medicament ptr dureri menstruale

04-06-2010
bunny87
Nu este medic/terapeut
bunny87
buna ziua,
in fiecare luna am dureri groaznice in prima zi de menstruatie si pana acum am luat cate o fiola de Algocalmin ptr ca este singurul medicament care imi calmeaza durerea [am incercat si pastile], insa luna trecuta mi s-a facut greata rau de la el si as vrea sa stiu daca exista altceva la fel de puternic? ma refer la medicamente alopate si nu homeopate. multumesc
6 comentarii
0
05-06-2010, ora 16:52
bunny87
Nu este medic/terapeut
bunny87
va multumesc ptr intentia de a ma ajuta, probabil ca un tratament homeopat ar fi bun, insa asa cum am specificat de la inceput, as fi dorit sa aflu daca exista un medicament testat in acest sens.
0
06-06-2010, ora 16:13
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
aspirina aţi încercat? teoretic are puternic efect pe aceste dureri- dar tot relativ rău pe termen lung, ar trebui aspirină tamponată, în principiu orice antiinflamator ar trebui să ajute, diclofenac supozitoare etc. dar dacă ai nevoie de ceva care să termine durerile de tot, ar trebui consultat un medic endocrinolog pentru a vedea dacă nu cumva există o mică dereglare
0
06-06-2010, ora 20:43
bunny87
Nu este medic/terapeut
bunny87
nu am incercat, nu stiam ca este buna aspirina ptr asa ceva... iar supozitoare mai foloseam acum cativa ani si pana sa-si faca efectul imi amplificau durerea...
am inteles ca ar fi util si calciul luat cu cateva zile inainte de CM, asa este?
multumesc ptr sfat, si eu ma gandisem ca ar fi bine sa merg la un endocrinolog.
0
27-06-2010, ora 00:20
ana_ursuletz
Nu este medic/terapeut
ana_ursuletz
poti incerca advil ultra sau nurofen si sa bei ceai de salvie.
0
27-06-2010, ora 00:22
ana_ursuletz
Nu este medic/terapeut
ana_ursuletz
ai putea de asemenea sa mergi la un ginecolog.eu aveam aceleasui probleme si am descoperit k aveam trompele umflate din cauza unei raceli mai vechi, am fc tratament si acum abia daca mai simt durere in timpul cm
0
28-06-2010, ora 19:51
bunny87
Nu este medic/terapeut
bunny87
merci mult ptr sfaturi, advil ultra nu am luat, insa nurofen da si nu si-a facut niciun efect...
am sa incerc si ceaiul de salvie si trebuie sa-mi fac curaj sa merg si la medic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • De ce apar durerile menstruale?
  • Care este cauza de apariție a crampelor menstruale?
  •