medicamente inceput de sarcina

15-02-2012
smariana
Nu este medic/terapeut
smariana
Buna ziua! Sunt insarcinata in 14 saptamani, toate sunt ok pana acum, insa am o mare teama, la cateva zile dupa ovulatie (3-4 zile) am luat o pastila de carbamazepina 200 mg, 1 pastila milgamma, 1 pastila gabagamma, plus fasconal si algocalmin, toate in aceeasi zi. Apoi am luat o saptamana amoxicilina, tot pentru masea.
M-am tratat de o nevralgie faciala foarte dureroasa si nu stiam ca voi ramane insarcinata. Credeti ca a fost afectat bb?
Va multumesc!
24 comentarii
1
15-02-2012, ora 16:45
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
În mod cert copilul nu a fost afectat. Medicamentele care acţionează în perioada atât de timpurie a sarcinii nu produc malformaţii.
0
15-02-2012, ora 17:01
smariana
Nu este medic/terapeut
smariana
Imi era teama pentru acele antiepilptice:carbamazepina 200 si gabagamma 100, care am inteles ca dau malformatii ale tubului neural.Va multumesc din suflet, domnule doctor, va tin la curent cu evolutia sarcinii.
0
16-03-2012, ora 13:35
cristina drg.
Nu este medic/terapeut
cristina drg.
tratamentul cu cervugid ovule poate afecta in vreun fel sau altul fatul in primele 3-4 sapt de sarcina??va rog din suflet sa nu ma ocoliti...n am stiut ca se intampla sa raman si am urmat acest tratament timp de 10 zile:(
0
16-03-2012, ora 14:39
cristeaanamaria
Nu este medic/terapeut
cristeaanamaria
Buna ziua,
as avea si eu o nelamurire, disperare mai exact. Am luat antibiotice si nu stiam ca sunt insarcinata. Inainte sa le iau, am facut 2 teste de sarcina si ambele mi au iesit negativ. Am luat 3 zile de zinnat ( nu a avut efect ) si 4 de augumentin, prednison 3 zile si nurofen la nevoie ptr febra ( varia intre 37.5 - 38). Am facut laringita, nu puteam sa vorbesc deloc.
Insa, in urma cu doua zile am facut din nou un test de sarcina ptr ca mi a intarziat menstruatia cu 13 zile, acesta a iesit pozitiv, insa am pus intarzierea pe seama medicamentelor, i !! Sunt disperata. Ieri am fost la medic si mi a spus ca am o sarcina de 6 sapatamani, insa nu are logica. Ultima menstruatie am avut o la data de 1 februarie, am avut contact sexual incepand cu data de 10 februarie pana prin 20 ! Am luat antibiotic la sfarsitul lui februarie inceputul lui martie, pana in 4 mai exact. Medicul ginec. mi a dat sa iau utrogestan 10 zile, 2 /zi + 1 seara, intravaginal ptr fixare sarcinii !! Am dureri pe sub burta, ca durerile menstruale, un disconfort, fara scurgeri schimbate la culoare sau miros. Nu mi a dat prea multe informatii despre ce urmari poate sa aiba medicamentele asupra sarcina, iar faptul ca am aflat ca sunt insarcinata in 6 saptamani m-a socat !! Mi a spus doar ca nu e teratogen, si atat, dar sa vedem daca sarcina se dezvolta sau se opreste din evolutie !
Va rog, imi puteti spune ce efect ar putea avea asupra sarcinii medicatia scisa mai sus ?? Marti o sa merg la un alt consult, la cluj, dar pana atunci cred ca o sa disper.

Va multumesc ptr un raspuns prompt.
Ana
1
16-03-2012, ora 19:45
smariana
Nu este medic/terapeut
smariana
Linisteste-te, eu cred ca bb nu a fost afectat(citeste prospectele medicamentelor-in primele 2 saptamani de la conceptie, sarcina functioneaza dupa principiul totul sau nimic, ori suferi un avort spontan, ori bb nu este afectat), am citit si rascolit mult internetul si iata ce am aflat, sper sa te ajute:
Folosirea medicamentelor in timpul sarcinii
Atentie, aproape orice medicament luat in timpul sarcinii trece prin placenta putand influenta copilul. Daca femeia este insarcinata sau intentioneaza sa ramana gravida se recomanda sa nu ia nici un medicament decat daca este aprobat special de medic pentru sarcina.
Perioada de sarcina cea mai importanta: primele 3 luni
Perioada cea mai periculoasa de a lua medicamenet este in primele 3 luni de sarcina cand fatul este cel mai vulnerabil la leziuni.
