau ca nu exista o legatura intre alimentatie si prevenirea tumorii, cand am fost marti in Milano cu sotul meu pentru control, este pus acum mare pe perete un tablou cu alimentele care trebuiesc evitate sau limitate pentru prevenirea tumorilor!si este vorba despre un INSTITUT DE CERCETARE A CANCERULUI, unde mergem noi, asa ca deschide-ti o data urechile si ochii bine!
0
04-04-2014, ora 11:34
mari-cluj
Nu este medic/terapeut
mari-cluj
Lorena, mergeti la Institutul de Tumori din Milano? Am citit pe net ca este foarte renumit. Vreau sa te intreb ceva, ati avut vreo recomandare de administrare de vit D? Pentru melanom, ma refer. Am inteles ca unii medici recomanda asta.
Am mai citit pe site-ul Institutului American de Cercetare a Cancerului ca se indica vaccinul BCG pentru cresterea imunitatii in general. Stie cineva ceva legat de asta?
0
05-04-2014, ora 00:39
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
buna seara doamna Mari...da, noi mergem la Institutul National de Tumori din Milano si sunt foarte multumita de chirurgul-oncolog al sotului meu...noi stam la 200 de km de Milano, insa, cum am aflat ca sotul meu are melanom(doctorul de aici, de unde stam noi, spunandu-ne ca ar fi mai bine sa ne intoarcem in Romania, dat fiind faptul ca, dupa cum vede el rezultatul, ii da sotului meu 6 luni de viata).am si plecat in Milano la acest Institut...in fine, este o alta poveste.despre acest vaccin va pot spune ca si aici a fost folosit pentru recidivele cutanee care nu au putut fi operate, prin injectii intratumorale, insa in timp a fost abandonat acest experiment, deoarece a aparut electrochemioterapia, adica, in cazul unei recidive, localizate, doar intr-o parte a corpului(ori abdomen, ori picioare)se face aceasta "chemio", introducand niste "furtunase" in arterele interesate, adica o chemio localizata...acest vaccin BCG nu creste imunitatea, ceea ce face el este sa "demascheze" celulele tumorale, iar astfel, sistemul imunitar le poate recunoaste si poate lupta cu ele ca si cu orice alta infectie.pentru ca se stie ca celulele tumorale stagneaza pentru un timp(in unele cazuri), iar apoi ceva le declanseaza...
0
05-04-2014, ora 17:42
me_geanina
Nu este medic/terapeut
me_geanina
Buna..mari-cluj si eu merg la medic tot la Milano la Institutul European Oncologic(IEO) eu sunt in stadiul 2b daca nu ma insel acelasi cu al tatalui tau..Eu la milano am vb cu medicul meu sa particip la studiu si pentru stadiul meu este doar interferon (pe care nu il pot face deoarece am probleme cu tiroida) si care medicul mi-a spus k ma ajuta 3% deci prea putin cred k nici nu se merita sa se faca si ar mai fi vitamina D care cred ei k ajuta dar nu este nimik concret pratic iti da o fiola de vitamina D la 50 de zile sau ramai si faci doar follow-up.Si cam asta e pentru stadiu 1 si 2 alte terapii nu sunt..
0
05-04-2014, ora 17:47
me_geanina
Nu este medic/terapeut
me_geanina
Eu am tot citit pe net despre veninul de scorpion..care se gaseste in cuba voi stiti ceva despre asta?Peste o saptamana o sa merg la doctorul meu si o sa intreb..sa vedem ce spune despre asta
0
05-04-2014, ora 22:04
mari-cluj
Nu este medic/terapeut
mari-cluj
Multumesc de răspunsuri.Va rog sa-mi spuneti simplu Mari(ana), fără alte formalisme. Bun, deci altceva nu mai avem acum de făcut (stadiul 2C). Tata a început vineri interferonul. Vom vedea cum îl suporta. Vom lua si interferon homeopat, de care scriam mai sus (firma Guna). Plus regim cat mai sănătos.
Da, mă bucur ca tata are stadiul 2 si nu mai mult. Totusi, ciudat cum medicina zice: stăm si asteptam, sa vedem urmează 3 si 4? Daca da, atunci tratam. Nu acuz pe nimeni, , doar mă întreb, chiar e ok asa? Chiar asa de greu e de tratat cancerul? Chiar stăm si doar asteptam ?
Sănătate tuturor si cu Dumnezeu înainte!
0
06-04-2014, ora 01:53
me_geanina
Nu este medic/terapeut
me_geanina
Da Mari este ciudat sa stai asa sa astepti sa vezi ce se intampla din pacate nu este alta solutie..si eu de aia am fost de accord sa particip la studiu ca ma gandesc eu ca mai bine sa iau un tratament ceva decat sa stau cu mainile in san si poate boala isi face de cap intre timp..
0
06-04-2014, ora 18:34
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Cam asa procedeaza aceasta pseudo-specialitate, daca mergeti din timp fac un tratament oarecare si apoi "tin sub observatie" cazul luni sau ani intregi, iar cand apar meta-stazele spun : " A, pai acum veniti ? "

Tratamente exista, insa problema este ca pacientii si apartinatorii nu sunt in stare sa le inteleaga si sa le accepte ! Si bineinteles sa le suporte costurile, pt ca acestea nu sunt suportate de asigurari ! In schimb suferinta si moartea sunt total gratuite !
0
06-04-2014, ora 20:03
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Fetelor intelegeti un lucru foarte important: CANCERUL ESTE UNICAT LA FEL CA OAMENII, si de multe ori sa nu faci nimic este mai bine decat sa faci tratament, pt ca acetse tratamente de vindecare ale cancerului distrug celule sanatoase, sistemul imunitar, functionarea normala a organismului si uite cum AJUNGI CA IN LOC SA TRATEZI O BOALA VEI TRATA 5.
Daca ati citit postarile mele o sa observati acest aspect: intre prima si a doua tumora este o diferenta de 4ani jumate de viata normala, dupa a 6-a tumora odata cu chinio nu MAI ESTE O VIATA ATAT DE NORMALA trebuie sa iau o gramada de medicamente, sa am grija la tensiune, sa am grija la arsuri, sa am grija atunci cand sangerez, sa suport durerile uscarii pielii, sa accept umflarea fetei, sa accept albirea parului, sa accept anumite zile cand sunt constipat sau cand am diaree 2-3 zile consecutiv, sa am grija ca se apropie ora de medicament, sa am grija sa nu mai mananc dupa anumite ore, sa am grija ce mananc sa nu interactioneze, sa accept durerile din zonele intime, durerile de burta, de plamani, de genunchi, EU LE ACCEPT SI CATEODATA NICI NU LE BAG IN SEAMA EU VAD REZULTATUL dar nu toti pacientii sunt ca mine altii simt mai puternic durerea.
0
06-04-2014, ora 21:26
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Marton astea sunt 'binefacerile' chimioterapiei ! Te-ai bucurat ca ti-au scazut 5 mm tumorile insa te bucuri degeaba fiindca a scazut fix partea buna, adica reactia imuna din acele tumori iar tu te lupti acum cu imunitatea scazuta impotriva substantelor pe care le-ai luat 3 luni sau cat ai luat ! Sper ca nu mai iei citostatice sa te poti reface putin altfel nu te vad prea bine !
0
07-04-2014, ora 10:39
mari-cluj
Nu este medic/terapeut
mari-cluj
Stevens, da-mi un link(daca ai mai scris) sau fa te rog o sinteza la ce tratament recomanzi tu. Daca se poate concret pt. melanom. Multumesc!
0
07-04-2014, ora 12:27
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Uitati-va chiar pe acest subiect ca am pus inclusiv link-uri cu filmulete pt melanoame de suprafata ! La cele mari sau in adancime se face o serie de 6 injectii cu solutie de bicarbonat perfuzabil 5 % in jurul melanomului apoi 3-4 serii a cate 6 perfuzii cu aceeaiasi solutie cu cate 6-7 zile pauza intre ele ! Apoi se refac investigatiile imagistice pentru a vedea stadiul vindecarii si se reia intregul ciclu daca mai e nevoie !

Tratamentul nu este al meu ci al Dr Simoncini de la Roma si l-am supus atentiei Ministerului Sanatatii printr-o adresa oficiala !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
1048 comentarii 1 2 ..... 31323334 35 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.