cateva luni pana la aprobarea medicamentului, organismul poate rezista fara chimioterapie?

23-05-2013
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna ziua! as dori sa va adresez si eu o intrebare..mama are cancer pulmonar gr IV, metastaza de adenocarcinom cu pleurezie...la momentul prezent a terminat 6 sedinte de chimioterapie la Institutul Oncologic...a fct analiza EGFR, care a iesit favorabila pentru medicamnetul Tarceva...noi avem domiciliul in Arges, mama a lucrat in Arges.
As dori sa va intreb daca dosarul pentru acest medicament se poate baga la Bucuresti la casa de asigurari, in condiţiile in care mama are domiciliul/serviciul in alt judet si ce documente sunt necesare in acest sens, daca mai exista alte conditii, data pana la care se depune dosarul, programari anterioare.
Ce efecte are acest medicament, credeti ca o va ajuta cu ceva sau îi va face mai mult rau?
Am inteles ca dureaza cateva luni pana se aproba medicamentul, îi poate rezista organismul fara chimioterapie atatea luni?
Va multumesc!
7 comentarii
0
25-05-2013, ora 12:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
dosarul poate sa il depuna oriunde, tot la comisia CNAS ajunge. ulterior medicamentul oricum nu va putea fi emis (reteta adica) decat de catre medicul care a cerut dosarul.

este un medicament cu rate mari de raspuns si rezultate deosebit de bune la pacientii cu cancer bronhopulmonar cu mutatie EGFR. in conditiile in care chimioterapia a dat raspuns, intr-adevar nu este o problema asteptarea, sub supraveghere, pana la primirea medicamentului. daca intre timp boala da iar semne de activitate, se poate recurge la o noua linie de chimioterapie, in asteptarea medicamentului Tarceva. acesta este mai bine tolerat decat chimioterapia, principalele probleme fiind legate de aparitia unei eruptii pe piele care poate fi destul de puternica si suparatoare, dar care poate fi manageriata. mai exista si alte efecte secundare posibile, cum ar fi diareea, etc, dar si ele sunt manageriabile.
0
02-07-2013, ora 22:55
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Va multumesc pt raspuns dle dr!o seara frumoasa!am depus deja dosarul, acum asteptam.
0
06-02-2014, ora 23:34
RoxanaSpi
Nu este medic/terapeut
RoxanaSpi
Buna seara! Tatal meu este disgnosticat de 3 luni cu diagnosticul de cancer pulmonar gradul III- IV. De curand a inceput ce-a de-a doua serie de chimioterapie. am auzit de curand despre EGFR, insa medicul curant nu a adus in discutie nicodata despre aceasta analiza. Puteti sa-mi spuneti daca medicul curant este cel care v-a recomadat sa o faceti si unde poate ea fi facuta?

Multumesc.
0
07-02-2014, ora 12:55
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ROXANA medicul curant trebuie intrebat ce se recomanda, tiam dat un mesaj pe privat si astept un raspuns.
0
08-02-2014, ora 21:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ai cautat laboratoare pe internet ?
0
11-02-2014, ora 18:22
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna, Roxana...in cazul mamei mele doctorul oncolog i-a recomandat sa faca aceasta analiza legata de mutatia EGFR, pentru a vedea daca apoi, dupa seriile de citostatice perfuzabil, poate urma tratamentul cu tarceva care este tot citostatic, dar pastile. Analiza am facut-o la un laborator de la Victoriei, daca esti din buc, cred ca Genesys se numeste..pentru a se aproba dosarul pentru tarceva era nevoie si de aceasta analiza..dar medicul oncolog este cel care iti va recomanda aceste lucruri.multa sanatate!
0
12-02-2014, ora 17:55
RoxanaSpi
Nu este medic/terapeut
RoxanaSpi
Buna,

@@ RaulDuke - inainte sa gasesc ceva despre investigatie pe site-urile laboratoarelor private am intalnit aceasta discutie, asa ca am pus intrebarea aici unde am primit si raspuns intr-un timp foarte scurt.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Am pus intrebarea medicului curant si din pacate raspunsul a fost ca EGFR-ul nu se recomanda in cazul tatalui meu deoarece celulele cancerose in cazul lui sunt carcinomatoase scuamoase.
Acum am inceput analiza variantelor pentru Radioterapie. Pana acum am consultat doi medici radiologi si ne recomanda radiologia de tip IMRT. Pana acum am identificat urmatoarele informatii pe internet:
- se poate face in
- centre private ca : Graal, Amethist, CO Brasov
sau
- la stat la centru regional Cluj
Valori de pe internet platite de pacient:(au fost scazute valorile decontate de casa)
- Graal - 420.000 Ron
- Amethyst - 220.000 Ron
- Brasov - 150.000 Ron
Valori de pe internet plan tratament/ sedinte de iradiere IMRN(nu sunt scazute din pret valorile decontate de casa)
- Graal o Plan tratament - 17.200 Ron o Sedinta - 1000 Ron
- Amethyst o Plan tratament - intre 12.000- 24.000 Ron o Sedinta - 720 Ron
- Brasov o Plan tratament - 19.500 Ron o Sedinta - 450 Ron
Multa sanatate!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.