Pentru a evita medicamentele este bine ca femeia insarcinata sa previna aparitia unor boli, scazand expunerea la boli infectioase si poluanti, printr-o alimentatie sanatoasa.

Ce traverseaza placenta si cand?
Substantele care traverseaza placenta si determina anomalii fetale se numesc teratogene.
Trebuie sa stii ca exista o susceptibilitate la actiunea agentilor teratogeni (anumite medicamente, droguri, radiatii ionizante, unele infectii etc.). In primele doua saptamani de sarcina( faza de pre-organogeneza) se pare ca embrionul este rezistent la actiunea factorilor teratogeni, insa expunerea semnificativa poate fi letala. Intre saptamanile trei si opt de sarcina( 5-10 de amenoree) se situeaza perioada de maxima susceptibilitate la actiunea agentilor teratogeni, intrucat acum se formeaza organele vitale (organo-geneza).
Acum se produc majoritatea malformatiilor fetale (desi mai putin de 1% dintre malformatiile congenitale se datoreaza medicamentelor cu efect teratogen).
Intre noua si 38 de saptamani, fatul este mult mai putin vulnerabil la factorii teratogeni, in aceasta perioada aparand in general defecte minore.
Unele medicamente reprezinta un risc pentru sarcina numai daca sunt luate intr-un anumit stadiu al sarcinii, mai ales in primul trimestru, cand se formeaza embrionul. Alte medicamente fac rau atunci cand sunt administrate spre sfarsitul sarcinii, fie pentru ca interfereaza cu travaliul, fie ca afecteaza sanatatea bebelusului dupa ce se naste (de exemplu, prin aparitia unor probleme de respiratie). IN CONCLUZIE:in primele 2 saptamani de la fecundarea ovulului, nu exista risc, deoarece placenta nu este formata si bb nu comunica inca cu mama prin intermediul vaselor de sange.
Sa auzim de bine! Ai incredere in Dumnezeu, El este ajutorul problemelor noastre! vei face dublu test, apoi triplu test, ecografie morfofetala la 22 sapt., te rog nu renunta la bb!





sus
0
26-03-2012, ora 20:17
niced
Nu este medic/terapeut
niced
buna seara.am si eu nevoie de o parere daca ma puteti ajuta.sunt in saptamana a 7 a de sarcina si intr o seara am luat un ketonal pentru durere de masea.credeti ca va afecta bb?am nevoie de un raspuns.multumesc
0
27-03-2012, ora 17:15
smariana
Nu este medic/terapeut
smariana
O singura pastila de ketonal nu va avea efect negativ, mai ales ca nu da malformatii in sarcina. Mie doctorul ginecolog mi-a recomandat pentru durere ALGOCALMINUL.
0
27-03-2012, ora 21:31
niced
Nu este medic/terapeut
niced
multumesc mult smariana.sper sa nu fie vreo problema.bafta si tie in continuare
0
11-07-2012, ora 15:03
danielaelenat
Nu este medic/terapeut
danielaelenat
Buna ziua, in speranta ca cineva citeste postarea mea, vreau sa cer o parere asupra problemei cu care ma confrunt.In perioada 17-23 iunie am fost in concediu la mare si ca de ficare data in ultimii 2 ani m-am intors cu aceleasi simtome si scurgeri si anume candida(cred eu).Partea buna sau proasta ca nu stiu cum sa-i zic este ca din imposibilitatea de a ajunge foarte curand la doctor, am decis sa-mi iau 12 ovule de cervugid, stiind ca aceste ovule mi le-a prescris medicul mai tot timpul.TIN SA MENTIONEX CA ULTIMA MENSTRA AM AVUT-O INCEPAND CU DATA DE 8 IUNIE, SI DUPA CALCULELE MELE PE 6 IULIE AR FI TREBUIT SA-MI VINA, insa nici un semn deocamdata, chiar daca de 2 saptamani ma dor sanii ingrozitor! Intrebarea mea este:se poate sa fie vorba de o sarcina si in cazul asta trebuie sa fac intrerupere datorita cervugidului?Am citit pe prospect si scrie ca nu se administreaza in perioada sarcinii, va rog mult, daca se poate sa-mi raspunda cineva!Multumesc frumos.
0
19-07-2012, ora 00:20
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
danielaelenat. acum se poate afla daca esti insarcinata cu test de sarcina. eu am aflat ca sunt insarcinata la 2 saptamani de intarziere a menstruatiei, si knd am fost la echografie, mi'a zis ca sunt in 6 saptamani de sarcina. acum, in saptamana 10, am facut si eu o candidoza, cica este destul de frecventa ins arcina, daaaaaaar, daca faci testul si esti insarcinata, cel mai indicat stiu ca era medacter crema vaginala, asta iau eu acum, aceea cu dispozitiv de aplicare intravaginal, de 2 ori pe zi, 7-8 zile. dar daca ai inceput cu cervugid, continua cu el zic eu... si eu cand am ramas, la ovulatie am inceput sa am dureri de sani k in perioada premenstruala, care la data cand trebuia sa imi vina s'au accentuat si mi s'au marit sanii in volum, si la 2 saptamani de lipsa a menstruatiei, testul a fost pozitiv. fa'ti cat mai repede un tst ca sa fii sigura, eu am folosit Sure check.
0
08-04-2013, ora 16:03
anamariax21
Nu este medic/terapeut
anamariax21
buna ziua
sunt insarcinata in 7 saptamani (calculate de la ultima menstruatie) si am luat fasconal in primele 6 saptamani nestiind ca sunt insarcinata deoarece este sg pastila cu care imi trec durerile de cap.nu imi amintesc cate pastile am luat sa tot fie de la o pastila la vreo 5, 6.exista riscuri pt fat? pot aparea malformatii?
0
28-04-2013, ora 10:58
alexya4s
Nu este medic/terapeut
alexya4s
buna ziua e ok daca in timpul ovulatiei am scos o masea in prealabil am avut si o anestezie. am luat augmentin..ketonal de durere..adika e posibil sa dauneze viitorului copil in cazul in care as ramane insarcinata ms
0
02-07-2013, ora 14:31
ioanabia
Nu este medic/terapeut
ioanabia
Buna, am fost la ecograf cand nu aveam inca 9 saptamani si ginecologul a zis ca nu se vede embrionul ca e sarcina fara ou.La 9 saptamani l-a vazut dar a zis ca embrionul are doar 6 saptamani, ca nu e suficient dezvoltat!Ce ar trebui sa inteleg din asta ca e o problema ca nu se dezvolta si trebuie sa imi faca chiuretaj sau ca se dezvolta mai greu si ca e bine.asrept un raspuns cat se poate de repede.Va multumesc!

O zi buna!
0
29-11-2013, ora 16:50
visanoiudaniela2
Nu este medic/terapeut
visanoiudaniela2
sunt in 11 saptamani si am o infectie urinara cu ecoli 80.000 iar medicul d efamilie si cel ginecolog miau prescris zinnat de 500 mg 1 la 12 ore
mau asigurat ca nu sunt probleme sa afecteze fatul dar totusi imi este teama
as vrea si alte pareri dar si al unui alt medic
multumesc
0
30-11-2013, ora 09:10
MIha222
Nu este medic/terapeut
MIha222
Bunaziua !Sunt insarcinata in 9 saptamani si la analiza de urina mi-a iesit infectie urinara cu klebsiella, iar medicul ginecolog mi-a recomandat augmentin 1 /12 ore, tratament care inca nu l-am inceput.dupa care am repetat la cateva zile urocultura la alt laborator si a iesit Enterobacter spp. Va rog as dori un sfat, nu prea as vrea sa iau antibiotic sa nu afecteze bebe.nu stiu ce sa fac
multumesc
0
30-11-2013, ora 17:24
visanoiudaniela2
Nu este medic/terapeut
visanoiudaniela2
bun, dar in aceasta situatie ce as putea sa fac. nu am avut decat intro zi usturimi iar acum am doar o apasare sub burta, si ma doare in dreptul ovarelor pina spre in sus si urunez foarte des. noaptea de xemplu de vreo 7 -8 ori si ziua mai de multe ori. eu cred mai repede ca este si o raceala deoarece acum 2 luni mia fost foarte rece la picioare, ca iarna mia degerat.
multumesc.

ps. saptamana viitoare iau rezultatul altei analize de urocultura, am zis sa mai verfific si la alt laborator. o sa mai intru si atiunci si o sa va spun cum mia iesit analiza.
0
18-12-2013, ora 19:27
adi86
Nu este medic/terapeut
adi86
buna-seara:-)am o intrebare sunt insarcinata azi am intrat in cinci saptamani si din cauza unei indigestii cumplite am luat doua capsule de loperamid?poate afecta bebelusul?multumesc mult:-)seara placuta
0
09-10-2014, ora 12:13
daliana29
Nu este medic/terapeut
daliana29
Buna, sunt insarcinata in 7 saptamani, si am fost diagnosticata cu amigdalita acuta, si mi s-a dat amoxicilina de 500, 3/zi, dar iau cate 2, ginecologul mi-a permis, poate afecta fatul? Si daca l-ar afecta cand mi-as putea da seama, multumesc
0
27-02-2017, ora 21:24
CarolinaYanis
Nu este medic/terapeut
CarolinaYanis
Buna ziua, mi-a intarziat menstruatia 3 zile, imi doresc o minune in burtica mea din tot sufletul dar am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Nu e asta problema, pot sa mai am rabdare si stiu ca o intarziere de 3 zile e normala. Problema e ca in ultima perioada am avut mici probleme de familie si nu puteam sa dorm asa ca am luat imovane cam 2 sapt in fiecare seara. Daca sunt insarcinata, e posibil ca aceste medicamente sa afecteze sarcina? Bineinteles ca nu o sa mai iau dar as vrea sa stiu daca as fi insarcinata, aceste medicamente l-ar fi putut afecta pe bebe? Va rog din suflet sa imi raspundeti
1
28-02-2017, ora 14:53
Dr. Claudia G.
Medicina generala
Dr. Claudia G.
Buna ziua! Conform studiilor disponibile pentru Imovane (substanta activa zopiclona), nu s-a demonstrat o legatura intre administrarea sa in perioada incipienta a sarcinii si aparitia de malformatii la copil.
Totusi, pentru ca aceste studii sunt putine la numar si au fost efectuate pe un numar mic de participante (de ex., unul din aceste studii a avut 40 de participante), se recomanda precautia.
Oricum, se cunosc prin intermediul acestor studii si cateva cazuri in care s-a administrat pe o perioada mai mare in sarcina si nu au fost probleme.
0
28-02-2017, ora 15:02
CarolinaYanis
Nu este medic/terapeut
CarolinaYanis
Multumesc pentru raspuns. Menstruatia intarzie sa apara, am facut un nou test de sarcina si e tot negativ. Am sa il repet maine de dimineata, deoarece nici unul din teste nu a fost facut dimineata pana acum.
0
12-03-2017, ora 00:46
Camelia
Nu este medic/terapeut
Camelia
Buna seara! Imi doresc enorm, cat si eu cat si sotul sa avem copii! Am fost pe 6 feb si mi-am facut un ecograf, din care mia rezultat mici chistulete pe ambele ovare (de 1 si ceva), o rana foarte mica pe col si cateva firicele de nisip la rinichi. Doctorita mi-a prescris asa, cervugid, supozitoare aceclofen, mig 400, selezin ace, iar farmacista mia mai dat flucoric si linex, dupa calculele mele si teste de ovulatie sapt 13-19 am fost in perioada de ovulatie, eu am avut contacte pe 18, 19, 20-21. tratamentul l-am urmat, cervugidul l-am luat pana vineri 17 februarie si dupa l-am intrerupt(mi-a ramas 3 ovule pe care nu le-am mai luat) iar celelalte medicamente le-am luat pe toate. Mi-a intarziat CM 4 zile si m-a venit pe 8 martie, mentionez ca ciclul il aveam deobicei regulat la 31 32 zile, iar acum a venit la 36, credeti ca nu am ramas insarcinata din cauza medicamentelor? simptome am avut ca cele de sarcina, inainte sa imi vina menstruatia.
A si mai am o intrebare, in octombrie cand mi-a venit menstuatia am avut dureri groaznice de burta(hipogastru), nu puteam sta in nici un fel, ma calmat putin baia cu apa fierbinte, dar dupa ce am iesit m-au luat din nou plus ca aveam si foarte multe cheaguri de sange, asta a fost doar prima zi din cate imi amintesc, ce credeti ca este? oare sa fi pierdut o sarcina? credeti ca se vedea la ecograful asta din 6 feb? Va rog sa imi raspundeti. Va multumesc anticipat!
0
20-03-2017, ora 23:08
Til
Nu este medic/terapeut
Til
Buna seara am si eu o problema am folosit duphaston 10mg de 2 ori pe zii din a 15 zii de la inceputul menstruatie dupa sfatul medicului si din 14februarie cand mia venit ultima oara ciclul menstrual vreau sa stiu daca oare asi putea fii insarcinata are rost sa fac un test sau sa mai astept multumesc
0
10-07-2017, ora 09:54
P Ana Irina
Nu este medic/terapeut
P Ana Irina
Buna ziua
In zilele 16-19 de la ovulatie am luat Anxiar 0.25x 4 zile(inainte de culcare) si o pastila de Strepsils.Exista riscul ca bebele sa fie afectat?
Multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul