Diagnostic: Melanom cutanat regiunea lombara stanga

17-11-2012
StanilaMia
Nu este medic/terapeut
StanilaMia
In 2 octombrie am suferit urmatoare interventie chirurgicala : Incizie in 'Z' inghino-femurala stanga.Se evidentiaza continutul limfoganglionar si grasos al regiunii inghinale stangi si al triunghiului Scarpa in intregime, cu pastrarea prin disectie a manunchiului vasco-nervos femural.Se extirpa ganglionul Cloquet si se controleaza digital fosa obturatorie, care prezinta ganglioni palpabili. Sectionarea verticala a ligamentului inghinal drept. Prin abord extraperitoneal se evideaza ganglionii iliaci externi.
Am primit urmatorul diagnostic : Pacienta in varsta de 63 de ani, diagnosticata cu Melanom cutanat regiunea lombara stanga operata in 2008, se prezinta pentru aparitia de adenopatii inghinale si iliace stangi. S a practicat Limfadenectomie inghinala si iliaca stanga. Se recomanda tratamentul cu dacarbazina.
Examen histopatologic: Macro 1) Piesa de 19/11/3 cm 2)Piesa de 4/3/2cm 3)Piesa de 4.5/2.5/1cm
Micro 1) GGL INGHINAL STG 12 limfoganglioni dintre care 3 cu metastaze de melanom
2)GGL ILIAC EXTERN STG 6 limfoganglioni dintre care 2 cu metastaze de melanom
3)FOSA STG - 2 limfoganglioni cu metastaze de melanom
Doctorul mi a spus ca dacarbazina nu da rezultate spectaculoase la melanom... Ce alternative imi recomandati?Sa ma duc la un alt doctor pentru o a doua opinie?Ma ajuta intradevar citostaticele sau nu?
Va multumesc
5 comentarii
0
17-11-2012, ora 15:27
Negrean Gelu
Nu este medic/terapeut
Negrean Gelu
Buna, ati incercat si vitamina b17?
0
17-11-2012, ora 15:39
StanilaMia
Nu este medic/terapeut
StanilaMia
Dupa o cautare pe internet am gasit cateva articole si site uri ce par a fi "tepe" sustinand ca au leacul si doza pentru vindecare si dorind sa si vanda produsul... Ma puteti indruma spre un site legitim de unde pot afla mai mult? A incercat cineva aceast tratament? Nu am gasit nicio persoana care sa sustina ca s a vindecat.
Astept si alte pareri asupra situatiei mele si sfaturi cu ce e de facut...
0
18-11-2012, ora 00:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
http://en.wikipedia.org/wiki/Amygdalin

ce poti dori, ca informatie, mai mult decat atat ? este o substanta foarte toxica, fara niciun potential tamaduitor, in orice caz.


despre situatia ta, dpdv oncologic, treaba este in felul urmator: nu trebuie "sarit" direct la dacarbazina; cine a aruncat asa, din avion, recomandarea asta, nu are experienta in oncologie; recomandarile sunt cam de felul asta:
1. trebuie sa faci un examen CT de torace, abdomen si pelvis spre a se vedea daca mai exista urme de boala si prin alte organe (metastaze);
2. daca DA, atunci se indica un eventual tratament chimioterapic, da, inclusiv dacarbazina; daca NU (adica daca nu mai exista nici urma de boala vizibila), atunci se indica sa faci o iradiere "complementara" pe zonele de unde s-au scos ganglionii.

vezi, te rog, un oncolog deci, cat mai repede !
0
18-11-2012, ora 10:12
StanilaMia
Nu este medic/terapeut
StanilaMia
Multumesc mult pentru raspuns si sfaturi!
Operatia mi s a infectat cu stafilococus epidermidis si este in curs de vindecare... Chirurgul a spus ca ma va coase cand din operatie curge timp de 3 zile sub 10 ml limfa si pana atunci nu pot face niciun tratament. Pot face examenul ct cu aceasta infectie?Dar un oncolog are rost consult in aceasta situatie? Deasemenea o sa va rog sa mi recomandati un oncolog bun din tara.
Multumesc anticipat
0
18-11-2012, ora 16:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pentru lucrurile pe care le-am recomandat, desigur ca nu e nicio graba; se poate astepta chiar si cateva saptamani, minim 2 dupa o vindecare completa; CT de torace, abdomen si chiar pelvis poti sa faci oricand, dar nici cu asta nu e graba; pentru zona unde ai fost operata nu cred ca poti face CT sau altceva inainte de vindecarea chirurgicala.
despre un "oncolog bun din tara"... nu am nicio recomandare de facut. orice alegere este valabila, pentru ca in oncologie lucrurile sunt destul de standard. conteaza mai mult accesul la tratamente si investigatii decat numele unei persoane, dupa parerea mea.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: