matreata?

26-04-2010
pufulina
Nu este medic/terapeut
pufulina
buna ziua. am 31 de ani si de cateva luni am o problema deranjanta: matreata. asa o numesc eu, dar nu stiu sigur daca asta e. ma spal pe cap o data la 3 zile pt ca mi se ingrasa foarte tare parul si pe scalp imi apare o matreata insuportabila. ideea este ca nu-mi "cade" pe umeri, este un strat de culoare alba, mai ales in crestetul capului, iar cand ma scarpin mi se umple unghia. nu dispare total nici dupa ce ma spal, iar in unele zone am "bobite" mici, tari, ca punctele negre, care se desprind foarte usor. uneori parca am si in sprancene! am incercat tot felul de sampoane: headsholders, nivea, nizoral, ketodar, sampoane pt copii, pana si sapunul de casa de la tara, dar fara rezultat.
si inca un aspect foarte important: tenul este uscat si mi se irita foarte repede, daca nu ma dau cateva zile cu nidoflor, imi apar pe fata pete rosii care ma scarpina ingrozitor. asa ca, de 2 ori pe saptamana, sau mai des folosesc ori nidoflor, ori fluocinolon, ultralan etc., alternativ. am tenul uscat, am incercat sa nu mai folosesc nici un unguent-medicament, doar crema cosmetica, dar dupa cateva zile parca sunt masca. am problema asta doar pe fata si dureaza de cativa ani.
va rog sa-mi dati cateva sfaturi. va multumesc!
1 comentarii
0
27-04-2010, ora 12:06
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
cel mai indicat ar fi sa mergi la un dermatolog...E posibil sa fie o ciuperca.;(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce este mătreața și cum scapi de ea
  •