maxilar blocat

11-09-2012
oana_mis
Nu este medic/terapeut
oana_mis
Buna ziua, mai exact de aproximativ 4 luni am maxilarul blocat, m-am trezit dimineata ca nu il mai pot deschide mai mult de 2 cm pt k ma tine in partea stanga si ma doare ingrozitor daca incerc sa deschid mai mult. am ajun la un medic la Clinica de Protetica din Bucuresti, mi-a facut gutiera pe care o port cat de mult pot insa pana acum niciun rezultat. Deja imi pierd rabdarea si mintile, e f incomod si dureros in acelasi timp. Incep sa cred ca tratamentul aplicat nu este cel adecvat. Problema este veche de ani de zile, in sensul ca imi trosnea incheietura pe partea stanga, ba chiar de 2 ori mi-a ramas blocat deschis cand am cascat dar am avut norocul ca de fiecare data sa fie sora mea cu mine, care e asistenta si mi l-a dat pur si simplu la loc pt ca eu nu mai eram in stare de nimic fiinda intram in panica. In ultimii 2 ani s-a agravat. Mi-am facut chiar si o radiografie a maxilarului si se vede clar cum pe partea stanga e o problema insa toti medicii la care am fost o dau din colt in colt.

va rog mult, am nevoie de un sfat, de o indrumare.as vrea sa ma duc sa ma mai consulte si altcineva
28 comentarii
0
11-09-2012, ora 23:20
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna seara,

Consultati un medic de maxilo-faciale, probabil este o luxatie mandibulara. Aceasta apare atunci cand mancam repede si bagam mult in gura si astfel fortam articulatia mandibulara.

Toate cele bune!
0
12-10-2012, ora 13:52
Yanuta
Nu este medic/terapeut
Yanuta
Draga Oana_mis,
Inteleg foarte bine ce simti. Stiu ce groaznic este sa suferi de asa ceva. Eu am avut maxilarul blocat timp un an! Problema la mine a inceput din nimic acum vreo 7 ani, cu troznituri si sarit, dar in partea dreapta. Pana cand anul trecut am ramas blocata, nu puteam sa deschid decat de 2 degete, si eu trezindu-ma intr-o dimineata cu asa ceva!Am fost peste tot in tara la chirurgie maxilofaciala, am cheltuit o gramada de bani pe nimic! Ajunsesem la disperare! Am facut tot soiul de investigatii ca sa ma lamureasca ca am o probleme in articulatie cu discul articular, dar ca interventile chirurgicale sunt foarye periculoase. Se poate ajunge la paralizii si altele lucruri mai grave. Asa ca port o gutiere, inca am troznituri, momentan deschid ceva mai mult deact 2 degete, dar inca am probleme!
eu am renuntat la aceasta lupta cu morile de vant!=)
Pupici!
Multa sananate Oana!
Yana
0
17-10-2012, ora 11:26
oana_mis
Nu este medic/terapeut
oana_mis
Dar chiar nu exista un remediu? pai si cum te duci la stomatolog avand in vedere ca nu poti deschide prea mult gura. asa este, eu nici macar de 2 degete nu pot deschide.
Exact! vad ca avem aceeasi problema. Saptama trecuta am ajuns la medic chirurg de maxilo faciala si nu m-a lamurit cu nimic, mi-a spus ca nu am ce face, o sa am pb asta toata viata. Mi-a recomandat fizioterapie, RMN sa eliminam varianta cum ca ar fi bucati de cartilagiu in articulatie si cateva analize ( VSH, vit c prot, factor reumatoid )
Refuz sa cred ca in era noastra nu exista un tratament, remediu pentru asa ceva
0
23-10-2012, ora 14:12
Yanuta
Nu este medic/terapeut
Yanuta
Draga oana_mis,
M-am bucurat tare mult ca ai raspuns...se pare ca nu sunt singura in acest cosmar=(((
Treaba cu stomatologu e grava.au ajuns sa enerveze c nu pot deschide plus ca nu pot sta mult deschis ca ma doare si imi pocneste! Crede-ma ca nici eu nu stiu unde sa ma mai duc...am fost peste tot in tara, am discutat cu foarte multi medici, am facut vreo 2 RMN, CT, analize sange, analize ORL, analize glanda, fizioterapie!! Asa mi-au spus si mie ca o sa traiesc cu asa ceva!!! Si observ ca toata lumea se uita ciudat la mine cand intreb de asa ceva...ma tot gandesc oare numai noi suferim de asa ceva in tara aceasta...???!!!!!
Si ma ingrozesc ca vine iarna si ma inflamez la frig! Apropos, cum stai cu durerea??? Te inflamezi? Iei ceva medicamente?
Momentan, iau inflamatoare, am inceput sa beau ceaiuri.astept.poate vreun trament miracol=)!
Pupici, oana!
Sa ne auzim la o noua postare!
0
27-03-2013, ora 01:01
Yanuta
Nu este medic/terapeut
Yanuta
Draga oana_mis,
Vroiam sa te intreb cum te mai simti cu maxilarul in anul 2013? Daca ai gasit vreo solutie minune ? Eu inca ma confrunt cu aceeasi problema, parca fara rezulatat.
Iti doresc multa sananate.
Si sa ne auzim cu vesti la o noua postare!!!
0
07-05-2013, ora 12:13
oana_mis
Nu este medic/terapeut
oana_mis
buna
din pacate starea este aceeasi, am facut chiar si sedinte de fizioterapie, fara niciun rezultat insa.
un timp am lasat-o balta satula de atatea intrebari fara raspuns. tocmai s-a implinit un an de cand sunt in starea asta
maine am programare la medicul ortodont. te tin la curent :* tu cum mai esti?
sanatate multa!
0
22-10-2013, ora 23:48
Yanuta
Nu este medic/terapeut
Yanuta
Servus Oana,
Ce mai faci? Ce iti mai fac articulatiile? Eu inca sunt in aceeasi situatie.
Nu stiu ce sa mai fac nici eu. Incercasem si eu la un moment fizio, dar fara efect. Ce a spus medicul ortodont?
Multa sanatate si tie! Si sa ne auzim cu bine la o noua postare!
Take care.=0)
Oare suntem numa noi suferind de asa ceva.. ma tot gandesc..=o) pupiciiii
0
23-10-2013, ora 11:46
oana_mis
Nu este medic/terapeut
oana_mis
la ortodont...jale, imi trebuie aparat si sus si jos, timp de 2 ani cu multe reglaje si multe interventii, pe langa asta sa imi scot 2 masele sanatoase...:(inca la fel cu maxilarul...am observat ca la cascat ma supara acum si cealalta articulatie :(
eu una nu mai stiu ce sa fac. m-am resemnat
0
19-02-2014, ora 20:06
Cristea Monica
Nu este medic/terapeut
Cristea Monica
Buna seara,

am si eu o mica problema : cand casc imi trosneste maxilarul si ma doare... poate sa mi spuna cineva ce sa fac... la cine sa apelez pt problema mea.Tin sa mentionez ca ceva timp in urma am fost la stomatolog si dentista m a cam apasat prin gura cand mi a pus un dinte... am fost nevoita sa mi scot si o masea de minte care crestea aiurea, la ceintele dentistei. mai trebuie sa mi scot si cealalta masea care binenteles spre ghinionul meu creste aiurea si mi apasa pe dintii din spate...


Ce sa fac pt a mi disparea acest trosnit.

Astept raspuns
0
19-02-2014, ora 21:17
oana_mis
Nu este medic/terapeut
oana_mis
Buna Monica. Imi pare sincer rau sa aud si de alte persoane cu astfel de probleme. Insa ceea ce iti pot recomanda e sa nu faci ca mine. Nu sta asa in ideea k trece de la sine. Nu va trece! De unde esti? Iti recomand sa te duci la un doctor de maxilo-faciale. Nu stiu in ce masura vei gasi rezolvare acolo insa e un inceput.. ce varsta ai? Daca spui k ai probleme cu asezarea dintilor, sa stii k in mare parte de la asta e, cel putin la mn asa a fost.intre tim evita sa casti gura prea mult. Sa auzim de bine
0
09-03-2014, ora 20:22
maraanton
Nu este medic/terapeut
maraanton
mi s-a intamplat si mie cu ceva vreme in urma, de cateva ori; din fericire, in ultima perioada nu am mai patit-o, dar nu stiu care este cauza, si nu as vrea sa se mai intample.. multa sanatate tuturor!
0
02-06-2014, ora 22:36
gabby76
Nu este medic/terapeut
gabby76
buna seara. am un baiat de 18 ani, suntem in Franta...
si acum 3 ore chiar cand era pe scaun la stomatolog a ramas cu maxilarul blocat si au venit 3 stomatologi si nu au putut sa ii faca nimic.m-au trimis cu el la urgenta si acolo l-a masat in gura pana si-a revenit maxilarul...din ce am citit aici e grav...nu trece niciodata? maine sun la dentistul lui sa vedem ce zice...dar poate imi da programare si as vrea sa stiu cam ce e de facut...la ce sa ma astept...nu i-au scrasnit dintii niciodata...n-a fost nici un semn prevestitor. va rog ajutati o mama disperata...ce e de facut? macar
cu un sfat...
0
02-06-2014, ora 23:40
gabby76
Nu este medic/terapeut
gabby76
cat tine blocajul maxilar? la noi a trecut jumatate de ora si doar cu ajutor medicului si-a revenit...
0
03-06-2014, ora 10:37
oana_mis
Nu este medic/terapeut
oana_mis
buna ziua.
Posibil ca maxilarul sa se fi blocat din cauza ca a stat prea mult cu gura cascata. exista o tehnica prin care se aduce mandibula in pozitia corecta insa am constatat ca nu toti medicii o stiu.
mare atentie de acum incolo, sa nu mai deschida asa de mult gura si sa anunte stomatologul de problema asta
0
16-06-2014, ora 00:40
gabby76
Nu este medic/terapeut
gabby76
buna seara...revin cu amanunte...medicul stomatolog la care am fost nu mai vrea sa se ocupe de baiatul meu pana nu isi rezolva problema cu blocajul...am gasit insa un alt stomatolog care se va ocupa de el...e roman si ne-a spus sa nu ne alarmam decat daca se mai intampla o data...pana atunci sa vina fara frica la el sa se trateze mai departe fara sa forteze prea mult maxilarul...sper doar sa nu se mai repete...am 38 de ani si e prima oara cand aud de asa ceva..o problema care pare simpla si nu o rezolva nici un stomatolog...e fara scapare? va reveni blocajul maxilarului?
0
27-06-2014, ora 14:37
oana_mis
Nu este medic/terapeut
oana_mis
se spune ca din ce in ce mai multi tineri intampina aceasta problema. cauzele pot fi multiple de la genetice pana la cele pe sistem nervos.
eu una am ramas de atatia ani cu problema asta si rezolvare nu am gasit nicaieri desi am fost peste tot. acum doar evit sa il fortez si sa casc prea tare
0
05-08-2014, ora 22:43
camy08
Nu este medic/terapeut
camy08
Eu am avut o interventie pe maseaua de minte de jos si la doua zile dupa asta din senin am ramas cu maxilarul blocat, nu pot deschide gura mai mult de un deget, problema e ca ma doare ingrozitor si de vreo 5 zile iau ketonal si alte calmante dar nu pot continua asa la nesfarsit. Dentistul spune ca e din cauza maselei la care a curatat canalele si care avea si o infectie la radacina si ca a facut un puseu acut si ca imi va trece in cateva zile. Sper ca odata cu maseaua sa imi treaca si maxilarul.
0
13-02-2015, ora 12:36
alina.v
Nu este medic/terapeut
alina.v
salut, si eu am patit ca oana, cu cativa ani in urma, ssa ma trzesc cu maxilarul blocat, dupa cateva minute si-a revenit. de trozit trozneste mereu. acum cateva zile am ramas cu maxilarul blocat inchis la dentist, dar pt tocmai imi facuse anestezie ca sa-mi scoata o masea de minte, am reusit sa fortez cu mana si am deschis gura cu o troznitura puternica. dentista nu a inteles faza...revin la asta mai jos. apoi a zis sa nu mai inchid gura ca s nu mai patesc la fel. mi-a scos maseaua si au urmat 2 ore cu gura inchisa, ca asa trebuie... si cand sa deschid gura, constat ca nu pot minca lejer nici pufuleti. au trecut cateva zile si nimic. nu pot trage de maxilar prea mult, ca doare rau, stiti. de asta ma gandesc sa ma intorc la dentist sa-mi faca aceeasi anestezie ca sa-mi execut manevra. cam asta e rationamentul meu. revin cu rezultatul. iar despre dentista zic ca nu a inteles pt ca mi-a transmis prin stul meu care a mers azi la ea sa bag in gura o lingura de lemn si sa o rasucesc. deci n-a inteles ca e vb. de un fel de entorsa acolo, probabil crede ca e o amorteala. plus ca pe viu e jale. o zi buna dragilor.
0
16-02-2015, ora 12:44
alina.v
Nu este medic/terapeut
alina.v
buna ziua, cum am spus, am fost la densit si am rugat sa imi faca aceeasi anestezie. am reusit sa repun mandibula la loc deschizand gura cat mai mult. a incercat si dentista cu anumite manevre, dar nu s-a putut. slava Domnului, incep sa-mi revin. va doresc sanatate.
0
19-04-2015, ora 00:30
morena_you
Nu este medic/terapeut
morena_you
si mie mi se intampla la fel, imi trosneste maxilarul mereu si din cand in cand am perioade de zile cand mi se blocheza, acum trec printr-o perioada de 'blocare' si e oribil nu pot manca cum trebuie pt ca nu pot deschide gura si ma doare cand mestec..ati gasit vreo solutie ?eu o sa merg la doctor saptamana care vine pt ca nu mai pot continua asa :( P.S cand mi se blocheaza trebuie sa apas pe maxilar intr-un anumit mod(facand o rotatie de degete pe maxilar si apasand in acelasi timp)e un pic cam ciudat, dar cand inchid gura se blocheaza iar si tot asa :(
0
23-04-2015, ora 19:08
alinabmw327
Nu este medic/terapeut
alinabmw327
buna, de 1 sapt si eu am probleme..nu pot deschide gura mai mult de 2 cm..nu stiu ce sa fac..rog sa ma ajutati cu sfaturi..multumesc
0
23-04-2015, ora 20:59
alina.v
Nu este medic/terapeut
alina.v
buna, cum am scris mai sus, iti recomand cu incredere sa mergi la un medic de fam. sau dentist pt o anestezie. mi mi-a facut ca pt maseaua de minte, asa am putut deschide gura cu miinile fara dureri. eu tot dupa o sapt. am fost si deja maxilarul se obisnuise in pozitia asta gresita. dupa ce rezolvi ai grija ca aluneca iar, deci stai mai mult cu gura deschisa. eu faceam exercitiile astea si noaptea. succes. sa ne dai de veste
0
11-09-2015, ora 23:25
danniel79
Nu este medic/terapeut
danniel79
Flamexin si vitamine+ masaj diclofenac
0
01-12-2017, ora 13:29
•Ruxi•
Nu este medic/terapeut
•Ruxi•
Bună.Am observat ca mesajele sunt de acum 2-3 ani dar am zis totusi sa incerc.Am 15 ani, si de cateva zile ma tot trezesc cu maxilarul blocat si la fel ca dumneavoastra, nu-l pot deschide mai mult de doua degete si ma doare ingrozitor.Nu stiu ce as putea face.
0
02-12-2017, ora 21:06
oana_mis
Nu este medic/terapeut
oana_mis
Buna seara.
După trezire reușești totusi sa il blochezi?
Ai observat Să iti creasca o măsea de minte?
0
11-03-2020, ora 13:29
C19
Nu este medic/terapeut
C19
Buna ziua,

Dintre cei care va confruntati cu aceasta problema de maxilar blocat, e cineva care si-a revenit si acum poate sa deschida gura in mod normal ?
Ma confrunt cu aceeasi problema, de 3 saptamani nu pot deschide gura decat foarte putin, ma doare in partea stanga. Am aceasta problema de multi ani si pana acum reuseam sa mi deblochez maxilarul singura in fiecare zi, acum nu mai pot. Am fost la chirurgie maxilo faciala la Bucuresti, am facut radiografie, CT, am inceput sa fac si infiltratii, masaj cu Voltaren, terapie cu laser, nimic nu ajuta.

Daca e cineva care si-a revenit din acest cosmar, va rog sa raspundeti la acest mesaj.

Va multumesc.
0
02-05-2021, ora 22:41
Frm
Nu este medic/terapeut
Frm
Bună seara! Oana_mis, Yanuta, știu ca au trecut mulți ani de când ați avut aceasta problema, oare dacă vedeți mesajul, îmi puteți spune va rog dacă încă mai este actuala problema? De câteva zile ma confrunt și eu cu aceasta problema și m-am speriat când am văzut ca nu ați reușit cu niciun tratament și ca a durat asa de mult
Mulțumesc!
0
26-05-2021, ora 04:17
AndreiBlg
Nu este medic/terapeut
AndreiBlg
Buna seara, de vreo 4 zile mi sa blocat maxilaru, nu il pot deschide mai mult de un deget si unpic, totul sa intamplat din cauza la o masea stricată strangeam cu dinti pe ea findca ma durea si acum cand deschid gura tare ma doare in partea stanga, am fost la dentist si abia a putut sa imi lucre unpic la masea, poate fi muschiu sau ligamentu prea fortat si sa i dau timp sa se relaxeze un pic, din cate am vazut prin comentari ma cam infricoseaza sa raman cu problema asta toata viața
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul