melanom malign, lamurire

10-07-2008
bestdeals20
Nu este medic/terapeut
bestdeals20
Sotia mea a fost diagnosticata cu melanom malign, dupa o interventie chirurgicala pe intestin subtire unde diagnosticul era de carcinom nedeferentiat iar pe urma a fost scos chirurgical un melanom de pe brat cu o crestere radiala, grosimea maxima de 1.0(Breslow), ocupand partial dermul papilar(Clark II)insotit de o marcata reactie limfocitara si activitate mitotica.Nu se deceleaza microsatelit tumorali.StadiulpT1NxL0V0R0Mx.A facut tratament cu Dacarbazin 6 luni.Va rog sa-mi spuneti si mie ce inseamna toate aceste date, stadiul, gravitatea bolii si ce se poate face in continuare.Exista ceva tratament naturist care se poate administra pt. mentinere sau imbunatatire.Va rog sa-mi spuneti mai multe informatii nu are cine sa ma lamureasca.Va multumesc.
10 comentarii
0
10-07-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Melanomul malign este una dintre cele mai periculoase forme de cancer. Nu va bazati pe tratamente empirice!
Din fericire din datele scrise de dvs. se pare ca doamna a avut o forma incipienta/usoara care se trateaza de regula complet sub tratamentul chirurgical. Continuati sa respectati indicatiile MEDICULUI, prezentati-va regulat la controale si sunt convins ca totul va fi bine.
Multa sanatate!
P.S. scrieti-mi si mie va rog unde si cine a operat-o pe sotia dvs. Multumesc.
0
16-07-2008, ora 00:00
sanduelena
Nu este medic/terapeut
sanduelena
am avut o operatie la calcaneu adica o tumora de calcaneu fiind necesar sa imi puna o grefa de la banca de oase doctorul a vazut cand sa inceapa operatia un melanom pe piele putin mai sus si la scos facand o taietura de vreo10cm.eu nu iam dat importanta chiar daca sangera si pielea in jurul ei ma manca groaznic. trebuia sa imi dea rezultatu anatomopatologig si a zis ca il mai repeta sa mai astept10 zile.multi imi spun ca ar putea avea legatura cu calcaneu.sunt disperata.chiar asa de grav e acest melanom, ca ma tin pe antibiotic si nu inteleg de ce nu mia dat rezultatu si vrea sa il mai repete
1
13-08-2008, ora 00:00
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Pt. bestdeals20-melanomul a fost rezolvat, stadiu foarte bun, prognostic bun.Nu mai necesita tratament, numai controale periodice. Nu exista tratament naturist in aceasta boala.Ce s-a intamplat cu tumora intestinala?Ce tratament a facut si daca s-au facut teste de imunohistochimie?
0
20-10-2008, ora 20:31
dan_dan
Nu este medic/terapeut
dan_dan
Tatal meu, care are 69 de ani, a fost diagnosticat cu melanom malign de grad 3.De maine incepe sedintele de chimioterapie.Tin sa mentionez ca a fost operat la sfartul lunii august si acum i-au aparut deja 2 ganglioni.Am rugamintea sa imi dati mai multe informatii despre evolutia bolii si daca sunt sanse de ameliorare a acesteia!
0
21-06-2009, ora 15:23
ssilence
Nu este medic/terapeut
ssilence
Buna ziua.

As dori sa va cer parerea intr-o privinta, daca se poate. De aproximativ sase luni mi-a aparut o leziune pe gat, intr-un loc unde inainte nu avea nimic, nicio alunita. A crescut si pare sa aiba infectie de cateva luni. Am luat antibiotice si am folosit unguente, dar nu trece in niciun fel. Este rosie, in ultima vreme dureroasa si cu un diamentru de aproximativ 5 mm. Ar putea fi un melanom?

Cu respect, Ssilence.
0
21-06-2009, ora 19:11
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Nu pare, dar descrierea dvs. este deficitara.Melanomul se poate prezenta sub variate si inselatoare forme, diagnosticul il poate pune numai un dermatolog. Consult dermatologic va recomand si dvs., exista si alte afectiuni neplacute.Sunteti din Bucuresti?
va doresc sanatate
L. Georgescu
0
21-06-2009, ora 21:25
ssilence
Nu este medic/terapeut
ssilence
In primul rand, multumesc pentru raspuns. Da, sunt din Bucuresti. Am fost in urma cu trei luni la un consult dermatologic, mi s-au recomandat antibiotice si acel unguent. Nu au avut nicio reactie asupra leziunii, dimpotriva, s-a marit si a devenit mai dureroasa.
0
22-06-2009, ora 18:55
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Luati un bilet de trimitere de la medicul de familie pentru
CMDTA Academician Stefan Milcu -dermatologie- str. Grigore Cobalcescu nr.26, este un singur dermatolog Dr. CARMEN VASILIU; lucreaza in ture;telefon 0213111571/ 72 la centrala, dar va trebuie telefonul de la fisier, pe care nu-l stiu.Programarile se fac dupa o zi pe alta, fara probleme.
SAU
Spitalul de Dermatologie de langa Liceul Sincai - Dr. RODICA TRIFU. Nu stiu telefon si program(de obicei dimineata)
Puteti spune ca va trimis Dr. Georgescu de la oncologie.Succes. Voi pleca din tara pana la 1.07.
0
29-05-2010, ora 21:46
TEAMIHAIL
Nu este medic/terapeut
TEAMIHAIL
Va rog f. mult daca ma poate ajuta cineva cu un sfat.Este vorba despre melanom malign stadiul 3 operat in urma cu 3 ani stopat cu citostatice.Acum a recidivat si mi s-a spus ca din cauza ca alunita care mi s-a rupt nu a fost bine curatata.Am 73 de ani si mi s-a indicat o noua operatie.Ma puteti sfatui daca e bine sa fac o noua operatie ?Ma puteti indruma catre un anume medic sau spital sau clinica privata?Va multumesc.
0
10-07-2010, ora 18:10
vera81
Nu este medic/terapeut
vera81
melanom malign
sora mea a fost operata acum 3 ani de malanom malign. nu a fost necesara terapia cu citostatice. acum e bine. nu e indicat sa se expuna relungit la soare, la curenti de joasa tensiune si statiuni balneoclimaterice.
anul acesta vrem sa mergem la marea mediterana pt o saptamana. ma intrebam daca ionii din mare si reazele ultraviolet i-ar putea dauna. astept raspuns.
va multumesc

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: