medicatie

19-01-2011
alina23mai
Nu este medic/terapeut
alina23mai
Cum se administreaza fierul? Dizolvat sau picaturi cu lingurita? Eu ii dau 10 pic. pe zi. I le dau o data sau impartite de 2 ori pe zi?
4 comentarii
0
19-01-2011, ora 14:01
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Exact cum a recomandat medicul!!! Poti intreba farmacistul, mai degraba. Atentie, fierul in cantitati mari este foarte toxic, poate avea efecte foarte grave! Nu risca administrare daca nu esti sigura.
0
19-01-2011, ora 17:40
mihaelacicu
Nu este medic/terapeut
mihaelacicu
Buna! Si eu am un baietel de 7 luni si ii dau fier.Doctorul mi-a zis sa i-l dau dizolvat in pireul de fructe.Avand in vedere faptul ca are 7 kg. ii dau 7 pic. la masa de la 10.Sanatate si numai bine!
0
20-01-2011, ora 16:10
alina23mai
Nu este medic/terapeut
alina23mai
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Baietelul meu are 4 luni si ii dau 10 pic. dar am uitat sa intreb cum sa i le dau. Pana acum i le-am dizolvat in putin ceai sau apa fiarta, toate o data, dar am vorbit de curand cu o prietena si mi-a spus ca ea ii da fetitei ei de 1 an 5 picaturi dimineata si 5 seara, cu lingurita, nedizolvat cu nimic, si asta m-a pus pe ganduri...Multa sanatate si voua! :)
0
07-03-2011, ora 15:52
deea23_
Nu este medic/terapeut
deea23_
apropo de pic de fier. eu i le-am dat baiatului in ceai ca era mai usor dar poti si in apa sau piure de fructe :_ poop
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fierul induce apariția insuficienței cardiace cronice la jumătate dintre persoanele ce suferă un atac de cord
  • Studiu: răspunsul neuronilor la acumulările excesive de fier, detaliat de cercetători
  •