material de necroza tumorala

31-05-2014
asryanna10
Nu este medic/terapeut
asryanna10
Buna ziua, sunt din Brasov, am 57ani.Anul trecut in octombrie am fost internatla Spitalul de Pneumoftiziologie Brasov, sectia Pneumologie cu bronhopneumonie.La externare am primit diagnostic=Supuratie pulm.CR.LM si LID, si diagnostic secundar la externare=Tumora pulm bilat.cu evol.imprevizibila.BPOC-FORMA MODERATA.Analize de laborator anexate=Sputa-microscopieZN=3215 A NEGATIV BAAR.Aspirat bronsic-microscopieZN=3229NEGATIV BAAR.Ex fiberroscopic concluzioneaza=Formatiune conopidiforma acoperita de depozite necrotice care obstrueaza complet intermediara.Biopsie bronsica=material de necroza tumorala.Ex.ct torace nativ concluzioneaza=Masa endobronsica lobara dr cu modificari de tip inflamator cronic in lobul stg.A urmat tratament cu ceftamil 2g pe zi, metronidazol 2g pe zi perfuzabil 10 zile si simptomatic, cu ameliorare a simptomelor.Am primit trimitere la chirurgie toracica de acolo m-a trimis la oncologie, de acolo nu am primit nici internare nici tratament sub concluzia ca nu as avea cancer doar tratament cu ACC 200 ptr.tuse.Tusesc si nustiu ce sa mai iau ca nimic nu ma ajuta nu pot munci din cauza bolii dati-mi un sfat am cancer sau nu.Va multumesc astept un raspuns
1 comentarii
0
05-06-2014, ora 09:16
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata!Examenul histopatologic al materialului de biopsie bronsica ar trebui sa dea si niste detalii privind tipul celulei tumorale, nu este suficienta precizarea necroza tumorala pentru a se putea stabili un tratament de chimioterapie; apoi, medicul oncolog ar trebui sa decida daca se face de la inceput chimioterapie pentru micsorarea formatiunii tumorale si apoi interventie chirurgicala pentru tumora restanta. Consultati si un alt medic oncolog, eventual de la Bucuresti sau Cluj. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: