am foarte multe semne pe spate.. melanom?

20-02-2007
brigi
Nu este medic/terapeut
brigi
as avea cateva intrebari. am foarte multe semne de mama pe spate, si se pare ca una sa facut f urata, am fost la un medic f bun din oradea, si dupa ce ma plimbat de tri ori sa ma vada, a zis cai f urata, nu mai stiu care era f initiala, dar acuma arata ciudat.am fost trimisa la spitalul de oncologie cluj, dr dan enie, unde tre sa fiu luni dimineata, pt extirpare si histologie. as dori sa stiu ce se poate intampla in cel mai rau caz, am 22 ani, si daca ii adevarat ca cancerigen sau cum ii, a zis cai suspect, nu ma pricep, ce se intampla cu mine, se face tratament sau ce se va intampla?daca nui cancerigen la fel, o sa trebuiasca sa fac tratament? va rog sami raspundeti cat mai curand, sa stiu la ce sa ma astept luni. am inteles ca o sa trebuiasca sa astept mai multe zile dupa rezultat.cum o sa fie?
5 comentarii
0
20-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In primul rand este bine ca ai ajuns unde trebuie! Primul pas este extirparea, apoi, in functie de examenul anatomopatologic, medicul curant iti va recomanda tratamentul. Daca leziunea este benigna, atunci nu trebuie sa mai faci nimic. Daca este maligna, vei fi sfatuit sa urmezi un protocol terapeutic. Eu zic sa ai incredere in medicii de la oncologie din Cluj!
0
20-02-2007, ora 00:00
brigi
Nu este medic/terapeut
brigi
multumesc, numai ca mi-era frica, ca habar nu am despre cei vb si mau luat asa ca din oala, oricum, o sa va tin la curent, si sper sa fie bine
0
20-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Chiar te rog sa ma tii la curent!
0
06-03-2007, ora 00:00
brigi
Nu este medic/terapeut
brigi
am scapat de operatie, mi s-a scos si un ganglion, dupa limfoscintigrafie, cred ca asa ii zice, si si semnul, am inteles ca afost destul de urat semnul, dar clar ii ca ii cam de 10 cm taietura pe spate.nu prea am inteles d c a trebuit scos si ganglionu.si am inteles ca in functie de rezultat, care o sal am pe 19 o sa incep tratamentu. intrebarea mea este ca se intampla daca rezultatul arata ca ii malign, sau ce o sa aflu?nu stiu la ce tre sa ma astept.ce tratament se face in cazuri de genul?va rog sami mai raspundeti cas cam confuza si nu stiu la ce tre sa ma astept. va multumesc mult
0
07-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie in primul rand sa se vada daca ce s-a scos este malign sau nu. Daca este, in functie de stadiul in care se afla boala, se face un anumit protocol terapeutic, iar detaliile privind evolutia acesteia trebuie sa le primesti de la medicul curant.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • Crema cu FPS 30 poate amâna debutul melanomului
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Paradoxul utilizării cremelor solare
  •