medicamentul BONVIVA in osteopenie

07-04-2008
croitoru melania
Nu este medic/terapeut
croitoru melania
Mama mea are osteopenie adica scorul T - 1, 80 iar la vertebrele coloanei L3 si L4 are osteoporoza cu scor T-2 si respectiv T-3. I s-a prescris de catre un medic endocrinolog BONVIVA (bifosfonat). Nu cumva este prea puternic tratamentul, tinand cont de faptul ca nu are osteoporoza decat la cele 2 vertebre? Este bine sa ia acest medicament ?
7 comentarii
0
15-04-2008, ora 00:00
danamyh
Identitate neconfirmată
danamyh
Metoda prin care s-a stabilit diagnosticul de osteoporoza este DXA .Determinarea masei osoase la acest nivel , in urma a numeroase studii, reflecta de fapt ce se intampla la nivelul intregului schelet osos.Atitudinea terapeutica a fost corecta si nu exista termenul de medicatie antiostoporotica prea puternica.BONVIVA este din clasa bisfosfonatilor si are o complianta crescuta datorita faptului ca se administreaza o data pe luna.Tratamentul se da in functie si de alti factori de risc (varsta, antecedentefamiliale sau personale de fractura osteoporotica, de boli asociate sau tratamente in curs)si are drept scop imbunatatirea sau cel putin stoparea reducerii BMD(DENSITATE MINERALA OSOASA) si ceea ce este foarte important reducerea riscului de fractura osteoporotica(vertebrale, de sold, de pumn)cu o morbiditate ridicata.
0
09-07-2008, ora 00:00
VIZITIU CARMEN
Nu este medic/terapeut
VIZITIU CARMEN
In urma rezultatului DXA=1, 6 sorei mele i s-a prescris medicamentul BONVIVA. Dupa a doua administrare a acestui medicament are (de 3 zile )dureri musculare iar pe langa durerea sternului si umflarea acestei zone,. Ieri a fost la 2 medic i- unul i-a spus ca are sindrom TIETZE iar altul a diagnosticat-o cu anghina pectorala..Rezultatele Analizelor de ieri sunt:VSH=37, CRPLX-5, 5, iar ASLO=448. Astazi un alt medic i-a facut MOLDAMIN. dar acuza dureri in ceafa, gat si stern.Va rog sa-mi spuneti ce e de facut>
0
07-03-2010, ora 21:46
pufy
Nu este medic/terapeut
pufy
am 32 ani, de la varsta de 9 ani sunt diagnosticata cu poliartrita reumatoida, acum sunt in stadiul 2, in toti acesti ani boala a evoluat ca la carte si datorita cortizonului am osteoporoza cu risc de fractura la sold si coloana.la ultimul control la medic mi s-a recomandat fosamax, insa in vara anului 2009 o coasta sa fisurat si doctorita de spitalul de urgrenta mi-a recomandat bonviva.sunt pe tratament cu metrotrexat pastile si sulfasalazina, la dureri movalis care in alti ani ma ajuta foarte mult in pusee dar din pacate acum nu ii mai simt efectul.tin sa va spun ca de cind am aceasta boala sunt foarte slaba am 1.65 si 42 kg. nu am pofta de mincare si datorita acestui fapt sunt tot timpul obosita fara putere cu dese depresii.doresc sa stiu daca pot lua bonviva.va multumesc
0
07-03-2010, ora 22:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Va raspund punctual:
- este esential de mentinut tratamentul cauzal cu Metothrexat, asa cum faceti deja;
- trebuie sa evitati cat mai mult tratamentul cortizonic, care are efectul pe care deja il resimtiti;
- in privinta osteoporozei, cel mai bun remediu este constituit dintr-o alimentatie echilibrata (aveti cel putin 15 kg in minus fata de normal) si un regim de viata cu miscare suficienta. Oricate medicamente impotriva osteoporozei veti lua, fara un regim de miscare cvasinormal nu veti remedia problema osteoporozei.
- trebuie sa intelegeti necesitatea unui regim alimentar adecvat, care sa va readuca la greutatea normala.
Tineti-ne la curent cu evolutia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-03-2010, ora 22:42
pufy
Nu este medic/terapeut
pufy
domnule doctor, va multumesc pentru sfatul oferit.
ce fel de regim alimentar ar trebui sa am ptr. a ajunge la greutatea normala?
0
15-03-2010, ora 23:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
este foartre simplu:
- exclus paste, paine, cartofi, fasole
- exclus cu desavarsire orice dulciuri
- exclus fructe dulci, miere
- predominant proteine (carne, lapte, branza slaba).
- in general, fata de ceea ce mancat acum, va trebui sa mancati maximum 1/3-1/2 cantitativ
- sa fractionati cantitatea zilnica in 5-6 mese mai mici, iar dupa 18.00 seara nu mancati nimic.
Este extrem de simplu si nu necesita cine stie ce regimuri sofisticate.
Tineti-ne la curent cu evolutia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-05-2011, ora 18:36
nelutza
Nu este medic/terapeut
nelutza
sotul meu este diagnosticat cu mielom multiplu.a facut cure cu dexametazona si velcade, acestea in decurs de 6luni.Odata cu acestea a facut si zometa, am mers si a facut testul dexa care a indicat osteoporoza cu t=3, 403, tasari lombare si afectat colul femural bilateral.medicul endocrinolog i-a prescris bonviva+alpha d3.nu stiu ce sa facem, sa inceapa tratamentul sau nu pentru ca medicul nostru a spus ca nu stie daca bonviva este compatibil cu ceeace a facut el. va rog ajutati-ne!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit gena care încetinește scăderea densității osoase
  • Un nou posibil tratament pentru osteoporoză
  • Alimentele pe bază de soia ar putea proteja femeile la menopauză de osteoporoză
  • Expunerea constantă la lumină artificială ne poate afecta sănătatea
  • Terapia hormonală post-menopauză îmbunătățește sănătatea oaselor
  • Factori de risc pentru osteoporoză
  •