medicatie - osteoporoza (osseor vs. bonviva)

01-05-2008
corneliaz03
Nu este medic/terapeut
corneliaz03
Ma numesc Cornelia si am 58 de ani. La 37 de ani am avut o operatie - histerectomie totala cu anexectomie bilaterala. Nu am putut sa fac tratamente cu hormoni, as fi putut sa iau calciu dar nu mi-am dat seama. Anul trecut am fost diagnosticata cu osteoporoza. Am luat Osseor timp de un an. Am facut DXA si valorile au crescut putin, motiv pentru care medicul mi a prescris Bonviva. Eu as vrea sa stiu daca este recomandabil sa iau Bonviva, avand in vedere ca acum fac tratament cu Ibutin pentru iritatie intestinala.
Multumesc.
6 comentarii
0
06-05-2008, ora 00:00
Dr.Simion
Identitate neconfirmată
Dr.Simion
Stimata doamna Cornelia,
Pentru osteoporoza secundara de care suferiti (ar fi fost interesant de precizat valoarea scorului T si Z obtinut in urma examenlor DEXA), ambele tratamente sunt recomandate, de regula se alege cea cu efecte secundare minime relativ la problemele pe care le mai aveti (colonul iritabil). Desi nu are printre contraindicatiile uzuale colonul iritabil, ibandronatul (bonviva) poate da reacti de tip digestiv, accelerarea tranzitului de exemplu) iar modul de administrare poate fi, in cazul dumneavoastra mai greu de tolerat. Faptul ca valorile indicelui T nu au crescut decit putin nu este neaparat concludent, indicele de ineficienta fiind teste de depistare a markerilor de resorbtie osoasa care sa arate daca aceasta este redusa sau nu)
0
07-05-2008, ora 00:00
corneliaz03
Nu este medic/terapeut
corneliaz03
Stimata doamna dr. Simion,

Va multumesc mult pentru raspuns.

Includ mai jos valorile scorurilor T si Z (cifrele totale), de la examenele dexa de anul trecut si din acest an, in speranta ca aceste date va pot da o imagine mai completa a starii mele:

2007 _coloana _ Z Score: -1.15 (-13%)_ T score: -2.37 (-24%)
2008 _ coloana _ Z Score: -1.6 (-20%)_ T score: -2.6 (-29%)

2007 _ sold_ Z Score: -0.76 (-10%)_ T score: -1.64 (-19%)
2008 _ sold_ Z Score: -1.2 (-16%)_ T score: -1.9 (-23%)

Apreciez in mod deosebit daca puteti sa imi impartasiti parerea dvs tinand cont de aceste valori.

Cu stima,

Cornelia Z.
0
25-11-2009, ora 13:06
lelia1952
Nu este medic/terapeut
lelia1952
Am 57 de ani, am facut DEXA, rezultat -2, 5, tratament cu fosavence, am avut reactii adverse( dureri mari articulare si musculare), mi s-a schimbat tratamentul cu bonviva, am citit despre el, are cam aceleasi reactii adverse cu fosavence, inca nu am inceput tratamentul, mi-e frica, imi poate spune cineva ce sa fac?
0
15-02-2010, ora 09:45
jomo
Nu este medic/terapeut
jomo
Am 23 ani, am facut acum o luna o operatie de ruptura de femur si medicul mi-a recomandat Osseor pt 45 zile.
Credeti ca e indicat ? observ ca e folosit pentru persoanele in varsta si cu osteoporoza.
ce efecte secundare credeti ca pot aparea?
0
15-02-2010, ora 15:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In general tratamentul prescris trebuie respectat.
Eu personal nu am prescris niciodata la tineri de varsta D-voastra asemenea gen de medicamente. Consolidarea fracturii depinde 99% de modalitatea de osteosinteza si de tratamentul de recuperare post-operator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-08-2013, ora 20:23
M_Sorin
Nu este medic/terapeut
M_Sorin
Am 38 de ani, 1, 92 m si 70 kg. In urma durerilor articulare dupa multe investigatii mi s-a descoperit osteoporoza la coloana scorul Z cel mai grav -3(am inteles ca la varsta mea se ia in considerare scorul Z), scorul T este -3, 2. Am facut 1 an tratament cu oSSEor si vit D3 si Ca. Scorul s-a inrautatit putin. Am facut apoi tratament homeopat, am luat calcareea fluorica 30 CH granule si coacaz negru, vita de vie si jneapan. Unele scoruri s-au imbunatatit cu cca. 0, 2 altele s-au inrautatit putin, daca pun in balanta s-a imbunatatit foarte putin. Deci astazi scorul Z cel mai slab este -3, iar scorul T cel mai slab este -3, 2. am descoperit clinica Laurus Medical care trateaza cu rezonanta magnetica, unde am discutat si mi s-a spus ca sunt sanse sa se vindece osteoporoza. Intrebarea mea este daca are rezultat tratamentul cu rezonnanta magnetica. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteoporoza
  • S-a descoperit gena care încetinește scăderea densității osoase
  • Un nou posibil tratament pentru osteoporoză
  • Alimentele pe bază de soia ar putea proteja femeile la menopauză de osteoporoză
  • Expunerea constantă la lumină artificială ne poate afecta sănătatea
  • Terapia hormonală post-menopauză îmbunătățește sănătatea oaselor
  • Factori de risc pentru osteoporoză
  • Viața după histerectomie
  • Ovarectomia - păstrăm sau nu ovarele la histerectomie?
  •