Am un melanom pe gamba, de 44 de ani

11-03-2013
iolanda paulini
Nu este medic/terapeut
iolanda paulini
Am un melanom pe gamba, de 44 de ani. Initial a fost un cosulet care ma manca si pe care il scarpinam cu tocul de la pantof, pana sangera. De atunci a tot crescut - are diametrul de 1, 5 cm., aproximativ. In vara, mi-a intrat tivul rochie sub el si s-a desprins, a sangerat. Nu se observa nicio modificare, doar am uneori niste crampe in muschi, pe care le aveam de ceva vreme, inainte de incident. Medicul de familie insista sa o excizez. Sunt foarte speriata. A m fost la o doamna dermatolog care mi-a spus ca la ea ma duc doar cand vreau s-o excizez. Nu stiu unde sa merg, la ce medic, la ce cabinet, spital ( exclus privat), care sa stea de vorba cu mine, sa-mi explice riscurile. Daca ma putei ajuta cu o sugestie, va multumesc!
6 comentarii
0
11-03-2013, ora 12:50
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Sunteti sigura ca-i vorba de melanom? Nu vreau sa va speriati, dar asta-i cancer de piele...poate v-a spus sa-l scoateti pentru a nu deveni melanom. El poate fi vindecat daca este depistat si tratat in stadiile incipiente cand este localizat doar la nivelul pielii. In stadiile mai avansate, se poate raspandi sau metastaza prin sange sau limfa la alte organe sau la oase, in aceste cazuri fiind mai putin probabila vindecarea.
0
15-03-2013, ora 19:38
iolanda paulini
Nu este medic/terapeut
iolanda paulini
Am facut excizia deja. Nu stiu ce e, diagnosticul e moluscum pendulum, ce o fi aflu cand vine rezultatul anatomopatologic. A fost totul o.k., am 4 zile de la interventie, d-na doctor Olteanu (Colentina) mi-a transmis mult optimism, crede ca nu va fi nicio problema, dar sunt un pic ingrijorata ca de ieri ma supara putin, ma inteapa; sunt constienta ca e o rana, dar in primele 2 zile, nu am avut niciun disconfort. Multumecc
0
15-03-2013, ora 19:57
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Este vorba despre o mica tumora cutanata benigna...daca era melanom era foarte grav, asa nu trebuie sa va faceti griji. sanatate multa!
0
15-03-2013, ora 20:06
iolanda paulini
Nu este medic/terapeut
iolanda paulini
multumesc mult. va doresc numai bine!
0
19-03-2013, ora 12:37
iolanda paulini
Nu este medic/terapeut
iolanda paulini
sunt un pic ingrijorata de evolutia ranii. are un cerc rosu si ma gandesc ca poate fi o infectie?! schimb zilnic pansamentul steril si pun baneocin. atunci cand il schimb, observ ceva lipicios, nu este uscat. d-na doctor nu mi-a spus nimic, nu m-a mai chemat dupa interventia chirurgicala, decat peste o luna, sa iau rezultatul biopsiei. sa ma duc din proprir initiativa sa ma vada, sa iau un antibiotic? sunt intrebari pe care mi le tot pun. aveti vreo parere? multumesc
0
20-03-2013, ora 09:28
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Sotului meu i-a fost extirpata o tumoare benigna si in primele doua saptamani era foarte rosie zona, suspectand si noi o infectie. Ne-am intors la medic si ne-a asigurat ca este totul in regula. Totusi, va sfatuiesc sa mergeti inapoi la medic, pentru o evaluare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.